11 Kwietnia 2024

Aktualności


Dzień Otwarty Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie to kortowska tradycja. W czwartek 11 kwietnia kampus uniwersytecki odwiedziły tysiące młodych ludzi zainteresowanych lepszym zapoznaniem się z ofertą uczelni. Była to świetna okazja, aby u źródła zapytać, czego można spodziewać się podczas studiów na UWM. Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli Dorota Wellman i Wojciech Drewniak.

Każdy maturzysta i każda maturzystka staje w końcu przed tym dylematem: co po szkole średniej? Uniwersytet Warmińsko-Mazurski swoim Dniem Otwartym chce dać młodym ludziom szansę odpowiedzenia sobie na to pytanie, wyposażając ich w wiedzę na temat oferty kształcenia oraz możliwości, które daje studiowanie w Kortowie.

UWM otwarty

W czwartek 11 kwietnia Bibliotekę Uniwersytecką UWM odwiedziły tłumy uczniów i uczennic szkół średnich. Korzystali oni z okazji, by dowiedzieć się więcej o czekającej ich maturze, zapytać o zasady rekrutacji na studia i... poznać atmosferę uczelni. W Kortowie czekali na nich studenci i pracownicy ze wszystkich wydziałów, a także przedstawiciele innych jednostek uczelni, kilkudziesięciu kół naukowych, agend kulturalnych i drużyn sportowych. Wszyscy byli gotowi opowiedzieć o tym, jak wyglądają studia na poszczególnych kierunkach, jakie szanse pojawiają się przed studentkami i studentami UWM oraz podzielić się własnymi doświadczeniami. Takie wskazówki mogą okazać się przydatne szczególnie wtedy, kiedy kończąc szkołę średnią, ma się kilka pomysłów na swoją przyszłość.

 

Dzień Otwarty UWM 2024

 

Podążanie za pasją

O tym, jak pomysły przerobić na sposób na życie, można było przekonać się podczas spotkania z Dorotą Wellman. Popularna dziennikarka opowiadała o swojej drodze zawodowej.

Jestem zwolennikiem teorii, według której, jeśli chce się być dziennikarzem, to trzeba skończyć inne studia niż dziennikarskie. W moim przypadku była to najpierw polonistyka, a później historia sztuki. Uważam, że dziennikarstwa można się nauczyć wyłącznie w praktyce. W tym zawodzie potrzebne są m.in.: ciekawość świata, umiejętność poznawania ludzi i pracowania przez wiele godzin dziennie. Dziennikarz powinien mieć łeb jak sklep, głowę wiecznie otwartą –  tłumaczyła podczas spotkania, w którym udział brały setki osób. –  Kiedyś jechałam pociągiem z Warszawy do Krakowa i w przedziale siedziała ze mną dziewczyna, która czytała dziwną książkę. Zapytałam ją, czym się zajmuje. Okazało się, że jest behawiorystką zwierzęcą. Dwa dni później była moim gościem i opowiadała, na czym polega ten zawód. 

– Pasją do zawodu zostałam zarażona przez mamę, która była dziennikarką radiową. Właściwie wychowałam się przy Myśliwieckiej 3/5/7. Jako mała dziewczynka byłam na tyle bezczelna, że pytałam znane postaci ze świata kultury i sztuki o ich działalność. Czy na przykład nie wstyd było im zrobić tego czy tamtego – mówiła z uśmiechem, zaznaczając, że ścieżka jej kariery była nieco bardziej zawiła i nie zaczęła się od pracy redakcyjnej. – Najpierw pracowałam w świecie filmu, co później przydało mi się w pracy dziennikarskiej i w pracy w telewizji. Myślę, że moja ciekawość świata, odnajdowania się w różnych środowiskach, zarządzania zespołami ludzi sprawiły, że odnalazłam się w tym fachu.

 

Dzień Otwarty UWM 2024

 

Osoby zainteresowane pracą w mediach mogły dowiedzieć się, co decyduje, zdaniem Doroty Wellman, o tym, że może to być dobry pomysł na życie.

– Jeżeli chcą państwo robić wiele rzeczy na raz, szybko się nudzą tak jak ja, to dziennikarstwo jest dobrym zawodem. Daje wiele korzyści i przynosi satysfakcję. Jeśli się to lubi, to jest to między innymi popularność, która jest fajna. Ale także sprawczość. Jeśli przez kilka minut rozmawiamy w programie śniadaniowym o zbiórce na chore dziecko, a wieczorem na koncie są cztery miliony złotych, to czuję, że moja praca ma sens – zaznaczyła. Rady, którymi dzieliła się dziennikarka, miały charakter uniwersalny, ponieważ podkreślała, jak ważne jest zaangażowanie w wykonywaną pracę, gotowość do ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji i, oczywiście, poczucie sensu. 

Dorota Wellman odpowiadając na pytania uczestników spotkania, podzieliła się kilkoma anegdotami i zupełnie poważnymi przemyśleniami, między innymi na tematy związane z radzeniem sobie z hejtem.

Dorota Wellman na Dniu Otwartym UWM 2024

 

Historia bez cenzury...

