25 Sierpnia 2023

Aktualności


Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to nie tylko miejsce piękne, ale i fascynujące. Więcej o nim można dowiedzieć się z ekoaplikacji. Wirtualny przewodnik powstał przy współpracy dr hab. Anny Biedunkiewicz i prof. Stanisława Czachorowskiego z Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM. Aplikację #EkoApp można już bezpłatnie pobrać na smartfony. Jej dodatkową zaletą jest fakt, że o tajemnicach przyrody Mazur opowie nam sama Krystyna Czubówna.

O tym, że Wydział Biologii i Biotechnologii UWM ma naukowców otwartych na nowe metody edukacji, wiedzą doskonale między innymi nauczyciele z Warmii i Mazur. Mają oni okazję się o tym przekonać, biorąc udział z młodzieżą w odbywających się na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim cyklicznych wydarzeniach: Olsztyńskich Dniach Nauki i Sztuki, Nocy Biologów czy Tygodniu Mózgu. Z wiedzy ekspertów UWM postanowiła tymczasem skorzystać także opolska Fundacja HumanDoc, która zaproponowała im współpracę przy ekologicznej aplikacji.

Jako naukowcy eksperymentujemy z edukacją nieformalną i nowymi metodami. Warto wszystkiego, co jest skuteczne, próbować. Współpracujemy ze studentami i absolwentami. Poprzez projekt „Spotkania z nauką” lub w czasie Nocy Biologów, jesteśmy widoczni jako wydział i uczelnia. Fundacja HumanDoc zgłosiła się do nas, gdy potrzebowała partnera merytorycznego do projektu aplikacji o Krainie Wielkich Jezior Mazurskich – mówi prof. Stanisław Czachorowski z Katedry Ekologii i Ochrony Środowiska, autor bloga Profesorskie Gadanie i stały felietonista „Wiadomości Uniwersyteckich”. – Pracy było dość dużo, więc poprosiłem o wsparcie dr hab. Annę Biedunkiewicz. Razem robiliśmy merytoryczną adiustację tekstów do aplikacji. Nie wszystko jeszcze jest dopracowane, np. mamy za mało polskich darmowych zdjęć. Przejrzeliśmy teksty przyrodnicze dotyczące opisu gatunków i ścieżek. Dla mnie to była okazja spojrzeć na inną, pozaszkolną formę edukacji.

Wielu nauczycieli, z którymi współpracujemy, już się zainteresowało tą aplikacją i udostępniło na swoich stronach informację o niej. Stwierdzili, że bardzo chętnie ją polecą swoim uczniom. Być może będzie też wykorzystywana do wycieczek szkolnych, ponieważ część szkół chętnie organizuje wyjazdy edukacyjne. Myślę, że najbardziej zainteresowani mogą być uczniowie ze szkół średnich. Aplikacja może uczyć obserwowania, słuchania, analizowania, porównywania – uważa dr hab. Anna Biedunkiewicz z Katedry Mikrobiologii i Mykologii UWM.

Ważna będzie dla nas informacja zwrotna. Niedawno ze studentami przejrzeliśmy aplikację wydaną przez Parki Narodowe, uważamy, że nasza #EkoApp jest od strony treści lepiej przygotowana. Na pewno może być pomocna dla turystów: jestem nad jeziorami, pobiorę aplikację, to przynajmniej się czegoś dowiem – dodaje prof. Czachorowski.

Myślę, że da się aplikację wykorzystać w szkołach, bo są w niej ścieżki edukacyjne. Opisują, co można spotkać w danym środowisku. Może być pomocna do pogłębiania wiedzy na temat konkretnych gatunków: roślin, zwierząt, grzybów. Młodzież bardzo chętnie korzysta z różnych form wykorzystywania telefonów komórkowych. Aplikacja pokazuje mapy, miejsca, bardzo przyjemnie się słucha pani Krystyny Czubówny i jest to osoba znana. Wiele osób z tej aplikacji może skorzystać. Quizy rozwiązały nawet osoby z zagranicy – zauważa dr hab. Anna Biedunkiewicz.

Partnerami aplikacji poza Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim są Miasto Giżycko i Mazurski Park Krajobrazowy.

Projekt „Zakorzenieni w przyrodzie – budowa eko-aplikacji dedykowanej Krainie Wielkich Jezior Mazurskich” korzysta z dofinansowania o wartości 172 572,11 euro otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG na lata 2014-2021 w ramach programu: Działania związane z ochroną środowiska i ekosystemów prowadzone przez NGO – Fundusz Małych Grantów. Celem projektu jest w zwiększenie ochrony bioróżnorodności Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, przez podniesienie świadomości społecznej na temat ekosystemów i świadczonych przez nie usługach.

Aplikację można pobrać z tej strony.

 

Anna Wysocka

Rodzaj artykułu