05 Marca 2024
Wydarzenia
Wioletta Ustyjańczuk pracuje obecnie w Telewizji Kortowo, była rzeczniczką prasową uczelni i kierowniczką Biura Mediów i Promocji. Maluje zaledwie od 3,5 roku. Na wystawie "Świat jest ogrodem" znalazło się ok. 50 jej prac.
- W czasie lockdownu wiosną 2020 r. usłyszałam zaproszenie jakiegoś artysty, który namawiał ludzi do wspólnego rysowania online i proponował bardzo trudny rysunek. Najpierw zaśmiałam się z tego pomysłu, gdyż wcześniej nie wyobrażałam sobie, że można uczyć rysowania przez Internet, ale wzięłam udział w lekcji. Rysowanie okazało się nie takie trudne. Potem była kolejna lekcja i jeszcze jedna, kredki i farby, i tak wsiąkłam. Dużo czasu poświęcam nowej pasji. Żeby móc malować, wyeliminowałam tzw. „pożeracze czasu”, np. takie jak telewizja. W czasie malowania słucham audiobooków i muzyki. Przede mną jeszcze dużo nauki, gdyż im bardziej zaprzyjaźniam się z akwarelą, tym bardziej widzę, ile jest jeszcze do poznania. Na szczęście cały czas towarzyszy mi ciekawość i chęć rozwoju - wyjaśnia Wioletta Ustyjańczuk.
Autorka wystawy swoich sił próbuje w malarstwie olejnym, akrylowym, w pastelach, jednak miłością jej życia stała się akwarela. Od ponad dwóch lat kreuje swój świat wyłącznie farbami wodnymi.
- Wybrałam akwarelę - technikę trudną, wymagającą i nieuznającą błędów. Sprawiała mi ogromne trudności. Im bardziej wydawała mi się trudna, tym bardziej mnie do niej ciągnęło. To było ogromne wyzwanie. O ile reguły innych technik były do opanowania, o tyle niepokorna akwarela nie dawała się ujarzmić. Wzięłam udział w warsztatach organizowanych przez uznane autorytety akwareli m in. u Grzegorza Wróbla, Minh Dama, Krystynę Lubanski czy Krzysztofa Ludwina i powoli miłość do tej techniki zaczynała być odwzajemniana. Dziś, kiedy Internet oferuje nieskończone ilości szkoleń i warsztatów, coś, co wydaje się niemożliwe, staje się możliwe. Dzięki Internetowi także odważyłam się pokazać swoje malarstwo. To pozytywne reakcje tysięcy ludzi w różnych grupach malarskich i akwarelowych, zarówno międzynarodowych, jak i polskich, sprawiły, że przestałam malować do szuflady - dodaje malarka.
Wioletta Ustyjńczuk w Artystycznej Rezerwie Twórczej jest od roku. Jak wspomniała, to grono jej nowych przyjaciół, którym podziękowała za przybycie i wsparcie w organizacji wystawy. Na swoim koncie ma kilka wystaw: wystawę indywidualną w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM w 2023 r., wystawę międzynarodową IWS Slovenia 2023, na której wraz z kilkoma innymi artystami reprezentowała Polskę wśród 175 uczestników z całego świata, wystawę zbiorową grupy ART UWM w Galerii Sowa, regionalną wystawę Fine Art w Dywitach, wystawę grupy ART UWM w Bibliotece Uniwersyteckiej.
Wernisaż uświetnił koncert fortepianowy w wykonaniu Zygmunta Kociniaka.
red, fot. Janusz Pająk, Leszek Kuryłowicz