05 Stycznia 2024

Aktualności


Jednym z zadań pielęgniarki jest ocena stanu pacjenta. Wymaga ona czasu i nie zawsze jest lubiana przez pacjentów. Na szczęście jest już sposób, by przebiegała szybciej i sprawniej. Rozwiązanie ułatwiające pracę koleżankom i kolegom po fachu zaproponowała mgr Anna Antoszewska, pielęgniarka ze Szkoły Zdrowia Publicznego UWM. W przygotowaniu aplikacji pomógł jej mąż, Przemysław Antoszewski.

Do oceny stanu pacjenta mamy różne skale medyczne: np. do oceny ryzyka odleżyn, do oceny samodzielności, stanu świadomości, do sedacji pacjentów, czyli stanu ich uśpienia, czy do oceny bólu. Każda taka skala to osobny papierowy kwestionariusz, który należy wypełnić, podsumować, a następnie ustalić, według uzyskanej punktacji, jaki jest stan pacjenta – wyjaśnia mgr Anna Antoszewska z Katedry Pielęgniarstwa Szkoły Zdrowa Publicznego UWM.

Kwestionariuszy w kieszeni fartucha nosić się nie da, ale telefon tak. A ponieważ mąż pani Anny, Przemysław, jest programistą, pielęgniarka wpadła na pomysł, żeby to on zaprojektował aplikację, która będzie zawierać wszystkie używane skale medyczne do oceny pacjenta i pomoże sumować wyniki. To mogłoby ułatwić i przyśpieszyć wywiad z pacjentem.

Przygotowanie aplikacji zajęło Przemysławowi Antoszewskiemu cztery miesiące. Nazwał ją Medscales. Wszystkie koleżanki, którym pani Anna udostępniła aplikację, chwaliły ją i już nie chciały robić wywiadów inaczej. Tak zakończył się etap pierwszy – najłatwiejszy. A skoro „apka” zbiera pochlebne opinie koleżanek, to warto ją upublicznić, aby więcej pielęgniarek z niej skorzystało – uznała pomysłodawczyni. Tak zaczął się etap drugi.

Na moją prośbę mąż udostępnił ją za darmo w sklepach internetowych. Nie było to łatwe zadanie, bo wymagało po - konania wielu formalności i odczekania aż sklepy sprawdzą jej wiarygodność i funkcjonalność. Poza tym musieliśmy jeszcze zapłacić za jej udostępnianie 100 zł w jednym sklepie i 100 $ w drugim – informuje Anna Antoszewska. Do tej pory na system Android pobrało Medscales już 500 osób, a na iOs – 300.

Cieszę się, że już tyle, ale mogłoby więcej. Pewnie ludzie nie wiedzą, że coś takiego istnieje. A ja wiem, jak bardzo jest ona pomocna w pracy, więc zależy mi na tym, aby i innym pielęgniarkom było łatwiej – mówi pani Anna.

lek

 

 

Tekst ukazał się w grudniowym numerze „Wiadomości Uniwersyteckich”. Tematem przewodnim ostatniego w 2023 roku wydania czasopisma społeczności UWM była pomoc. Z ekspertami rozmawialiśmy m.in. o formach wsparcia, które dostępne są na Uniwersytecie, oraz o mądrym pomaganiu. Poprosiliśmy także o komentarz na temat usług sąsiedzkich i prawnych aspektów funkcjonowania zbiórek publicznych. Przyjrzeliśmy się rozmaitym inicjatywom podejmowanym przez społeczność na rzecz innych osób oraz o szansach związanych z przeszczepem szpiku kostnego.

 

 

Rodzaj artykułu