06 Grudnia 2023

Aktualności


Mikołajki to wyjątkowy dzień w kalendarzu. Jak co roku studenci UWM zadbali o to, żeby w kampusie czuć było świąteczną atmosferę. Nie zapomnieli także o tym, by zrobić coś dobrego dla innych.

Mikołajki z charytatywnym akcentem

Z okazji mikołajek grono dziekańskie i Rada Wydziałowa Samorządu Studenckiego zaprosiły społeczność Wydziału Humanistycznego do wspólnego ubierania choinki.

– Tradycja została zapoczątkowana w ubiegłym roku. Wydziałowe ubieranie choinki pozwala wejść wspólnie w nastrój świąteczny. W ubiegłym roku choinka była żywa i dość wysoka. Wtedy ta impreza była połączona z jarmarkiem organizowanym przez germanistów. Tym razem postanowiliśmy oddzielić te imprezy i jarmark germanistów odbył się wczoraj – mówiła dr hab. Joanna Chłosta-Zielonka, prof. UWM i prodziekan ds. rozwoju i promocji.

Wydarzenie miało nie tylko charakter integracyjny, ale także charytatywny, bo pozwoliło włączyć się w akcję „Kortowski Mikołaj”.

W tym roku wspieramy pracownicę UWM panią Olę, która walczy z nowotworem. To dla niej ubieramy naszą wydziałową choinkę. Akcję można wspomóc pieniężnie, kupując ciasta, które wystawiliśmy dzisiaj na kiermasz, albo bombkę styropianową, którą potem można przyozdobić i zawiesić na naszej choince lub zabrać ją do domu. Mamy rozmaite ciasta, np. czekoladowe czy blok z orzechami, a także cynamonki i pierniki. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Wszystko w świątecznym wydaniu – powiedział Arkadiusz Dziubak, przewodniczący RWSS na Wydziale Humanistycznym.

Ciasto jest wspaniałe. Uwielbiam czekoladę i każde ciasto, które jej dużo zawiera, jest moim ulubionym. To, które jem, jest naprawdę przepyszne – zachwalała wypieki Sylwia z filologii rosyjskiej.

Akcja spotkała się z zainteresowaniem społeczności studenckiej, która chętnie w niej uczestniczyła, wspomagając tym samym zbiórkę. Ubieranie wydziałowej choinki prawdopodobnie powróci za rok, tak samo jak kolejna edycja Kortowskiego Mikołaja.

Studentki ozdabiają bombki

 

Pysznie jest się dzielić

Smacznie było także na Wydziale Nauki o Żywności. Serniki, jabłeczniki, bezy, pierniki, sery w posypkach, pasztety, ryby i wiele, wiele innych pyszności z okazji mikołajek czekały jak zwykle z okazji wydarzenia pod hasłem „Mikołajki z Nożami”.

To doskonała okazja, aby studenci działający w kołach naukowych podzielili się tym, co przygotowali oraz opowiedzieli o swojej działalności naukowej, a tym samym zachęcili przede wszystkim studentów I roku do wstępowania w ich szeregi i promowania naszego wydziału – mówiła prof. Małgorzata Darewicz, dziekan Wydziału Nauki o Żywności.

O ogromnym zaangażowaniu studentów przekonywał także dr inż. Adam Więk, prodziekan ds. studenckich.

Te spotkania służą przede wszystkim młodzieży. Ona się integruje, nabiera jeszcze większej chęci do współpracy i dalszego rozwijania się. To są radośni i bardzo wartościowi ludzie. Ja całym sercem jestem z Naukowym Kołem Technologów Mięsa. Przygotowali pyszne pasztety, pastę z suma i inne rarytasy – chwalił studentów prodziekan.

Wiemy co smakowało najbardziej panu prodziekanowi, a na co się skusiła pani dziekan?

Tradycyjnie śledzik. Bardzo dobrze wymoczony – żartowała prof. Małgorzata Darewicz.

Jagodzie Stachowskiej z I roku gastronomii i sztuki kulinarnej najbardziej smakowały czekoladki z masłem orzechowym. Polecała także pierniczki.

Mikołajki z Nożami

 

A co jeszcze pysznego przygotowały koła naukowe?

Amelia Czerwińska ze Studenckiego Koła Naukowego Technologów Przetwórstwa Surowców Roślinnych wraz z koleżankami przygotowała jabłecznik na kruchym cieście, sernik ze skórką pomarańczową, brownie mikołajkowe, kulki z masła orzechowego polane czekoladą i ciasteczka korzenne.

