10 Kwietnia 2025

Aktualności


Dr hab. inż. Anna Sylwia Tarczyńska, prof. UWM z Wydziału Nauki o Żywności UWM została 20 marca powołana przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Marcina Kulaska, na członka Komitetu Polityki Naukowej.

Komitet Polityki Naukowej jest organem pomocniczym Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Do jego głównych zadań należy ocena realizacji polityki naukowej państwa oraz opiniowanie dokumentów przedstawionych przez ministra. W skład komitetu wchodzi dwunastu członków powołanych przez ministra.

Ideą zespołu powołanego do komitetu jest interdyscyplinarność i minister zwracał uwagę na to, żeby w jego skład wchodzili przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych i różnych instytucji naukowych, żebyśmy mogli jak najszerzej spojrzeć na sprawy nauki w PolsceBędziemy oceniać realizację polityki, która była ustanowiona w 2022 roku i w tej chwili rozpoczynają się prace nad opracowaniem nowej strategii naukowej – mówi dr hab. inż. Anna Sylwia Tarczyńska, prof. UWM.

Naukowczyni z UWM podkreśla, że rolą zespołu jest doradzanie ministrowi, na które obszary nauki należy zwrócić uwagę.

Mamy wskazywać kluczowe dziedziny naukowe, które w obecnych czasach będą odgrywały największą rolę. Najbliższe posiedzenie w ministerstwie będzie dotyczyło oceny inicjatywy doskonałości uczelni badawczych. Będzie także ustalony harmonogram naszych prac. Wszystko jest koordynowane przez wiceminister i sekretarz stanu dr Karolinę Zioło-Pużuk, która na bieżąco przesyła nam dokumenty do zapoznania się i do opiniowania – dodaje prof. Tarczyńska.

Reprezentantka UWM pracuje w Katedrze Mleczarstwa i Zarządzania Jakością na Wydziale Nauki o Żywności UWM. Zajmuje się badaniami w obszarze technologii żywności i żywienia oraz nauk o zarządzaniu i jakości. Powołanie 20 marca przez ministra do zespołu KPN jest według niej szansą na nawiązanie współpracy z przedstawicielami różnych dyscyplin.

Mam nadzieję, że to będzie taki interdyscyplinarny dialog, który pozwoli na wyeliminowanie wielu niedogodności w polskiej nauce, z którymi się borykamy teraz. Myślę, że prace Komitetu Polityki Naukowej będą miały realny wpływ na kształt aktów prawnych, które regulują funkcjonowanie nauki w Polsce – podsumowuje prof. Tarczyńska.

Razem z reprezentantką UWM powołanie do KPN otrzymał m.in. prof. Mariusz Piskuła, były wieloletni dyrektor Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

Pełen skład Komitetu Polityki Naukowej kadencji 2022-2027: dr hab. Piotr Bajor (Uniwersytet Jagielloński), prof. dr hab. n. med. Jakub Fichna (Uniwersytet Medyczny w Łodzi), prof. dr hab. Ewa Gruza (Uniwersytet Warszawski), prof. dr hab. Robert Hołyst (Instytut Chemii Fizycznej PAN), dr hab. inż. Andrzej Klepka (Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie), prof. dr hab. Mariusz Piskuła (Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN), dr hab. Izabela Skórzyńska (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), dr hab. inż. Anna Sylwia Tarczyńska (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie), prof. dr hab. inż. Wojciech Wolański (Politechnika Śląska), dr hab. Joanna Wolszczak-Derlacz (Politechnika Gdańska), dr hab. inż. Jacek Wróbel (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie) oraz dr hab. Joanna Zajkowska (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie).

aw

fot. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Rodzaj artykułu