14 Października 2024
Aktualności
Bloody Day to akcja charytatywna przygotowana przez Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym UWM oraz Santander Bank Polska SA. Organizatorzy chcieli zwrócić uwagę społeczności akademickiej na istotę niesienia pomocy drugiemu człowiekowi oraz idee prozdrowotne, takie jak wykonywanie podstawowych badań czy znajomość zasad pierwszej pomocy przedmedycznej.
– Uniwersytet Warmińsko-Mazurski mocno zaznacza swoją obecność w regionie na wielu płaszczyznach, dlatego powinniśmy i chcemy organizować takie piękne akcje – mówi Marta Wangin, dyrektorka CWO. – Tym razem zjednoczyliśmy siły z bankiem Santander, naszym partnerem już od prawie dwóch lat. Przyświeca nam wspólna idea robienia dobrych, wartościowych i ciekawych rzeczy. Mamy do tego wspaniałe narzędzia, jakim jest chociażby Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym, więc grzechem byłoby z niego nie skorzystać.
– Współpraca z UWM układa nam się świetnie od początku, CWO znakomicie wspiera nasze inicjatywy – dodaje Paweł Czuryłło, dyrektor olsztyńskiego oddziału Santander Bank Polska SA. – Na pomysł zorganizowania Bloody Day wpadliśmy wspólnie. Nazywając wydarzenie w ten trochę żartobliwy sposób, chcieliśmy zachęcić młodzież akademicką do brania udziału w tego typu inicjatywach. Bankowi Santander bardzo zależy na projektach społecznych, na uświadamianiu ludziom, że bardzo ważne jest chociażby oddawanie krwi. Według informacji, które otrzymaliśmy od RCKiK, Olsztyn zmaga się z dość poważnymi brakami w krwi, dlatego warto ten temat nagłaśniać i budować świadomość.
Jeszcze przed oficjalnym otwarciem Bloody Day ustawiła się długa kolejka chętnych do oddania krwi w krwiobusie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. Każdy krwiodawca otrzymał voucher na obiad w Centrum Dobrego Smaku „Kortowiak”. Jedną z osób, która zdecydowała się pomóc, była Adrianna Grykiewicz, studentka pierwszego roku biologii. – Oddaję krew, ponieważ jest to dla mnie niesamowite, że możemy pomóc drugiej osobie zupełnie nic nie tracąc. Bardzo mi się podoba to wydarzenie, myślę nawet, że mogłoby odbywać się częściej.
Oprócz możliwości oddania krwi, podczas Bloody Day można było: dołączyć do grona dawców szpiku w bazie DKMS, wziąć czynny udział w pokazach pierwszej pomocy przeprowadzonych przez Straż Uniwersytecką UWM, zapoznać się z ofertą Biura Karier UWM w Olsztynie oraz Ośrodka Pomocy Psychologicznej i Psychoedukacji „Empatia”, założyć symulator starości i zrozumieć, z jakimi problemami zmaga się osoba starsza, porozmawiać z przedstawicielami Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami i poczuć na własnej skórze, czym są bariery architektoniczne dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, zakręcić kołem fortuny, sprawdzić swoją wiedzę z zakresu realizacji 17 celów zrównoważonego rozwoju i wygrać nagrody. Wśród dodatkowych atrakcji można było wziąć udział w losowaniu weekendu z BMW od BMW Zdunek Olsztyn.
Na to, aby na własnej skórze poczuć problemy osób starszych, zdecydowała się m.in. Kornelia Kwiatkowska, studentka drugiego roku pielęgniarstwa.
– Jestem świeżo po symulatorze starości, jeszcze mam zadyszkę, bo musiałam chodzić po schodach dziesięć razy z obciążeniem i zablokowanymi stawami. Faktycznie, poruszanie się dla osób starszych może być dużym wyzwaniem i myślę, że nie zawsze dostrzegamy to na co dzień. Trzeba wykazywać się zrozumieniem i cierpliwością wobec starszych osób, bo one mają naprawdę dużo ciężej. Gdybym była osobą starszą, to myślę, że najbardziej byłoby mi przykro, gdyby ktoś mnie poganiał i nie rozumiał, że np. nie mogę szybciej iść – mówiła.
Bardzo zadowolony z Bloody Day był również Maciej Piotrowicz, student pierwszego roku historii, który skorzystał z niemal wszystkich oferowanych atrakcji. Oddał krew, zapisał się do bazy dawców szpiku, zrobił analizę składu ciała czy skorzystał z punktu pielęgniarskiego, gdzie można było zmierzyć ciśnienie, poziom cukru we krwi czy tętna.
– Razem z dziewczyną skorzystaliśmy tutaj właściwie ze wszystkiego, obeszliśmy wszystkie stoiska. Myślę, że wydarzenie jest ciekawe i potrzebne i powinno odbywać się regularnie – mówił.
Swoimi produktami akcję wsparły także firmy Tymbark-MWS Sp. z o.o. i Polmlek Sp. z o.o., partnerzy UWM, na których zawsze można liczyć.
Warto również przypomnieć, że za sprawą współpracy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Santander Bank Polska przyznawane są nagrody Santander dla 50 studentów i doktorantów, którzy wyróżniają się nie tylko dobrymi wynikami w nauce, ale mogą się także działalnością społeczną, naukową, mają osiągnięcia artystyczne i sportowe. Do tegorocznej edycji nagród można aplikować do 5 listopada.
Marta Wiśniewska
fot. Katarzyna Wróblewska