Drugim z gości specjalnych wydarzenia był Wojciech Drewniak, współtwórca kanału "Historia bez cenzury". Podczas kortowskiego spotkania opowiedział o błędach naukowców, przedstawiając uczestnikom wydarzenia sporo ciekawostek z historii nauki. Jak się okazuje, czasem nawet i badaczom towarzyszy zwykły... pech.

Po krótkim, bardzo energetycznym wykładzie, autor spotkał się z czytelnikami swoich książek, żeby złożyć autografy. Kolejka wydawała się nie mieć końca.

Wojciech Drewniak na Dniu Otwartym UWM 2024

 

... i matura bez tajemnic

Z myślą o osobach, które lubią być dobrze przygotowane do czekających ich wyzwań, w Bibliotece Uniwersyteckiej zorganizowano spotkania z przedstawicielami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, którzy opowiadali o zasadach przeprowadzania matury oraz rozwiewali wszystkie pojawiające się wątpliwości. Maturzyści, którzy brali udział w tych spotkaniach, podkreślali, że instrukcje, które otrzymali, pozwalają z większym spokojem przygotowywać się do egzaminu dojrzałości.

Wielu pomocnych rad udzielili kandydatom i kandydatkom na studia także przedstawiciele Biura ds. Studenckich, które wspólnie z Centrum Marketingu i Mediów sprawowało nadzór nad organizacją wydarzenia.

 

Spotkanie z przedstawicielem OKE podczas Dnia Otwartego UWM

 

Frekwencyjny sukces

– Ze względu na to, co robimy na naszym Uniwersytecie i na zainteresowanie, którym się cieszy, spodziewaliśmy się dużej liczby osób, ale... nie aż tak dużej! Jestem pozytywnie zaskoczony. To są tysiące osób, a to dopiero połowa dnia. Pomimo że Dzień Otwarty rozpoczynał się o godz. 9, to pierwsi zainteresowani byli w Kortowie już godzinę wcześniej. Bardzo mnie to cieszy, że jest tak gwarno, kolorowo, że ludzie są uśmiechnięci. Cieszy mnie też to, że wiele osób rozmawia, konsultuje, dowiaduje się czegoś o naszej bogatej ofercie kształcenia, a nie tylko biernie spaceruje – mówił w Bibliotece Uniwersyteckiej prof. Sławomir Przybyliński, prorektor ds. studenckich.

A skoro o ofercie kształcenia mowa, to warto zaznaczyć, że jest w niej kilka nowości.

 W tegorocznej ofercie kształcenia mamy około 75 kierunków. Są w niej nowości, zresztą tak samo jak w poprzednich latach. Tym razem zaczynamy kształcenie na kierunkach: biogospodarka rybacka (Wydział Bioinżynierii Zwierząt), sztuki wizualne (Wydział Sztuki), resocjalizacja z penitencjarystyką i socjologia (Wydział Nauk Społecznych), logistyka (Wydział Nauk Ekonomicznych) – mówił prorektor. – Kształcimy we wszystkich dziedzinach nauki: medycznych, teologicznych, społeczno-humanistycznych, rolniczych, inżynieryjno-technicznych itd. I już teraz myślimy o przyszłości, bo nie możemy się zatrzymać. Konsultujemy zapotrzebowanie na kierunki z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Każdy, kto zechce być z nami tutaj, w Kortowie, na pewno coś dla siebie znajdzie. Myślę, że jest to optymalna oferta, spełniająca wymogi rynku pracy. 

Dzień Otwarty UWM 2024

 

Zdaniem prof. Sławomira Przybylińskiego, sukces frekwencyjny spotkania w Kortowie dowodzi, że młodzi ludzie potrzebują tego typu okazji do zapoznania się z ofertą uczelni.

Formuła dni otwartych "na żywo" na pewno się nie wyczerpała, bo nie zastąpi ekranu smartfona czy komputera. Oczywiście, UWM jest w mediach społecznościowych również bardzo aktywny, ale to są tylko obrazy. Najważniejsza jest możliwość kontaktu z drugim człowiekiem. Warto poczuć atmosferę, zobaczyć, jak prezentują się chociażby Zespół Pieśni i Tańca "Kortowo" czy sportowe drużyny akademickie. Dlatego cieszę się, że mogliśmy się dzisiaj spotkać – podkreślał prorektor ds. studenckich.

Aby było to możliwe, potrzeba było ogromnego zaangażowania rzeszy osób. Poza głównymi organizatorami Dnia Otwartego UWM, w przygotowanie wydarzenia włączyły się niemal wszystkie jednostki działające na uczelni. Dzięki temu kandydaci na studia mogli dowiedzieć się więcej nie tylko o kierunkach studiów, ale także o wsparciu i możliwościach, które oferuje im UWM za sprawą np. Uniwersyteckiego Centrum Wsparcia czy Biura Współpracy Międzynarodowej. Jak zwykle przy takich wydarzeniach nie zabrakło pomocy Akademickiego Centrum Kultury, Ośrodka Inicjatyw Artystycznych, Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym czy Studium Wychowania Fizycznego i Sportu oraz Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego.

