01 Października 2024
Wydarzenia
Społeczność akademicka na co dzień korzysta z szans, które zapewniła Polsce integracja z Unią Europejską, dlatego wiemy, że mamy z czego się cieszyć i co celebrować. Wspierani przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego organizujemy więc na naszym Uniwersytecie wydarzenie, którym uczcimy jubileusz polsko-unijnej integracji. Pełny program wydarzenia znajdziecie na naszej stronie internetowej >>
Porozmawiajmy o szansach i wyzwaniach
Mury Uniwersytetu stwarzają doskonałą przestrzeń do dyskusji. Chcemy z niej skorzystać, by wspólnie z zaproszonymi gośćmi rozmawiać o tym, w jakim punkcie jesteśmy i w jakim chcemy być. W głównej debacie udział wezmą nasi honorowi goście. Znajdą się wśród nich m.in. Jerzy Buzek, były premier Polski i przewodniczący Parlamentu Europejskiego oraz Leszek Miller, który jako premier podpisywał traktat akcesyjny. W debacie głównej wezmą udział także: prof. Jerzy Przyborowski – rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Dorota Wellman – dziennikarka i Radosław Kotarski – popularyzator nauki i założyciel internetowego kanału Polimaty.
W Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym UWM będziemy rozmawiać także z przedstawicielami samorządu, przedsiębiorcami, studentami, doktorantami, naukowcami i pracownikami Uniwersytetu. Opowiedzą nam oni m.in. o tym, jak inwestycje wpływają na życie mieszkańców i rozwój regionu, jak pod wpływem integracji Polski z UE zmieniły się polska nauka i gospodarka, a także o tym, jakie możliwości otwierają się przed młodymi ludźmi, którzy zdobywają wykształcenie w świecie otwartych granic i mobilności. Aby wykorzystać ekspercką wiedzę naszych gości, zaplanowaliśmy cztery panele, których tematami przewodnimi będą hasła: Społeczeństwo, Nauka, Gospodarka i Studenci.
W holu głównym Centrum Konferencyjnego będzie można też zapoznać się z ofertą i działaniem jednostek uniwersyteckich, które dbają o to, byśmy na naszej uczelni jak najlepiej wykorzystywali możliwości związane ze współpracą międzynarodową.
Podróż po smakach i dźwiękach Europy
Uniwersyteckie świętowanie 20-lecia Polski w Unii Europejskiej to także okazja do tego, by lepiej poznać kulturę, której jesteśmy częścią. W hali namiotowej przy Centrum Konferencyjnym spotkamy się z Mikołajem Reyem – świetnym kucharzem, uczestnikiem programu telewizyjnego „MasterChef”. To on, w towarzystwie Izabelli Krzan, będzie naszym przewodnikiem w kulinarnej podróży po smakach Europy. Jesteśmy ciekawi, czym nas zaskoczy, bo doświadczeń, z których może czerpać inspirację, mu nie brakuje. Możemy zresztą zdradzić, że kulinarnych niespodzianek będzie tego dnia więcej!
W drugą z zaplanowanych na ten dzień podróży zabiorą nas agendy artystyczne zrzeszone w Akademickim Centrum Kultury: Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo”, Orkiestra Uniwersytecka oraz Studio Wokalne. Zaprezentują one specjalny repertuar nawiązujący do kultury krajów tworzących Unię Europejską.
Opowiedzmy swoją historię, pochwalmy się wiedzą
W czasie uniwersyteckiego świętowania 20-lecia Polski w EU poznamy zwycięzców konkursu na film krótkometrażowy. Odbywa się on pod hasłem „Jak dołączenie do wspólnoty wpłynęło na moje życie”, a jury pod uwagę będzie brało sposób prezentacji tematu, kreatywność i estetykę. Na zgłoszenia czekamy do 13 października.
Na 17 października zaplanowaliśmy także finał konkursu dla uczniów szkół ponadpodstawowych. W czasie eliminacji zostali oni poproszeni o przygotowanie pracy pisemnej na jeden z wybranych tematów („Jak widzę Unię Europejską za 20 lat?” lub „Jak obecność Polski w Unii Europejskiej wpływa na moje codzienne życie?”), natomiast w Centrum Konferencyjnym UWM spotkają się po to, by odpowiadać na pytania dotyczące m.in. historii i kultury UE, ale także najważniejszych statystyk czy… ciekawostek.
Wspólne świętowanie rocznicy dołączenia przez Polskę do Unii Europejskiej to także świętowanie naszych sukcesów w ostatnich dwóch dekadach. Chcemy, by była to okazja do przypomnienia sobie, jak wiele czerpiemy z tego, że jesteśmy członkami ponadnarodowej wspólnoty.
Jak wyglądała nasza droga do UE?
Formalne starania o dołączenie do Unii Europejskiej Polska złożyła podczas szczytu w Atenach 8 kwietnia 1994 roku. Początków historii tej integracji należy szukać jeszcze wcześniej – w 1988 roku nawiązaliśmy stosunki dyplomatyczne z ówczesną Wspólnotą Europejską. Rok później podpisana została wspólna umowa o handlu i współpracy gospodarczej.
Decyzja o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnej z Polską oraz innymi państwami aspirującymi do roli członków UE zapadła w Luksemburgu. To była ogromna motywacja do tego, by zintensyfikować prace nad dostosowaniem naszego prawa do unijnych przepisów. W grudniu 2002 roku zakończyły się rozmowy, a Parlament Europejski przegłosował następnie traktat akcesyjny. Mieliśmy zielone światło od Wspólnoty, potrzebne było jeszcze formalne potwierdzenie, że i my, Polacy, chcemy tej integracji. Referendum zaplanowano 7 i 8 czerwca 2003 roku. Jego wynik nie pozostawiał złudzeń – 77,45 proc. głosujących chciało dołączenia Polski do UE.
Traktat akcesyjny został podpisany w Atenach 16 kwietnia 2003 roku. Swoje podpisy na dokumencie złożyli w imieniu Polski premier Leszek Miller, Włodzimierz Cimoszewicz, minister spraw zagranicznych i Danuta Hübner, minister ds. europejskich. Tym samym dokładnie o północy 1 maja 2004 roku Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Symbolicznym znakiem tego, że zaczyna się nowy etap w historii naszego kraju, była uroczystość wciągnięcia na maszt flagi Unii Europejskiej, która odbyła się na placu Piłsudskiego w Warszawie. To tylko początek tej opowieści, której kolejne rozdziały piszemy wspólnie od 20 lat.