29 Czerwca 2023

Aktualności


Innowacja bez optymalizacji to eksperyment, a optymalizacja bez innowacji to stagnacja. Drogę do sukcesu otwiera połączenie obu. Dlatego też mleczarze z całej Polski spotykają się co roku na UWM na sympozjum INNODAIRY.

Sympozjum Technika i Technologia w Przemyśle Mleczarskim INNODAIRY, już 39. w historii, odbyło się w dniach 13-16 czerwca. Jego głównym organizatorem była Katedra Mleczarstwa i Zarządzania Jakością Wydziału Nauki o Żywności UWM. Współorganizatorami zaś firmy działające na rzecz branży mleczarskiej, w tym roku było ich 29.

Jesteśmy dumni z tego, że Katedra Mleczarstwa i Zarządzania Jakością to spoiwo integrujące środowisko mleczarskie Polski. UWM, był, jest i będzie (do czego dołożymy wszelkich starań) wiodącym ośrodkiem polskiego mleczarstwa. Świadczy o tym chociażby to, że dla wielu tu obecnych, UWM to alma mater - powiedziała w przemówieniu otwierającym sympozjum dr hab. inż. Justyna Żulewska, prof. UWM – przewodnicząca komitetu organizacyjnego i kierowniczka Katedry Mleczarstwa i Zarządzania Jakością.

A w tegorocznym sympozjum wzięło udział aż ok. 250 osób. Byli to przedstawiciele kadry zarządzającej oraz inżynieryjnej z 55 zakładów mleczarskich z Polski.

Tematem przewodnim INNODAIRY była optymalizacja kosztów operacyjnych w przemyśle mleczarskim.

W czasach zmieniających się przepisów i wyzwań związanych z produkcją mleczarską, branża szuka innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą na zrównoważony rozwój gospodarczy, jednocześnie dbając o jakość produktów i o środowisko – uzasadnia prof. Żulewska.

Podczas sympozjum odbyły się liczne prezentacje, sesje plenarne, warsztaty i panele dyskusyjne, które umożliwiły uczestnikom zdobycie nowej wiedzy, zapoznanie się z najnowszymi badaniami naukowymi oraz nawiązanie cennych kontaktów z przedstawicielami zakładów mleczarskich i firm branżowych oraz z naukowcami.

Wśród firm współorganizujących Sympozjum znalazły się takie, które uczestniczą w nim od początku, a więc od roku 1993. Tegoroczna edycja INNODAIRY zbiegła się z 30-letnim jubileuszem działalności w Polsce takich firm jak ECOLAB Diversey Polska, MULTIVAC Polska oraz NETZSCH Pumpen&Systeme GmbH.

Gościem specjalnym sympozjum był prof. dr hab. Piotr Szczuko z Katedry Systemów Multimedialnych Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Wygłosił wykład pt. „Perspektywy stosowania uczenia maszynowego w branży mleczarskiej: detekcja anomalii, predykcja, optymalizacja zużycia zasobów”. Wykład plenarny wygłosiły również mgr Marta Wangin z Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym, pt. „Współpraca nauki z biznesem” oraz dr inż. Marika Bielecka z Katedry Mleczarstwa i Zarządzania Jakością, WNoŻ UWM pt. „Mleko to więcej niż suma jego składników”.

XXIX sympozjum INNODAIRY odbyło się pod patronatem honorowym ministra rolnictwa i rozwoju wsi oraz rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

opr. lek

Rodzaj artykułu