24 Kwietnia 2023

Wydarzenia


Mamy ją jedną i wszyscy czerpiemy z jej zasobów. Obchodzony w kwietniu Międzynarodowy Dzień Ziemi jest okazją do wspólnej rozmowy i działania na rzecz naszej planety. Na UWM odbędą się warsztaty edukacyjne dla uczniów i studentów, debata o zrównoważonym rozwoju, akcja rowerowa i inne atrakcje.

Pierwszym punktem programu będą warsztaty edukacyjne dla uczniów szkół średnich i studentów, które odbędą się 21 kwietnia. Młodzież będzie miała szansę pracować w zespołach w oparciu o narzędzia design management, co oznacza kreatywne podejście do ekowyzwań. Najwięcej atrakcji będzie w poniedziałek 24 kwietnia.

- Zaplanowaliśmy bogaty program świętowania Dnia Ziemi. W organizację zaangażował się zespół Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym UWM, ale to inicjatywa całej uczelni. Wspierają nas inni pracownicy oraz studenci z Koła Naukowego Chemii Środowiska i Koła Naukowego Żywienia i Profilaktyki Żywieniowej - mówi Justyna Stawecka z Sekcji Dialogu i Partnerstwa, jedna z organizatorek obchodów Dnia Ziemi. I dodaje: – Na niektóre wydarzenia, jak ścieżka edukacyjna dla szkół podstawowych, nabór został już zakończony i przewidujemy udział 200 dzieci, ale inne spotkania są otwarte i zapraszamy na nie serdecznie.

UWM w partnerstwie z Mazur Electrorecycling zorganizował zbiórkę elektrośmieci. 24 kwietnia w godzinach od 11:00-17:00 na Plażę Kortowską można przynieść stary sprzęt elektroniczny, duże i małe AGD. W tych samych godzinach na plaży nad Jeziorem Kortowskim odbędzie się akcja Przesiądź się na rower, organizowana z firmą Decathlon. Będzie możliwość przeprowadzenia serwisu swojego roweru, który obejmuje: regulację przerzutek, hamulców, sterów, widelca; pełną diagnostykę rowerów (sprawdzenie zużycia części i zrobienia wykazu, co należałoby wymienić w najbliższym czasie); wstępne centrowanie kół; smarowanie napędu, regulację ciśnienia w oponach oraz regulację ciśnienia i ustawienia amortyzatora.

Organizatorzy zapraszają na debatę „Odpowiedzialnie zrównoważeni dla Ziemi", która odbędzie się 24 kwietnia 2023 r. w godzinach 11.00-12.30 w Starej Kotłowni przy ul. Prawocheńskiego 9 w Olsztynie. Swój udział można zgłosić przez formularz.

Debata zostanie sfilmowana i będzie ją można obejrzeć po wydarzeniu. Poprowadzi ją pani prof. Renata Marks-Bielska z Wydziału Nauk Ekonomicznych. Wezmą w niej udział m.in.: przedstawiciele Uniwersytetu, przedsiębiorców, samorządu, studentów. Uczestnicy porozmawiają o problemach związanych ze zrównoważonym rozwojem z różnych perspektyw.

Także w poniedziałek 24 kwietnia w godzinach 11-13:30 odbędzie się ścieżka edukacyjna dla dzieci z klas 4-6 szkół podstawowych. Uczestnicy będą na niej mogli m.in. zobaczyć edukacyjną platformę OZE, dowiedzieć się, czym są mikrowarzywa, jak segregować śmieci oraz co żyje w Jeziorze Kortowskim.

aw

Rodzaj artykułu