24 Stycznia 2024
Aktualności
Estrada Studencka Instytutu Muzyki UWM to cykliczne wydarzenie o długoletniej tradycji. Jego głównym zadaniem jest integracja środowiska związanego z Wydziałem Sztuki UWM. Odbywa się dwa razy do roku – na zakończenie zimowego i letniego semestru zajęć.
Estrada z tradycją
– Cykl zapoczątkowany został wiele lat temu przez prof. Tadeusza Niedźwiedzia, obecnie emerytowanego już pracownika Instytutu Muzyki. W grudniu 2023 odbyła się już 61. edycja koncertu, choć liczba ta jest tylko umowna – początkowo edycje nie były numerowane. W historii Estrady mieliśmy także edycję letnią – w środku wakacji studenci wystąpili na olsztyńskiej starówce, co było wyjątkowe i wiele mówi o stosunku studentów do idei tych koncertów – wyjaśnia dr Agnieszka Panasiuk z Instytutu Muzyki UWM, przewodnicząca jury Estrady.
Udział w koncercie jest dobrowolny – studenci sami się zgłaszają i wybierają program, który chcą zaprezentować.
– Jedynym warunkiem jest przygotowanie występu pod okiem opiekuna artystycznego. Studenci występują w roli wokalistów i instrumentalistów, a program jest bardzo różnorodny i reprezentuje prawie wszystkie gatunki i style muzyczne. Prezentowane aranże są często pracą autorską studentów – mówi dr Agnieszka Panasiuk. I dodaje: – Bardzo cieszy mnie, że w koncertach coraz częściej udział biorą także studenci naszego nowego kierunku, produkcji muzycznej i realizacji dźwięku. Nie tylko pomagają w realizacji dźwiękowej koncertu, ale także występują w roli wykonawców. Myślę, że ich współpraca ze studentami edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej obu kierunkom dodaje skrzydeł – wzajemnie się inspirują i wszechstronnie rozwijają.
Konkurs, który łączy
Podczas Estrady wystąpiło już kilka zespołów, których współpraca, zapoczątkowana na potrzeby koncertu, trwa.
– To duży atut Estrady – obok możliwości zaprezentowania siebie i swoich ulubionych gatunków muzycznych, studenci mają wsparcie w tworzeniu nowych przestrzeni dla swojej działalności, a te zauważalne są coraz częściej także poza murami naszego wydziału – podkreśla wykładowczyni.
Podczas 61. Estrady Studenckiej nagrodę główną IMperfekt 61 w postaci minisesji nagraniowej w wydziałowym studiu nagrań oraz IMperfect 61 Publiczności otrzymał zespół IGNIS w składzie: Sebastjan Kazakovkis, Weronika Samoraj, Paulina Szczech, Sabina Komoliubio, Barbara Kozioł, Filip Matusiewicz oraz Joachim Krebs za wykonanie piosenki „O Yeah” grupy Yin-Yang. Opiekę artystyczną nad zespołem sprawowała mgr Patrycja Kunert.
– To była wielka szansa, żeby zaprezentować nasz zespół. Stresowałem się, ponieważ był to nasz pierwszy występ publiczny i chciałem, abyśmy zaprezentowali się jak najlepiej. Gdy zaczęliśmy grać, poczułem ogromną energię i stres minął. Udział w tym wydarzeniu udowodnił mi i całemu zespołowi, że nasza działalność podoba się publiczności. To bardzo dobry początek i odczuwam teraz wielką dumę i odpowiedzialność za to, co będziemy robić dalej – przekonuje Sebastjan Kazakovskis, student I roku studiów magisterskich, założyciel zespołu IGNIS.
Paulina Szczech, koleżanka Sebstjana z roku, nie pierwszy raz jest laureatką Estrady. Bierze w niej udział od 55. edycji.
– Do występów zachęciła mnie możliwość prezentacji repertuaru zgodnego z własnymi upodobaniami oraz serdeczna i ciepła atmosfera panująca podczas tego wydarzenia. Występowałam z różnym repertuarem – od muzyki klasycznej po pop czy rock – dodaje studentka.
Zabawa muzyką
Kacper Sęk, student II roku na kierunku produkcja muzyczna i realizacja dźwięku podczas ostatniej Estrady wraz z zespołem wykonał utwór „Little Blue” Jacoba Colliera, a semestr wcześniej wystąpił solo, prezentując „Comfortably Numb” zespołu Pink Floyd, za co otrzymał IMperfekt 60 oraz IMperfekt 60 Publiczności.
– Wszelkiego rodzaju występom towarzyszy pewna doza ekscytacji, ale jest to bardzo przyjemne uczucie. Najważniejsza jest dla mnie okazja, aby pobawić się trochę muzyką w gronie fantastycznych osób. Gramy dla siebie nawzajem i wspólnie tworzymy coś wyjątkowego – podkreśla Kacper. – Piosenkę „Little Blue” wykonywaliśmy po zaledwie dwóch próbach. Stresik był, chociaż w chwili wyjścia na scenę całkowicie zniknął. Inaczej było przy moim występie solowym na fortepianie. Stres mnie trochę zjadł i spowodował parę potknięć, chociaż jak później słuchałem nagrania od kolegi, to nie było tego tak bardzo słychać – dodaje Szymon Kosowski, student II roku na kierunku produkcja muzyczna i realizacja dźwięku, zdobywca wyróżnienia.
IMperfekt 59, IMperfekt 57 oraz IMperfekt 56 Publiczności to nagrody, którymi może się pochwalić Rafał Osipowicz, student I roku studiów magisterskich na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej.
– Po każdym udziale w Estradzie Studenckiej czuję radość, spokój i spełnienie artystyczne. Po zakończeniu prezentacji artystycznych spotykamy się w przyjaznej atmosferze i wymieniamy uwagami i pochwałami dotyczącymi występów. Podczas Estrady miałem okazję wystąpić zarówno solo, jak i z zespołem Dynamit, który ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień – podkreśla student.
Nagrody studentom przyznaje jury składające się z wykładowców, a IMperfekt Publiczności – uczestnicy koncertu.
– Praca jury z edycji na edycję jest coraz trudniejsza z uwagi na bardzo interesujące i wyrównane prezentacje studentów. Chcemy wyłonić największe osobowości artystyczne, które mają szansę na udział w profesjonalnej sesji nagraniowej, często po raz pierwszy w życiu. Studenci, pod okiem naszych wykładowców, nagrywają studentów – co jest dodatkowym bonusem. Zebrane w ten sposób doświadczenie z pewnością zaowocuje w przyszłości dla obu stron. W planach mamy nową kategorię konkursową, która wyłoni najciekawszy jingiel. Pomysł ten skierowany jest przede wszystkim do studentów produkcji muzycznej, którzy nie czują się w roli wykonawców, natomiast mogą pokazać swoje umiejętności w ten właśnie sposób – podsumowuje dr Agnieszka Panasiuk.
opr. syla
Fot. archiwum organizatorów