26 Stycznia 2024

Aktualności


Profesor Andrzej Krankowski, kierownik Centrum Diagnostyki Radiowej Środowiska Kosmicznego oraz Aleksandra Lisowska, mistrzyni Europy w maratonie i reprezentantka Polski w igrzyskach olimpijskich, zostali uhonorowani statuetkami św. Jakuba. To najbardziej prestiżowe z nagród przyznawanych przez prezydenta Olsztyna.

Prezydenckie nagrody wręczone zostały 26 stycznia, podczas uroczystego spotkania noworocznego, którego gospodarzem był Piotr Grzymowicz. Jak przypomniał prezydent Olsztyna, osoby, które mają zostać uhonorowane statuetką, muszą otrzymać jednogłośne poparcie kapituły. Jednym z jej członków jest prof. Jerzy Przyborowski, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jego obecność w tym gronie to także dowód na to, jak ważną funkcję pełni Uniwersytet w życiu miasta. Uwagę na to zwrócił sam prezydent, w wystąpieniu otwierającym uroczystość, przypominając, że miejskie placówki i instytucje mają podpisane z Uniwersytetem 80 umów dotyczących współpracy.

– Jesteśmy dumni z naszego Uniwersytetu. Jak zawsze powtarzam, bez Uniwersytetu nie moglibyśmy mówić o tak dynamicznym i prężnym rozwoju naszego miasta. Dziękuję jego pracownikom – mówił prezydent, zaznaczając, że uczelnia odgrywa też ważną rolę w regionie jako jeden z największych pracodawców.

 

Rektor UWM przemawia podczas spotkania noworocznego prezydenta Olsztyna

 

O dumie mówił także prof. Jerzy Przyborowski.

– Jesteśmy dumni, że możemy pracować na tym Uniwersytecie i że jest to uniwersytet Warmii i Mazur, "warmińsko-mazurski", ale chcielibyśmy, żeby był on także "olsztyński" – zaznaczył prof. Przyborowski. I przypomniał anegdotyczną sytuację, w której jedna z reporterek relacjonowała wydarzenie z – jak to ujęła – „Kortowa pod Olsztynem”. Tymczasem, jak podkreślił rektor, Uniwersytet chce być „w Olsztynie”.

Rektor zwrócił się także z gratulacjami do tegorocznych i wcześniejszych zdobywców statuetek św. Jakuba.

Wszyscy państwo stanowicie grono osób, z których jesteśmy nie tylko dumni, ale które nas inspirują, mobilizują, motywują do działania i do tworzenia jeszcze lepszych warunków dla wszystkich tych, którzy mogliby pójść państwa śladami – zaznaczył prof. Przyborowski.

LOFAR, czyli nowe możliwości

Do licznych przedstawicieli UWM w gronie laureatów statuetek dołączył w tym roku prof. Andrzej Krankowski, kierownik Centrum Diagnostyki Radiowej Środowiska Kosmicznego UWM oraz szef konsorcjum POLFAR, które wchodzi w skład ILT. Nagrodę przyznano mu w kategorii "Nauka", uwzględniając dorobek badawczy profesora oraz jego zasługi dla rozbudowy infrastruktury LOFAR w Polsce.

Profesor Krankowski zaznaczył, że statuetka jest dla niego dużym wyróżnieniem. Chociaż nie jest rodowitym olsztyniakiem (pochodzi z Braniewa), właśnie z tym miastem związał się jako młody chłopak i tu od 30 lat wiedzie swoje i naukowe, i rodzinne życie. Ze sceny opisywał, jak powstawała LOFAR-owa infrastruktura.

– Pierwszym etapem było przystąpienie do konsorcjum POLFAR w 2007 roku. Bardzo ważne było także zdobycie funduszy na budowę trzech stacji w Polsce, wybudowanie tej infrastruktury w 2015 roku, a następnie – od 2019 roku – myślenie o stworzeniu najwyższego poziomu ifrastruktur badawczych w Europie – tłumaczył prof. Krankowski, dodając, że ostatni etap tych starań, dzięki podpisowi europejskiej komisarz ds. innowacji, został oficjalnie zakończony 20 grudnia minionego roku. Przed nami zatem instalacja LOFAR 2.0 w trzech polskich stacjach badawczych.

 

Prof. Krankowski

 

Zdobywca nagrody wyraźnie podkreślał swoją dumę z zespołu, z którym ma okazję współpracować, oraz dał wyraz wdzięczności wobec Uniwersytetu, który umożliwia rozwój tego naukowego projektu. Szczególne podziękowania trafiły do przedstawicieli kolegium rektorskiego oraz kanclerza. Profesor przypomniał, że swoje zasługi w lobbowaniu na rzecz powstania stacji badawczych w Polsce mieli także parlamentarzyści z Warmii i Mazur.

Warto dodać, że prof. Krankowski został także wybrany polskim naukowym delegatem do rady LOFAR ERIC (konsorcjum na rzecz europejskiej infrastruktury badawczej Sieć Radiowa Niskiej Częstotliwości). Delegatem rządowym jest dr Dariusz Drewniak. O skali zaufania i poważania, jakim cieszą się polscy naukowcy pracujący na rzecz LOFAR, świadczyć może też fakt, że w 2023 roku to na UWM odbyła się międzynarodowa konferencja LOFAR Family Meeting, w której brali udział radioastronomowie z całego świata.

