24 Listopada 2024
Aktualności
W tym roku w finale plebiscytu Pro Juvenes znalazło się aż sześć studenckich inicjatyw z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Szansę na statuetkę miała także indywidualnie jedna z naszych studentek – Klaudia Augustyn. Głosami internautów na UWM trafiły dwie statuetki. W sobotę 23 listopada podczas uroczystej gali w Warszawie odebrała je Iwona Pająk, nowa przewodnicząca Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego.
W kategorii Kultura studencka! – Studencka inicjatywa artystyczna zwyciężyły Dni Humana. Z myślą o kadrze oraz koleżankach i kolegach zorganizowała je w maju Rada Wydziałowa Samorządu Studenckiego. Na uczestników wydarzenia czekał bogaty program wydarzeń, wśród których znalazły się warsztaty, quizy i dyskusje tematyczne. Nie zabrakło też wydarzeń sportowych i artystycznych. Po raz pierwszy zorganizowano np. konkurs Twój wykładowca ma talent, w czasie którego swoje niezwykłe zdolności zaprezentowali przedstawiciele kadry.
Tuż po przekazaniu informacji o zdobytej nagrodzie, przedstawiciele wydziałowego samorządu studenckiego napisali w mediach społecznościowych: „Dziękujemy wszystkim, którzy oddali swój głos na nasze Dni Humana. Znaczy to dla nas bardzo wiele i jeszcze wrócimy z podziękowaniami, jak tylko emocje opadną!”. Na profilu facebookowym Wydziału Humanistycznego zapewniano z kolei, że nagrodzone wydarzenie będzie kontynuowane: „To wyróżnienie jest dowodem na to, że razem możemy osiągnąć wszystko! To Wasza energia i zaangażowanie tworzą to wyjątkowe wydarzenie. Dziękujemy za każde wsparcie i już teraz zapraszamy na kolejne edycje!”.
Druga z nagród przypadła Kołu Naukowemu Chemików działającemu na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa. Realizowany przez koło projekt „Potencjał gospodarczy, profil chemiczny i aktywność biologiczna krajowych biopółproduktów roślinnych jako substancji czynnych biopestycydów” zdobył najwięcej głosów w kategorii Studencki projekt naukowy.
Przypomnijmy, że na realizację zadań młodzi chemicy z UWM, działający pod opieką dr. hab. inż. Kazimierza Warmińskiego, prof. UWM, otrzymali z ministerstwa dofinansowanie w kwocie prawie 70 tys. zł. Ich celem jest przebadanie m.in. kilkunastu krajowych surowców i sprawdzenie ich potencjału.
– Wykorzystamy biomasę nadziemną roślin rolniczych uprawianych w Polsce, np. kminku, kolendry, miskantów, roślin dziko rosnących np. wrotyczu pospolitego i bylicy pospolitej, jak również pozostałości poprodukcyjne z gospodarki leśnej i przemysłu drzewnego, takie jak igliwie czy kora oraz odpady, np. choinki. Będzie się to wpisywało w ideę biogospodarki i gospodarki o obiegu zamkniętym – tłumaczyła Julia Kamińska, wiceprzewodnicząca koła i studentka chemii.
Nagrody Środowiska Studenckiego „Pro Juvenes” wręczane są od 2013 roku z inicjatywy Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. To sposób na to, by docenić działania aktywnych studentek i studentów, a także – stwarzających im odpowiednie warunki do rozwoju – uczelni. W poprzednich latach Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie kilkukrotnie sięgał po te nagrody.
dbp
Więcej informacji wkrótce