11 Września 2024
Wydarzenia
XVII Kongres Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych odbędzie się w dniach 19-21 września 2024 roku w Centrum Konferencyjnym w Olsztynie (aula im. prof. Markiewicza).Organizatorem kongresu jest Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie a współorganizatorem, sprawującym nadzór merytoryczny nad kongresem, jest Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych.
W kongresie weźmie udział prawie 500 uczestników z kraju i z zagranicy, którzy zaprezentują 450 referatów i posterów. Organizatorzy zaplanowali także wykłady prowadzone przez wybitnych naukowców o renomie uznanej w kraju i za granicą, reprezentujących bardzo szeroki wachlarz tematyczny, krótkie wystąpienia oraz prezentacje w formie plakatów naukowych. Podczas Kongresu prezentowane będą wyniki najnowszych badań naukowych, umożliwiając tym samym wymianę doświadczeń oraz nawiązywanie współpracy w obszarze nauki. Prezentacje w sekcji Innowacyjna edukacja przyczynią się natomiast do propagowania oryginalnych rozwiązań dydaktycznych, a sam kongres będzie doskonałą platformą integrującą całe środowisko skupione wokół dyscypliny weterynaria.
Organizatorzy przewidzieli 16 tematycznych sesji naukowych:
1. Nauki podstawowe i przedkliniczne,
2. Epizootiologia i administracja weterynaryjna,
3. Higiena żywności i weterynaryjnej ochrony zdrowia publicznego,
4. Patologia zwierząt nieudomowionych i futerkowych,
5. Fizjologia i patologia ptaków,
6. Fizjologia i patologia koni,
7. Fizjologia i patologia przeżuwaczy,
8. Fizjologia i patologia świń,
9. Fizjologia i patologia psów i kotów,
10. Fizjologia i patologia zwierząt akwakultury,
11. Żywienie zwierząt i higiena pasz,
12. Neonatologia,
13. Patologia i użytkowanie zwierząt doświadczalnych,
14. Dobrostan zwierząt i ochrona środowiska,
15. Historia medycyny weterynaryjnej,
16. Dydaktyka weterynaryjnej.
Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych (PTNW) jest organizacją zrzeszającą zarówno osoby prowadzące badania naukowe w szeroko pojętym obszarze nauk weterynaryjnych, jak również lekarzy wolnej praktyki i pracowników Inspekcji Weterynaryjnej. Cele działalności Towarzystwa obejmują: rozwijanie i upowszechnianie nauk weterynaryjnych w Polsce, inspirowanie prac naukowo-badawczych w obszarze tych nauk, inspirowanie programów kształcenia i specjalizacji w zawodzie lekarza weterynarii oraz reprezentowanie polskich nauk weterynaryjnych na arenie międzynarodowej. Towarzystwo realizuje swoje cele miedzy innymi przez: organizowanie kongresów naukowych, zjazdów, sympozjów, konferencji i wystaw, ogłaszanie konkursów i przyznawanie nagród za działalność i prace naukowe, działalność popularyzatorską oraz współpracę z międzynarodowymi organizacjami weterynaryjnymi. Szczególne znaczenia dla polskiego środowiska nauk weterynaryjnych mają Kongresy Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych. Pierwszy Kongres PTNW odbył się w Warszawie w roku 1958. Kolejne, Kongresy organizowane były w odstępach czteroletnich, z wyjątkiem roku 1987 i 1992, kiedy kongresy ósmy (VIII) i dziewiąty (IX) odbyły się w odstępie pięcioletnich. Również ostatni, XVI Kongres miał miejsce z rocznym opóźnieniem spowodowanym pandemią COVID-19. Kongresy PTNW są doskonałą okazją do upowszechniania, promowania i popularyzowania najnowszych osiągnięć naukowych z dziedziny nauk weterynaryjnych oraz wymiany doświadczeń pomiędzy naukowcami i praktykami.
Szczegółowy program i więcej informacji na stronie https://kongresptnw2024.uwm.edu.pl/