17 Października 2023

Aktualności


Płetwonurkowie z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego chcą wspólnie ze społecznością akademicką świętować 55 lat działalności „Skorpeny”. Z tej okazji zapraszają m.in. na podwodne spacery, wykłady poświęcone nurkowaniu oraz „wodowanie” książki „Być w Skorpenie”.

Akademicki Klub Płetwonurków „Skorpena” jest jednym z najstarszych klubów nurkowych w Polsce. Zrzesza on studentów, pracowników i wszystkich tych, którzy pasjonują się spędzaniem czasu pod wodą. „Skorpena” jest nie tylko jedną z najdłużej i najprężniej działających agend kultury studenckiej na UWM, ale zapisała się też w historii rozwoju nurkowania swobodnego i badań podwodnych nie tylko w regionie, ale również w całej Polsce.

Świętowanie jubileuszu potrwa trzy dni. Będzie to okazja do podsumowania dotychczasowych osiągnięć. „Skorpena” uczci tych, którzy ją tworzyli i przyczynili się do rozwoju, a także zaprezentuje swój dorobek szerszemu gronu odbiorców. Na zaproszenie AKP „Skorpena” do Kortowa zawitają osoby gotowe podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. W programie obchodów znalazły się bardzo różnorodne wydarzenia, takie jak m.in.: atrakcje na basenie, pokazy sprzętu i nurkowania, wystawy i wykłady. Osoby, które zameldują się na pływalni uniwersyteckiej 17 października będą miały możliwość np. zobaczyć replikę hełmu otwartego z lat 30. minionego wieku czy odbyć podwodny spacer.

Nurkowanie
Fot. Archiwum "Skorpeny"

 

„Być w Skorpenie”

Choć oficjalnie Klub obchodzi 55-lecie, jego historia sięga... 1957 roku. O tym, jak te początki wyglądały, dowiedzieć się będzie można np. z jubileuszowej książki przygotowanej przez członków „Skorpeny”. „Wodowanie” 664-stronicowej monografii pt. „Być w Skorpenie” zaplanowano na 18 października. 

- Książka przedstawia historię nurkowania na olsztyńskiej uczelni i ludzi związanych z pasją zdobywania i badania podwodnego świata - informują autorzy opasłego tomu. - Na przykładzie działalności akademickich płetwonurków można prześledzić historię nurkowania swobodnego w Polsce.

Dążąc do przeniesienia na papier dziejów „Skorpeny”, autorzy opracowania dotarli do niezwykłych archiwów członków Klubu. W obszernym tomie znalazło się ponad 1000 fotografii i mnóstwo wspomnień. Wyłania się z nich obraz Klubu zrzeszającego prawdziwych pasjonatów, rozumiejących doskonale potrzebę porozumienia ponad pokoleniowymi podziałami i gotowego do dzielenia się swoimi umiejętnościami.

Potwierdzał to niedawno Aleksandra Furmańska, która jest obecnie prezeską Klubu. W wywiadzie udzielonym Wiadomościom Uniwersyteckim” mówiła ona, że oprócz bezdyskusyjnych zasług dla nurkowania, „Skorpena” jest też jak jedna wielka rodzina, która się wspiera, inspiruje, oraz w której nikt nie czuje się pozostawiony samemu sobie.  

 Być może dla niektórych będzie to zaskoczeniem, ale dołączyłam do „Skorpeny” dopiero w 2022 roku, zatem objęłam funkcję prezeski stosunkowo szybko. To dobrze pokazuje, jak bardzo „Skorpena” jest otwarta na nowe osoby, które chcą działać i  robić coś fajnego. Nie ma żadnego problemu, aby wejść z przysłowiowej ulicy, przedstawić się i powiedzieć, że chciałoby się nurkować. Każdy jest od razu „przygarnięty” i otoczony opieką. Ja nie mam poczucia, że jestem młodsza czy mniej doświadczona, bo wszyscy traktowani są równo. W „Skorpenie” są bardzo doświadczone osoby, które mają nawet kilkudziesięcioletnie doświadczenie w nurkowaniu, a pomimo to nie stwarzają dystansu wobec młodszych. Świetne jest to, że ludzie w różnym wieku, reprezentujący różne zawody czy kierunki studiów potrafią się ze sobą dogadać - mówiła Aleksandra Furmańska. 

Cały wywiad można przeczytać >>> TUTAJ. 

Książka Być w Skorpenie

 

Klub przyzwyczaił już nie tylko osoby związane z UWM, ale także mieszkańców Olsztyna i regionu, że jest ambasadorem ochrony środowiska, więc regularnie organizuje akcje związane z oczyszczaniem akwenów. Skorpenowcy” z zaangażowaniem włączają się także w działania promujące Uniwersytet. Spotkać ich można m.in. podczas dnia otwartego UWM oraz podczas innych wydarzeń na terenie Olsztyna.  

Ramowy plan wydarzeń związanych z jubileuszem:

17 października (wtorek), Pływalnia Uniwersytecka, ul. Tuwima 9, godz. 13-17

 • Kortowo nurkuje ze Skorpeną” - wspólne nurkowanie z pracownikami i władzami UWM, spacery podwodne;
 • Nurkowanie w replice polskiego hełmu prof. Romana Wojtusiaka z 1935 r.;
 • Wykład Wiesława Wachowskiego, prezesa Stowarzyszenia Miłośników Historii Nurkowania pt.: "Prof. Roman Wojtusiak - badawcze nurkowania w hełmie otwartym w latach 1936-1961";
 • Pokaz hokeja podwodnego w wykonaniu drużyny Szczupaki z Olsztyna” .