LOFAR jest instrumentem pozwalającym na badanie bardzo szerokiego wachlarza zagadnień, zatem tematyka obejmuje pogodę kosmiczną i badanie Słońca,  pomiary ośrodka międzygwiazdowego, wyniki obserwacji gwiazd, w tym bardzo egzotycznych pulsarów, ale przede wszystkim wyniki obserwacji najdalszych obiektów w znanym Wszechświecie, radiogalaktyk i kwazarów, co jest niezwykle ważne w zrozumieniu tematów kosmologicznych.

Tomasz Siemaszko


 

Sportowe sukcesy dopełnione nagrodą 

Drugą reprezentantką UWM w gronie laureatów tegorocznych nagród przyznawanych przez prezydenta Olsztyna jest Aleksandra Lisowska, uzdolniona lekkoatletka, która swoimi sukcesami dostarcza kibicom wiele radości. Reprezentantka Polski na igrzyskach w Tokio i pierwsza z Polek, która zagwarantowała sobie sport w najbliższych IO, ma na swoim koncie m.in. mistrzostwo Europy oraz rekord Polski w maratonie, ustanowiony w Walencji.

Zawodniczka obecnie przebywa w Kenii, gdzie szlifuje formę przed sezonem olimpijskim. Nagrodę w jej imieniu odebrała więc Krystyna Pieczulis-Smoczyńska ze Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UWM. W imieniu uzdolnionej biegaczki dziękowała ona kapitule za nagrodę oraz zwracała uwagę na to, że sukces wymaga ogromnych nakładów pracy.

 

Rektor UWM grauluje Krystynie Pieczulis

 

Gdyby nie ta pomoc, którą Ola otrzymuje od władz Olsztyna, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i klubu AZS UWM Olsztyn, nie dałaby rady robić tego, co lubi i co ją cieszy – zaznaczyła Krystyna Pieczulis. – Wsparcie jest potrzebne, a Ola odwdzięcza się za nie wspaniałymi wynikami. Podejrzewam, że wiele razy będziemy o niej słyszeć na wielu arenach polskich i światowych.

W wywiadzie, którego udzieliła Radiu UWM FM, Aleksandra Lisowska przyznała, że miniony rok nie był dla niej łatwy. Tym bardziej cieszyć powinna nagroda, która może stanowić uhonorowanie nie tylko jej sukcesów, ale także sportowego ducha walki oraz gotowości do podejmowania nieustannych wyzwań.

Ludzie, których sukcesy inspirują

Grono tegorocznych nagrodzonych statuetkami św. Jakuba tworzą:

  • KULTURA: Karolina Felska i Krzysztof Wasilewski, najbardziej utytułowana polska para w tańcu towarzyskim (nagrodę w imieniu laureatów odebrała Iwona Pavlović),
  • NAUKA: prof. Andrzej Krankowski, kierownik Centrum Diagnostyki Radiowej Środowiska Kosmicznego UWM w Olsztynie,
  • SPORT: Aleksandra Lisowska, lekkoatletka KS AZS UWM Olsztyn specjalizująca się w biegach długich (nagrodę w imieniu laureatki odebrała Krystyna Pieczulis-Smoczyńska),
  • GOSPODARKA: Warmińsko-Mazurski Klub Biznesu (statuetkę odebrał wiceprezes zarządu Wojciech Krakowiński),
  • DZIAŁALNOŚĆ POZARZĄDOWA: Katarzyna Grabińska, choreografka, m.in. założycielka i prezeska Fundacji ARToffNIA,
  • ZA SZCZEGÓLNE ZASŁUGI DLA OLSZTYNA: Bank Żywności w Olsztynie (nagrodę odebrał prezes zarządu Marek Borowski).

 

W tym roku w skład kapituły przyznającej statuetki weszli: Piotr Grzymowicz (prezydent Olsztyna), prof. Jerzy Przyborowski (rektor UWM), Wanda Agnieszka Jabłońska (przewodnicząca Miejskiej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych), Kornelia Kurowska (przewodnicząca Wspólnoty Kulturowej Borussia), Marcin Burza (prezes Zarządu Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu), prof. Mariusz Piskuła (dyrektor Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN) oraz Krzysztof Otoliński (dyrektor Biura Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Olsztyna).

Statuetka św. Jakuba została ustanowiona na 650-lecie nadania Olsztynowi praw miejskich. W tym roku nagrody przyznano po raz dwudziesty. Uroczystość w Centrum Konferencyjnym zakończyła się koncertem Marka Kaliszuka, któremu towarzyszył Marcin Urban Band. Na rozpoczęcie zagrał z kolei skrzypek Tomasz Siemaszko, który wykonał "Hymn warmiński", czyli utwór "O Warmio moja miła".

dbp

 

Marek Kaliszuk

 

Rodzaj artykułu