23 Stycznia 2025

Wydarzenia


Ośrodek Inicjatyw Artystycznych serdecznie zaprasza do galerii Wydziału Sztuki Stara Kotłownia na wystawę fotografii Macieja Janickiego pod tytułem Chicago Low & Fly. Prace można oglądać do 24 lutego.


Maciej Janicki to filmowiec i fotograf. Jest absolwentem kulturoznawstwa o specjalności filmoznawstwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swoje filmy prezentował na festiwalach polskich i zagranicznych, m.in. na Pärnu Film Festival, Euroshorts w Warszawie, Krakowskim Festiwalu Filmowym, Warszawskim Festiwalu Filmowym, OFF CINEMA, OnArt, OKFA Konin. Stypendysta Urzędu Marszałkowskiego oraz Urzędu Miasta w Olsztynie. Otrzymał dofinansowanie Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego na realizację filmu dokumentalnego „Punkt Podparcia” o uznanym olsztyńskim artyście – Wiesławie Wachowskim. Współpracuje przy dokumentacji ważnych wydarzeń artystycznych. Pasją Macieja Janickiego jest fotografia, która nieustannie inspiruje go do twórczych działań, wzbogacając jego archiwum.

Od autora:
Chicago to wielkość. Doświadczenie miasta – wysokości, szerokości i poetyckiej głębi były punktem wyjścia dla mojego widzenia Wietrznego Miasta. Podczas pierwszego kontaktu z metropolią tej skali byłem oszołomiony jej architekturą. Fascynację formatem monumentalnych drapaczy chmur potwierdzają moje fotografie wykonane z perspektywy żabiej – przez większość czasu patrzyłem ciągle w górę. Kolejne dni przyniosły zainteresowanie abstrakcyjnymi, geometrycznymi kształtami budynków, pnącymi się w górę, często zasłaniając słońce. Przyciągały mnie bliki, śledziłem zniekształcenia, tropiłem odbicia i refleksy, które bezustannie zmieniały się na powierzchniach drapaczy chmur. Z czasem moją uwagę zwróciły obrazy ukazujące się linii wzroku. Spojrzenie w stronę ulic Wietrznego Miasta przyniosło kolejne industrialne ujęcia, w których ważna jest nie tylko kompozycja fragmentów ulic, detali architektury, ale i ciągły, codzienny, ludzki pęd. Moje ujęcie Chicago to dwie przestrzenie, które spotykają się w tym wyjątkowym miejscu – pnąca się architektura, jej detale, opowieści kompozycyjne oraz ludzie, którzy niosą swoją historię, mieście wielu perspektyw.”

Wstęp wolny.

 

Rodzaj artykułu