03 Luty 2023

Aktualności


Do otwarcia nowych siedzib Wydziału Nauk Społecznych oraz Prawa i Administracji coraz bliżej. W piątek 3 lutego zaczął się ich obiór techniczny.

Odbiór techniczny nowej siedziby WNS oraz WPiA planowany jest na 4 dni. Zaczął się w piątek 3 lutego i potrwa do środy 8 lutego. Na pierwszy ogień poszła część budynku przeznaczona dla nauk społecznych. Jej odbiór jest planowany na piątek 3 lutego i poniedziałek 6 lutego. Następnie będzie odbierana część przeznaczona dla WPiA.

Odbioru dokonuje zespół złożony z przedstawicieli UWM, liczący 9 osób. Tyle samo reprezentuje wykonawcę, czyli spółkę Budimex. Ekipie uniwersyteckiej przewodniczy Tomasz Szczyglewski, zastępca kanclerza ds. inwestycyjno-technicznych i dr hab. Joanna Ostrouch-Kamińska, prof. UWM, dziekanka WNS.

Jak wygląda odbiór techniczny obiektu?

Komisja sprawdza po kolei każde pomieszczenie, a w nim wszystkie instalacje, urządzenia, zgodność wykończenia wszystkich elementów ze sztuką budowlaną i jakość tego wykonania. Przed komisją pracy mnóstwo. Musi odwiedzić ok. 300 pomieszczeń i to nie pobieżnie, a wnikliwie! Odbiór zakończy się protokołem, w którym strona uniwersytecka spisze swoje uwagi i termin usunięcia ewentualnych uchybień. Nie powinno ich być wiele, bo uniwersytecki nadzór budowlany podczas całej budowy pilnie czuwał, aby wszystko szło zgodnie z projektem.

- Uczestniczę w historycznej chwili. Właśnie spełnia się wieloletnie marzenie społeczności naszego wydziału. Odbieram nowy, przeznaczony specjalnie dla nas obiekt. Już każdy wie, gdzie co będzie. Wyposażenie i meble są zamówione. Do tej pory zawsze mieliśmy budynek po kimś. Jestem bardzo podekscytowana i naprawdę wzruszona. Nowy rok akademicki zaczniemy już w nowych pomieszczeniach – nie kryje swych emocji prof. Ostrouch-Kamińska.

Budowy nowej siedziby WNS oraz WPiA rozpoczęła się w kwietniu 2020 r. Zakończyła zaś po 2 latach, szybciej niż przewidywał plan. Od minionych wakacji budowlańcy zajmowali się pracami wykończeniowymi i usuwaniem mankamentów, które wskazywał im nadzór budowlany. I właśnie dlatego nie powinno teraz być już ich wiele.

Budowla przypomina literę H. Jest imponująca. Świadczą o tym nie tylko jej rozmiary, ale także ilości zużytych materiałów budowlanych. Na jej wybudowanie i wykończenie zużyto ponad 650 ton stali, 7500 m3 betonu, 285 km kabli i przewodów, wstawiono 494 okien, 314 drzwi, 46 aluminiowych ścian i 6 witryn zewnętrznych, czyli wielkich okien od podłogi do sufitu. W szczycie codziennie na budowie pracowało ok. 60 osób.

Projektantem nowej siedziby WPiA oraz WNS jest biuro architektoniczne Sosak & Sosak z Olsztyna, wykonawcą grupa - Budimex SA. Kierowniczka budowy - Klaudia Breńska jest absolwentką UWM , kierunku budownictwo.

Budowa nowej siedziby WPiA i WNS to jedna z 4 ważnych i wielkich inwestycji UWM w ostatnim czasie. Oprócz niej uczelnia kończy już budowę nowego skrzydła Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Obok niego zaś postawiła Ośrodek Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi z unikatowym mikroakceleratorem ZAP X. Trwa wyposażanie Kortosfery, czyli Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji. W 2021 r. powstała Poliklinika Wyjazdowa Dużych Zwierząt.

sala wykładowa

Władze obu wydziałów kompletują już wyposażenie budynku. Senatu UWM w kwietniu 2022 r. przyznał na ten cel dodatkowy 1 mln zł. Pieniądze pochodzą z tzw. rezerwy budżetowej uczelni.

lek

Rodzaj artykułu