18 października (środa), Centrum Konferencyjne UWM, ul. Dybowskiego 11, godz. 18

 • Uroczyste otwarcie obchodów 55-lecia;
 • Prezentacja i wodowanie książki pt. "Być w Skorpenie", której autorami są członkowie Klubu;
 • Wykład okolicznościowy Jeremiusza Dutkiewicza z AKP Skorpena pt.: "Nurek - ekolog w środowisku wodnym";
 • Wykład okolicznościowy Tomasza Stachury Santi pt.: "Bałtyckie wraki. Podsumowanie ostatnich XX lat eksploracji";
 • Wystawa fotograficzna upamiętniająca ponad pięćdziesięcioletnią historię AKP "Skorpena" i nurkowania w Olsztynie oraz wystawa "Żyjący świat jezior Warmii i Mazur" (Muzeum Przyrody w Olsztynie).

19 października (czwartek), plaża w Kortowie, godz. 16-20 

 • Happening w Kortowie: poczęstunek, wystawa sprzętu;
 • Pokaz nurkowania po skarby;
 • Możliwość bezpłatnego wypożyczenia sprzętu sportowego - akcja z firmą Decathlon;
 • Pokaz pierwszej pomocy;
 • Atrakcje przygotowane przez zaprzyjaźnione agendy Akademickiego Centrum Kultury.

Wydarzenia związane z jubileuszem "Skorpeny" będą kontynuowane w dniach 20-22 października. Wówczas odbędzie się uroczyste spotkanie "Skorpeniarzy" oraz bal w Hotelu Robert's Port w Mikołajkach. 

 

Kim są prelegenci?

Jeremiusz Dutkiewicz urodził się w Legnicy. Na studia wyjechał do Olsztyna, gdzie uczył się na Akademii Rolniczo-Technicznej, na Wydziale Ochrony Wód i Rybactwa Śródlądowego. Pięć lat spędzonych na Warmii i Mazurach ostatecznie przesądziło o zmianie miejsca zamieszkania. Obecnie mieszka i pracuje w Olsztynie i jak twierdzi nigdy nie zamieniłby go na żadne inne.

Od wielu lat jest członkiem Akademickiego Klubu Płetwonurków Skorpena i z jego pomocą brał udział w wielu wyprawach turystyczno-nurkowych w najciekawsze regiony podwodnego świata. Z kolegami z klubu odwiedził między innymi Podwodne lasy Norwegii i USA, Rafy koralowe Australii Indonezji i Malezji, największe w świecie cmentarzysko zatopionych wraków w Lagunie Truk w Mikronezji. Nurkował z orkami zimą za kręgiem polarnym i latem z rekinami na równiku.

Zdjęcia Jeremiusza Dutkiewicza publikowały między innymi takie wydawnictwa jak: National Geographic, Playboy, Foto, Foto Kurier, Wędkarski Świat i Nurkowanie oraz kilka innych. Autor dwóch albumów z fotografiami podwodnymi.

 

Tomasz Stachura to jeden z najbardziej aktywnych nurków wrakowych na Morzu Bałtyckim. Specjalizuje się w podwodnej fotografii wraków na dużej głębokości. Wykonał tysiące podwodnych zdjęć bałtyckich wraków oraz wiele zdjęć wraków i jaskiń na różnych miejscach na świecie.

Lista jego osiągnięć jest pokaźna, a wśród tych najbardziej spektakularnych można wymienić chociażby wykonanie słynnej mozaiki „Marsa”, która w 2014 roku trafiła na międzynarodową okładkę magazynu „National Geographic” oraz odnalezienie szczątków Karlsruhe, czyli jednostki, która w czasie operacji Hannibal pomagała w ewakuacji ludności cywilnej i wojsk z Prus Wschodnich na zachód (napisał na ten temat książkę „Droga śmierci”).

Płetwonurkowie w kraju i na świecie kojarzą go także z firmą SANTI Diving produkującą wysokiej jakości sprzęt do nurkowania, której jest założycielem. Jest też współzałożycielem międzynarodowej konferencji dla nurków technicznych, Baltitech, zainicjował też projekt „SANTI Odnaleźć Orła” poszukujący zaginionego w 1940 roku na Morzu Północnym wraku polskiego okrętu podwodnego ORP Orzeł.

Wiesław Wachowski jest obecnie prezesem Stowarzyszenia Miłośników Historii Nurkowania - Historical Diving Society - Poland. W przeszłości był szefem szkolenia Federacji Akademickich Klubów Podwodnych (1972 – 1983), członkiem Komisji Działalności Podwodnej w latach 1977 – 2010, w tym jej przewodniczącym w latach 1992 - 2010 oraz dyrektorem OCSP KDP PTTK  w latach 2000 – 2011. Zaczął nurkować w olsztyńskich klubach płetwonurków w 1962 roku, Instruktor Płetwonurkowania KDP/CMAS M3 od 1977 roku, instruktor nitroksowy, nurek trimiksowy i rebreather’owy. Jest autorem wielu krajowych programów szkoleniowych, przepisów i opracowań z zakresu nurkowania rekreacyjnego. Obecnie zaangażowany w pracy badawczej i dydaktycznej w zakresie różnorodnych aspektów historii nurkowania, organizator spotkań podwodno-historycznych „Retronurki”, członek zagranicznych nurkowych stowarzyszeń historycznych. Zawodowo pracuje jako inżynier hydrotechnik - specjalista w podwodnych badaniach śródlądowych budowli wodnych w Państwowej Służbie Technicznej Kontroli Zapór. Jest autorem szeregu prac naukowo-badawczych i technicznych w zakresie inspekcji podwodnej i sprzętu nurkowego. Przez ponad 10 lat był również krajowym konsultantem w dziedzinie francuskiego sprzętu oddechowego do nurkowań militarnych i zawodowych.

 

Zaproszenie

 

Więcej o wydarzeniu także na >>> Facebooku

Rodzaj artykułu