19 Stycznia 2024

Aktualności


Wydział Nauk Technicznych UWM 18 stycznia otworzył laboratoria, aby zapoznać młodzież z nowoczesnymi technologiami. Do udziału w wydarzeniu zaproszone zostały też firmy, które prezentowały zastosowane u nich rozwiązania.

„Poznaj nowoczesne technologie z WNT” to akcja skierowana do uczniów techników, szkół średnich i studentów, aby przybliżyć im różne, nowoczesne technologie, które będą mogli –  być może – w przyszłości wykorzystać w swoich branżach.

To już druga edycja. Rok temu skupiliśmy się głównie na robotyce i automatyce, a w tym roku prezentujemy głównie wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość oraz jej zastosowanie w przemyśle. To zagadnienie zaprezentują trzy zaproszone firmy. Chcemy, aby młodzi ludzie uzyskali odpowiednią wiedzę, nie bali się nowości i potrafili je wykorzystać w przyszłości – wyjaśnia dr inż. Konrad Nowak, prodziekan WNT ds. kształcenia.

Jedną z firm, która przyjęła zaproszenie od wydziału, była Visus VR+, która oferuje szkolenia z pierwszej pomocy oraz ratownictwa medycznego za pomocą gogli VR.

Stworzyliśmy specjalną aplikację na autonomiczne gogle. Dzięki kamerom mapującym ręce użytkownika wyeliminowaliśmy kontrolery. Wgraliśmy 12 symulacji, m.in. z ratownictwa medycznego czy pierwszej pomocy o różnym poziomie trudności. Użytkownik może sprawdzić, jak reaguje w danej sytuacji, np. podczas pożaru. Każdy z nas teoretycznie zna zasady pierwszej pomocy, ale gdy znajdujemy się w takiej sytuacji, to często zapominamy nawet numeru telefonu na pogotowie – mówi Adam Sękowski.

Dr inż. Michał Kozłowski z Katedry Mechatroniki WNT UWM, opiekun Studenckiego Koła Robotów Mobilnych wraz ze studentami prezentował jedną z sal, w której prowadzone są zajęcia.

Pokazujemy symulator do jazdy WRC skonstruowany przez naszego doktoranta, roboty mobilne i sztuczną inteligencję, która jest obecnie na topie, a także zapraszamy do naszego koła naukowego – podkreśla dr inż. Michał Kozłowski.

Firma 3D Phoenix specjalizuje się w druku różnorodnych elementów związanych z wieloma branżami, w tym medyczną i architektoniczną.

Prezentujemy drukarkę 3D, która w bardzo prosty sposób drukuje wytrzymałe elementy, pokroju aluminium, z tworzywa sztucznego. Promujemy nasze rozwiązania na uczelniach wyższych, ponieważ chcemy, aby przyszli, młodzi inżynierowie mieli świadomość istnienia takich rozwiązań – wyjaśnia Tomasz Pawlak.

Inż. Mariusz Piórkowski, technolog na Wydziale Nauk Technicznych zajmuje się instruktażem spawalnictwa i tę dziedzinę prezentował młodzieży.

Pokazujemy, jak wycinać plazmą, a także zapoznajemy uczniów z obsługą robota, który spawa metodą MAG. Ta technologia jest już od dawna, ale nie jest zbyt popularna, ponieważ mało osób potrafi obsługiwać takie roboty – zaznacza Mariusz Piórkowski.

Pod czujnym okiem dr. inż. Adama Frączyka, kierownika Katedry Technologii Materiałów i Maszyn uczniowie mogli wykonać breloczek z napisem grawerowanym na obrabiarce CNC.

Na Wydziale Nauk Technicznych zaprezentował się także Pepperl+Fuchs – międzynarodowy koncern przemysłowy produkujący czujniki oraz moduły dla automatyki.

Pokazujemy mała linię transportową, na której zastosowaliśmy różne rozwiązania – od czujników indukcyjnych, optycznych, ultradźwiękowych poprzez bardziej zaawansowane rozwiązania typu czujnik wizyjny SmartRunner Matcher. Im szybciej trafimy do potencjalnego klienta, tym lepiej. Spotkania z przyszłymi inżynierami zaowocują już za kilka lat i mamy nadzieję, że będą o nas pamiętać – dodaje Karolina Janowicz Gutkowska.

W murach Wydziału Nauk Technicznych pojawili się głównie uczniowie z Olsztyna.

Bardzo mi się podoba, widziałam wiele różnych urządzeń. Chociaż motoryzacja rolnictwa nie jest mi tematem bardzo bliskim, to jednak z chęcią wysłuchałam o niej, gdyż część mojej rodziny zajmuje się rolnictwem. Po szkole wybieram się na studia i prawdopodobnie wybiorę UWM, ale nie wiem jeszcze jaki wydział i kierunek, chociaż bardziej mnie jednak ciągnie w stronę humanistyki – mówi Urszula Perfikowska, uczennica z LO V w Olsztynie.

Krzysztof Czerwiński jest uczniem IV klasy technikum w Zespole Szkół Mechaniczno-Energetycznych w Olsztynie. Do Kortowa przyjechał, aby obejrzeć laboratoria i zapoznać się z ofertą kształcenia.

Najbardziej interesuje mnie automatyka i mechatronika. Tam widzę się w przyszłości. Planuję po szkole rozpocząć studia zaoczne, więc wybór uczelni nie jest oczywisty, ale UWM także biorę pod uwagę – przekonuje uczeń.

Rok temu laboratoria WNT miał okazję już zwiedzać Grzegorz Matczyński, uczeń IV klasy z Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie. W tym roku również skorzystał z okazji i odwiedził miasteczko akademickie.

Z wieloma zagadnieniami zapoznałem się już w zeszłym roku, ale i tak cieszę się, że mam możliwość ponownie tu być. W tym roku najbardziej zainteresowały mnie drony – dodaje Grzegorz.

Ale nowoczesne technologie to nie tylko ciekawe zagadnienie dla uczniów czy studentów. Także wykładowcy z Wydziału Nauk Technicznych chętnie rozmawiali z formami i testowali ich rozwiązania.

Chciałem zapoznać się z prezentowanymi technologiami – wirtualną i rozszerzoną rzeczywistością – żeby ocenić ich przydatność w dydaktyce. Widzę w tym olbrzymi potencjał. Chcemy, aby studenci mieli z tego rodzaju technologią styczność, poznali ją, przyzwyczaili się do niej, aby później, w chwili wejścia na rynek pracy, nie było to dla nich nowością. Chcemy, żeby byli przygotowani i dalej rozwijali te technologie w firmach, do których trafią – podsumowuje dr inż. Konrad Nowak.

syla

Rodzaj artykułu