– To nasza pasja, przygotowałyśmy to wszystko raz dwa i miło spędziłyśmy czas – podkreślała Amelia.

Dr inż. Joanna Ciborska z Katedry Żywienia Człowieka w wydziałowych mikołajkach wzięła udział przede wszystkim jako opiekun  Koła Naukowego Żywienia i Profilaktyki Żywieniowej.

Przygotowaliśmy same fantastyczne rzeczy. Fenomenalny humus z burakiem na grzankach, źródło polifenoli i bardzo dobrych kwasów tłuszczowych, odrobinę słodyczy pod postacią mięciutkich i rozpływających się w ustach bez oraz świąteczną herbatę, która również ma działanie prozdrowotne – zachwalała.

Na stoisku Naukowego Koła Technologów Mleczarstwa spróbować można było m.in. kuleczek serowych posypanych koperkiem, sezamem, granatem czy pistacjami oraz koreczków.

Studenckie Koło Naukowe Higieny Żywności i Toksykologii częstowało cynamonkami z kremem z dodatkiem białej czekolady i pomarańczy.

–  Jako koło zajmujemy się badaniem CBD, czyli konopiami siewnymi i ich wpływem na zdrowie. Zachęcamy do udziału w badaniach razem z nami – zachęcała Wiktoria Śmieja.

Naukowe Koło Mikrobiologii Żywności „Kocuria” przygotowało nietypowe rarytasy, bo pożywki stałe i płynne z posiewami mikrobiologicznymi, ale –  jak zapewniali członkowie koła – wszystko było bezpieczne do spożycia.

Wydział Nauki o Żywności współpracuje z Zespołem Placówek Edukacyjnych w Olsztynie, który także zaprosił do wspólnego świętowania.

–  Już po raz drugi dostaliśmy zaproszenie od wydziału na mikołajki. Bardzo chętnie tu przyjeżdżamy. W tym roku przygotowaliśmy stoisko dekorowania pierników, które wraz z uczniami upiekliśmy w tym tygodniu – mówiła Anna Dec-Kwiatkowska z Zespołu Placówek Edukacyjnych i dodała: – Bardzo cieszymy się z tej współpracy. W zeszłym roku koła naukowe przygotowały dla naszych uczniów z niepełnosprawnościami konkurs kulinarny.

Mikołajki z Nożami

 

Ekologicznie i świątecznie

Do świąt szykują się także studenci z Koła Naukowego Florystów działającego na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa. W środę 6 grudnia rozpoczęli wystawę wieńców adwentowych.

Co roku przygotowujemy różne ozdoby. W ubiegłym roku była choinka, teraz wieniec, a za 2 tygodnie prezentować będziemy dekoracje na choinkę przygotowane z naturalnych materiałów – mówi dr inż. Beata Płoszaj-Witkowska z Katedry Architektury Krajobrazu, opiekun Koła Naukowego Florystów. – Studenci są bardzo kreatywni, mają przeróżne pomysły, łączą tradycję z nowoczesnością.

Aleksandra Młynarczyk, studentka III roku architektury krajobrazu przygotowała ekologiczny stroik z łatwo dostępnych materiałów.

Wykorzystałam korę dębu, szyszki modrzewia, sosny pospolitej, orzechy włoskie i mech z ogródka. Oprócz tego użyłam bombek i świeczek. Skończyłam kurs florystyczny, więc mam wprawę i przygotowanie tego wieńca zajęło mi ok. godzinę – przyznała Aleksandra.

Julia Korpacka ze swoimi wieńcami

Dużo dłużej swoje wieńce wykonywała Julia Korpacka, również studentka III roku architektury krajobrazu, która jak sama przyznaje, lubi mieć wszystko dopracowane.

Przygotowałam dwa wieńce adwentowe symbolizujące obieg słońca w lecie i zimie. Świadczą o tym cztery świece. Po jednej zapala się w każdą niedzielę adwentu – podkreśliła Julia. – Do wykonania wieńców użyłam materiałów naturalnych: jałowca płożącego, szyszek olchy, modrzewia, buczyny, szyszek sosnowych, modrzewiowych i orzechów włoskich.

Radek Wyszomirski, student III roku architektury krajobrazu w Kole Naukowym Florystów jest od niedawna. Z kolega i koleżanką przygotował stroik świąteczny wykonany z plastrów drzewa, mchu, bombek i świec.

Wieńce na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa będzie można oglądać przez dwa najbliższe tygodnie.

 

Sylwia Zadworna, Adrian Lamparski

Zdjęcie główne: fot. Maciej Piórek

Rodzaj artykułu