W tym roku Biblioteka Uniwersytecka pękała w szwach! Nie spodziewaliśmy się aż tylu chętnych do odwiedzenia naszego kampusu. Liczymy na to, że kandydaci na studia poznali nas i wybiorą Uniwersytet Warmińsko-Mazurski jako miejsce studiów, zwiążą z nami przyszłość – mówił Michał Orłowski, dyrektor Centrum Marketingu i Mediów UWM.

 

Dzień Otwarty UWM 2024
Przed Biblioteką Uniwersytecką pojawiła się specjalna strefa, w której wszystkie osoby odwiedzające Kortowo mogły się zrelaksować i... zawalczyć o uniwersyteckie gadżety

 

Dzień, który otwiera na przyszłość

Duża część młodzieży odwiedzającej Kortowo podczas Dnia Otwartego to osoby, które wzięły udział w wyjeździe zorganizowanym przez szkołę. Dla nauczycieli, którzy mają doświadczenie we wspieraniu swoich uczennic i uczniów, takie wydarzenia są stałym punktem w ich kalendarzach.

Przywieźliśmy uczniów klas drugich, trzecich i czwartych, aby mogli zapoznać się z ofertą UWM i zaplanować swoją karierę. Ponadto naszym celem było to, aby młodzież zobaczyła, jak toczy się życie w miasteczku akademickim, bo studia to nie tylko nauka, ale także przyjemności i rekreacja oraz rozwijanie swoich pasji – mówiła w Bibliotece Uniwersyteckiej Małgorzata Wiszniewska z Zespołu Szkół nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Ełku, nauczycielka turystyki. – Odwiedziliśmy Kortowo z uczniami, którzy uczą się na profilach: geodezyjnym, turystycznym, budowlanym i technologii żywności. To są mocne kierunki na UWM, a my jako nauczyciele chcemy zachęcić naszych podopiecznych, że warto kontynuować naukę po technikum. 

Poza odwiedzinami w bibliotece, która była centrum Dnia Otwartego, młodzież brała udział w wydarzeniach organizowanych na wydziałach. Takie inicjatywy mają wspierać młodzież w lepszym zapoznaniu się ze specyfiką konkretnych kierunków. Ale to także szansa, by dowiedzieć się czegoś nowego i dać sobie szansę na sprawdzenie, jak wygląda - od środka - interesujący nas wydział.

– Moja klasa wzięła udział w zajęciach w laboratorium organizowanych przez Wydział Geoinżynierii. Uczyliśmy się, jak zaprojektować beton, a ponadto mieliśmy zajęcia w pracowni komputerowej, gdzie uczniowie poznali program do projektowania. To jest konkretna wiedza, która bardzo im się przyda – przekonuje Małgorzata Luto, nauczycielka przedmiotów budowlanych. – Jestem pod wrażeniem organizacji Dnia Otwartego UWM. Moi uczniowie są w Kortowie po raz pierwszy w życiu i myślę, że ta wizyta pomoże im wybrać kierunek na przyszłość.

 

Dzień Otwarty UWM 2024

 

Sprawdzić, żeby wybrać

– Bardzo mi się tutaj podoba, panuje sympatyczna atmosfera. Miałem okazję być na dniach otwartych innych uczelni, ale tam nie było możliwości zdobycia tylu konkretnych informacji i nie można było zobaczyć szczegółowo tak wielu rzeczy – mówił Karol, uczeń technikum w Lidzbarku Warmińskim, który ma już dość konkretne plany na najbliższy czas. – Po maturze chciałbym studiować informatykę na UWM. 

Opinię o bogatej ofercie czekającej na uczestników Dnia Otwartego podziela także kolega Karola, Dawid. Jego zdaniem wydarzenie w Kortowie wyróżniało się na tle tego typu spotkań na innych uczelniach.

– Na innych dniach otwartych był wielki tłok i nic poza tym. Tutaj jest zupełnie inaczej – podkreślał.

 

Dzień Otwarty UWM 2024

 

Amelia Borowska, uczennica Zespół Szkół nr 1 w Ełku, była pod wrażeniem kampusu.

Jestem w Kortowie po raz pierwszy w życiu i miasteczko wydaje mi się ogromne. Szczerze mówiąc, wydawało mi się, że jest mniejsze – mówiła. – Podobało mi się spotkanie z wykładowcą z Wydziału Geoinżynierii, który bardzo konkretnie powiedział o wymaganiach, ale też o tym, co możemy osiągnąć po studiach. Być może złożę dokumenty na kierunek rolniczy, bo jest to coś, co mnie interesuje. 

Mateusz, uczeń "Elektronika" w Olsztynie, także uznał, że czwartkowe przedpołudnie spędził na UWM w ciekawy sposób. 

– Podoba mi się, że tak wiele kół naukowych ma swoje stanowiska, bo myślę, że podczas studiów jest to dobra okazja do rozwijania swoich umiejętności i zainteresowań – mówił uczeń. – Atmosfera w Kortowie jest bardzo przyjemna. Chciałbym studiować informatykę albo jakiś kierunek na Wydziale Nauk Technicznych.

 

Dzień Otwarty UWM 2024

 

 

dbp, mw

Rodzaj artykułu