02 Października 2023
Aktualności
Tym razem inauguracja roku akademickiego jest podwójnie wyjątkowa. Po pierwsze, UWM rozpoczyna dwudziesty piąty rok akademicki, a po drugie, jest to dzień, w którym oficjalnie otwarto długo wyczekiwaną siedzibę Wydziału Nauk Społecznych oraz Wydziału Prawa i Administracji.
- Na ten dzień czekała cała społeczność akademicka, a w szczególności społeczność tych dwóch wydziałów. Podsumowywać 25-letnią historię UWM będziemy w czerwcu, podczas Święta Uniwersytetu, a dzisiaj myślę, że najważniejszym wydarzeniem jest otwarcie naszego nowego budynku. Wreszcie ziściło się marzenie tak wielu osób. Te dwa wydziały mają wspólnie około sześciu tysięcy studentów i bardzo się cieszę, że już jutro ten budynek rozpocznie życie akademickie pełną parą, bo ostatnią rzeczą, której mu brakuje, są studenci - mówił prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM.
Rektor podkreślał podczas konferencji prasowej bezpośrednio poprzedzającej oficjalnie otwarcie, że nowa siedziba WNS oraz WPiA jest wspólnym dziełem wielu osób.
- Chciałbym podziękować przede wszystkim mojemu poprzednikowi, prof. Ryszardowi Góreckiemu, który podjął niełatwą decyzję o budowie tej siedziby. Pamiętajmy, że rozpoczęła się ona w trakcie pandemii, kiedy to poszybowały ceny materiałów i usług budowlanych. Jej ostateczny koszt okazał się ponad dwukrotnie wyższy niż pierwotnie zakładano. Dlatego właśnie chciałbym panu rektorowi bardzo serdecznie podziękować. Dziękuję także dziekanom wydziałów - prof. Joannie Ostrouch-Kamińskiej oraz prof. Jarosławowi Dobkowskiemu, bo bez państwa zaangażowania i współpracy nie byłoby dzisiaj tego otwarcia. Ponadto wyrazy wdzięczności składam na ręce pana Bogusława Steca, kanclerza UWM, oraz wykonawcy - firmy Budimex - dodał prof. Jerzy Przyborowski.
Dr hab. Joanna Ostrouch-Kamińska, prof. UWM podkreślała, że zmiana siedziby ma ogromne, także symboliczne, znaczenie dla społeczności Wydziału Nauk Społecznych.
- Bardzo często jako pracownicy WNS otrzymujemy pytania o to, jak się czujemy, gdy wchodzimy do tego budynku. Otóż czujemy się przede wszystkim uprzywilejowani faktem, że jesteśmy częścią uniwersyteckiej wspólnoty, ludzi zaangażowanych i dbających o wspólne dobro, jakim jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. W ciągu tych trzech lat powstawania budynku doświadczyliśmy bardzo dużo tej dobroci, zaangażowania i dobrych myśli. Przerosło to nasze oczekiwania i jesteśmy z tego powodu bardzo szczęśliwi oraz wdzięczni. To jest budynek w pełni dostosowany do potrzeb kształcenia, jakie podejmujemy na wszystkich kierunkach naszych studiów - mówiła prof. Joanna Ostrouch-Kamińska.
Dziekan WNS podkreśliła również fakt, że umiejscowienie nauk społecznych w Kortowie, symbolicznie zamyka proces integracji trzech uczelni (Akademii Rolniczo-Technicznej, Wyższej Szkoły Pedagogicznej oraz Warmińskiego Instytutu Teologicznego), które w 1999 roku utworzyły Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Jak dodała, nowy budynek będzie nie tylko wizytówką Uniwersytetu, ale też symbolem współpracy dzięki której powstał.
- Przestrzeń tego budynku jest tak skonstruowana, aby położyć nacisk na budowanie relacji w procesie uczenia się - nie tylko tego formalnego, ale również nieformalnego, czyli wtedy, gdy uczymy się od siebie, tworząc np. projekty czy po prostu rozmawiając - dodała prof. Ostrouch-Kamińska. - Pedagogika, która do tej pory znajdowała się poza Kortowem, teraz do niego wkracza. Rozpoczynamy nowy rozdział w budowaniu biografii instytucjonalnej zarówno obu wydziałów, jak i Uniwersytetu. To, że teraz cały WNS będzie pracował wspólnie w jednym budynku, razem z Wydziałem Prawa i Administracji, sprawia, że nie tylko integrujemy nauki społeczne, ale także, wierzę w to mocno, inspirujemy do współpracy interdyscyplinarnej. Mam nadzieję, że będzie się ona rozwijała nie tylko wśród pracowników, ale także wśród studentów.
O nowych szansach dla obu wydziałów mówił też dr hab. Jarosław Dobkowski, prof. UWM, dziekan Wydziału Prawa i Administracji.
- 25 lat historii UWM to czas integracji wydziałów w Kortowie. Przez ten czas marzyliśmy o nowej siedzibie i staraliśmy się o nią. Dzisiaj jesteśmy za nią bardzo wdzięczni, bo umożliwi ona prowadzenie zaawansowanego procesu dydaktycznego oraz integrację i podejmowanie wspólnych działań organizatorskich. Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie determinacja władz uczelni - zarówno tych obecnych, jak i poprzednich. Składam dzisiaj za to podziękowania na ręce pana rektora - mówił prof. Jarosław Dobkowski.
Po zakończeniu konferencji prasowej władze uczelni i wydziałów oraz licznie zgromadzone media udały się na dziedziniec budynku przy ul. Dybowskiego 13, gdzie czekał tłum pracowników, studentów i gości. Tam dokonało się oficjalne przecięcie wstęgi.
Spotkaliśmy studentów, którzy na Wydziale Nauk Społecznych rozpoczynają studia na kierunku analityka i zarządzanie publiczne. Z podziwem spoglądali na miejsce, w którym przez najbliższych kilka lat będą spędzali większą część swojego życia.
- Byliśmy już w środku i bardzo się nam podoba. Z zewnątrz także robi bardzo dobre wrażenie. Słyszeliśmy, że poprzednio budynki WNS były rozstrzelone po mieście, więc cieszymy się, że zaczynamy studia już w nowej siedzibie, która znajduje się w Kortowie - mówiła Ola.
- Ten budynek robi bardzo dobre wrażenie. Przyznam szczerze, że jestem trochę nieśmiały, bo dopiero zapoznaję się z Kortowem i Olsztynem, ale bardzo się cieszę, że będę studiował w takich warunkach - dodał Aleksander.
Projekt budynku przygotowało olsztyńskie biuro architektoniczne Sosak&Sosak. Łączny koszt budowy nowej siedziby WNS i WPiA to około 68 milionów złotych. Jak mówiła w lutym w rozmowie z mediami uniwersyteckimi Klaudia Breńska, kierowniczka budowy z firmy Budimex i absolwentka UWM, w trakcie prac zużyto ponad 650 ton stali, 7500 metrów sześciennych betonu, 285 km kabli i przewodów. Wstawiono 494 okien, 314 drzwi, 46 aluminiowych ścian i 6 witryn zewnętrznych.
Marta Wiśniewska
>>> Zwiedzanie siedziby WNS i WPiA w lipcu 2023 r.