25 Kwietnia 2024
Aktualności
Copernicus Forum to inicjatywa Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Bezpieczeństwa i NATO DEEP eAcademy. Jest ona platformą wymiany wiedzy z zakresu edukacji i bezpieczeństwa, a także przestrzenią do tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Partnerami wydarzenia jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Inauguracja Copernicus Forum odbyła się w listopadzie ub. roku. Wówczas w wydarzeniu udział wziął światowej sławy ekspert w zakresie terroryzmu dr Sajjan Gohel, który wygłosił wykład „Kontrterroryzm – różne konteksty, różne rozwiązania”.
Tym razem honorowymi gośćmi, którzy przyjechali do Kortowa podzielić się swoją wiedzą, byli przedstawiciele sił zbrojnych Iraku oraz misji NATO w Iraku.
– Nasi goście są zaangażowani w warsztaty dotyczące tak zwanego tworzenia kontentu, czyli wymiar e-learningowy. Jednym z punktów ich pobytu w Polsce jest dzisiejsze Copernicus Forum. To są wysokiej rangi oficerowie sił zbrojnych Iraku – podkreślał prof. Piotr Gawliczek, pracownik badawczo-dydaktyczny filii w Ełku, dyrektor NATO DEEP eAcademy. – W czasie ich pobytu, oprócz tej części merytorycznej, chcielibyśmy również zapoznać ich z pięknem naszego regionu oraz pokazać historyczne miasta znajdujące się w pobliżu, czyli Malbork i Gdańsk.
Dyrektor NATO DEEP eAcademy podkreślił, że spotkanie jest szczególne, ponieważ wykład wygłosi reprezentant dowództwa misji NATO w Iraku – Mervin Munnecom. Temat wykładu to: “NATO and the New Learning Ecosystem - Towards Intellectual Interoperability. NATO Mission Iraq and Iraqi e-Learning Portal as Modus Operandi” („NATO i nowy ekosystem uczenia się – w stronę interoperacyjności intelektualnej. Misja NATO w Iraku i iracki portal e-learningowy jako modus operandi”).
W Copernicus Forum ponownie wziął udział prof. Paweł Wielgosz, prorektor ds. umiędzynarodowiania uczelni.
– Copernicus Forum staje się już wydarzeniem cyklicznym. Podczas dzisiejszego spotkania doszło do wymiany doświadczeń związanych ze szkoleniem w krajach, które może nie są kandydatami do NATO, ale starają się te wzorce czy standardy NATO-wskie w swoich siłach zbrojnych zaimplementować – mówił prof. Paweł Wielgosz, który wyraził także duże zadowolenie z faktu, że w forum wzięło udział bardzo wielu studentów, którzy mogli usłyszeć ciekawe informacje i czegoś się nauczyć.
– Uczestnicy, w szczególności zagraniczni goście, podkreślali, że nasz kampus jest predysponowany do organizowania forum związanego z bezpieczeństwem, szczególnie teraz, kiedy trwa rosyjska inwazja na Ukrainę, a my mamy tak blisko do granicy z Rosją – dodał prorektor.
Wydarzenie skierowane było do wszystkich zainteresowanych tematyką bezpieczeństwa: środowiska akademickiego, ale również praktyków, m.in. służb mundurowych.
– Reprezentujemy Akademię Policji w Szczytnie. W ubiegłym roku również mieliśmy okazję wziąć udział w Copernicus Forum, który dotyczył terroryzmu. Teraz tematyka jest inna, ale nią także jesteśmy zainteresowani. Chcemy usłyszeć doświadczenia ludzi , którzy w praktyce zmierzyli się z przeciwnościami losu i odnieść się do tego podczas naszych zajęć – mówił podinsp. Mariusz Kiljański z Akademii Policji w Szczytnie.
Zainteresowanie II Copernicus Forum było tak duże, że wielu studentów wykład wysłuchało, stojąc.
– Interesuje mnie przede wszystkim prawo karne, ale także kwestie związane z bezpieczeństwem uważam za bardzo interesujące. Mam nadzieję, że dowiem się dzisiaj ciekawych rzeczy – tłumaczyła Wiktoria Zientara, studentka II roku prawa.
Oliwia Zera, studentka II roku kryminologii, nie mogła pojawić się na wcześniejszym Copernicus Forum. Teraz do udziału w spotkaniu zachęciły ją dr Joanna Narodowska z Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej oraz koleżanki, które uczestniczyły w poprzednim wydarzeniu.
– Uważam, że tematyka wystąpienia jest bardzo ciekawa. Nie ukrywam, że chcę też sprawdzić swoje umiejętności językowe, ponieważ wykład jest w języku angielskim – podkreśliła studentka.
Osoby, które uczestniczyły w Copernicus Forum, otrzymały certyfikaty uczestnictwa od NATO.
syla