10 Grudnia 2024
Wydarzenia
Projekt ten łączy dwie odległe tradycje artystyczne: sztukę zakopiańską oraz japońską technikę drzeworytu mokuhanga.
W trakcie realizacji projektu uczestnicy wyruszyli szlakiem podhalańskiej architektury drewnianej, odwiedzając miejsca kluczowe dla stylu zakopiańskiego. Dzięki temu mogli zgłębić polskie dziedzictwo kulturowe i odnaleźć inspiracje ikonograficzne w tradycyjnych wzorach oraz formach związanych z naturą. Równocześnie, poprzez wykłady i warsztaty, zapoznawali się z subtelną techniką drzeworytu mokuhanga, charakteryzującą się precyzją i delikatnością.
Prezentowane prace powstały poprzez ręczne wycinanie wzorów w drewnianych matrycach i odbijanie ich na papierze japońskim. Organiczny i świetlisty charakter tych grafik wynika zarówno z jakości japońskiego papieru, jak i zastosowania wodnych farb, które otwierają nowe możliwości w dziedzinie grafiki artystycznej.
Wystawa stanowi dialog między kulturami, podkreślając uniwersalne wartości piękna zakorzenionego w naturze i tradycji.
Liderem projektu był Wydział Grafiki ASP w Krakowie. Udział wzięli studenci pracowni drzeworytu na wydziałach Grafiki ASP w Krakowie, ASP w Łodzi oraz Instytutu Sztuk Pięknych na UWM w Olsztynie. Dziękujemy za zaproszenie oraz za niezwykle owocne i inspirujące spotkanie na Podhalu.
Opieka merytoryczna: dr hab. Marta Bożyk (ASP w Krakowie), dr hab. Wojciech Tylbor Kubrakiewicz (ASP w Warszawie), dr Elisabeth Alsos Strand (Norwegia), dr Tomasz Kawełczyk (ASP w Łodzi), prof. Aleksander Woźniak (ISP, UWM w Olsztynie)
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.