29 Marca 2024

Aktualności


Już po raz drugi kortowska weterynaria otwiera drzwi przed studentami z Irlandii. Z tego powodu we wtorek 26 marca wydział odwiedziło pięcioro irlandzkich doradców zawodowych.

W październiku ub.r. Wydział Medycyny Weterynaryjnej UWM uruchomił po raz pierwszy w swej historii studia angielskojęzyczne. Naukę na nich rozpoczęło 12 osób, w tym aż 8 z Irlandii. Teraz weterynaria przygotowuje się do rekrutacji na następny angielskojęzyczny rocznik. Nabór rozpocznie się 22 kwietnia. Wydział szczególnie serdeczne zaproszenie wysyła w kierunku Irlandczyków. Nie ma tu mowy o faworyzowaniu któregoś z krajów, to po prostu odpowiedź na rozpoznane wcześnie potrzeby.

Irlandczycy są zainteresowani studiowaniem weterynarii w Polsce, ponieważ w ich kraju istnieje tylko jeden wydział weterynaryjny. Przyjmuje on co roku 60 osób, a chętnych jest o wiele więcej. Młodzi Irlandczycy szukają więc możliwości studiowania wybranego kierunku poza swym krajem – wyjaśnia dr hab. Joanna Wojtacka, prof. UWM z Katedry Weterynaryjnej Ochrony Zdrowia Publicznego, pełnomocniczka dziekana ds. studiów w języku angielskim.

W tym roku do zwiedzania wydziału i Kortowa prof. Wojtacka nie zaprosiła kandydatów na studentów, lecz doradców zawodowych.

Liczymy na to, że ich siła oddziaływania będzie większa. Każdy z nich ma pod opieką kilka szkół i jest w stanie dotrzeć z informacją do większej liczby osób zainteresowanych studiowaniem weterynarii w Polsce. Sprawdzimy w ten sposób, która metoda zachęty jest bardziej efektywna – wyjaśnia prof. Wojtacka.

Doradcy obejrzeli wydział, a w nim m.in. Klinikę Małych Zwierząt, Klinikę Wyjazdową Dużych Zwierząt, pracownie i laboratoria. Zajrzeli także do akademika, w którym już mieszkają studenci z Irlandii. Pochodzące z tego kraju studentki weterynarii spotkały się z goszczącymi w Kortowie doradcami.

Dziewczyny bardzo chwaliły studia i Kortowo, warunki życia w akademikach, a najbardziej ceny w Polsce. Nie ukrywały, że muszą się dużo uczyć. Na nic jednak nie narzekały, a na koniec powiedziały, że nie wyobrażają sobie studiowania w innym mieście w Polsce, bo tutaj, w Kortowie, mają w

szystko. Nie zachęcaliśmy ich do chwalenia nas. Nie sadzę też, żeby się czuły zobowiązane do wystawiania nam laurek. Nie mamy się czego wstydzić, więc na lunchu zostawialiśmy ich sam na sam z doradcami – dodaje prof. Wojtacka.

Irlandzcy doradcy zawodowi zanim przyjechali do Olsztyna, oglądali już Wydział Medycyny Weterynaryjnej w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a w planie mieli jeszcze weterynarię na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Efekt ich wizyty w Kortowie poznamy w październiku.

lek

fot. Aleksander Penkowski

>>> Na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej działa Pracownia obrazowania trójwymiarowego komórek i tkanek oraz mikroskopii korelacyjnej. Jest to jedyna taka pracowania w Polsce i jedna z najnowocześniejszych w Europie. Umożliwia badanie komórek z użyciem tzw. objętościowej mikroskopii elektronowej. 

Rodzaj artykułu