28 Lutego 2025
Aktualności
Prof. Andrzej Koncicki to profesor nauk weterynaryjnych, specjalizujący się w zakresie chorób zakaźnych i chorób ptaków. Karierę naukową zaczynał na Akademii Rolniczo-Technicznej, a kontynuował na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Na Gali Nauki Polskiej 19 lutego w Toruniu z rąk ministra Marcina Kulaska otrzymał statuetkę, dyplom gratulacyjny i nagrodę finansową.
– To wyróżnienie jest bardzo miłe, a uroczystość była piękna i dla mnie jako laureata nawet wzruszająca. Uzyskanie tej nagrody jest zwieńczeniem mojej kariery naukowej i w ogóle pracy na uczelni. Jest to nagroda za całokształt dorobku, czyli za pracę naukową, dydaktyczną, działalność organizacyjną, współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Wszystkie te obszary działalności są niezmiernie istotne w ocenie wniosku i były brane pod uwagę przez komisję powołaną przez ministra Wieczorka – mówi prof. Koncicki.
W okresie 46-letniej aktywności naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej profesora wyróżniała wielozadaniowość, a jego wydział, Uniwersytet i praca, jak sam mówi, były zawsze bardzo ważne. W każdym z tych obszarów działał bardzo dużo.
– Jeśli chodzi o działalność naukową, mój dorobek naukowy liczy ponad 700 publikacji i różnych opracowań, w tym ponad 150 prac opublikowanych w czasopismach z listy JCR (Journal Citation Reports). Jestem współautorem 13 podręczników. Wypromowałem 7 doktorów. Trzech moich wychowanków uzyskało stopień doktora habilitowanego, a jeden tytuł profesora. Byłem recenzentem blisko stu postępowań na stopień doktora i doktora habilitowanego oraz tytuł profesora. Poza tym pełniłem szereg funkcji na wydziale i na Uniwersytecie. Już po powstaniu Uniwersytetu byłem prorektorem, przez trzy kadencje dziekanem i przez trzy kadencje pełniłem obowiązki prodziekana Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. Przez dwie kadencje byłem przewodniczącym senackiej Komisji ds. Rozwoju Uczelni i Finansów UWM. Zasiadałem w wielu gremiach, m.in. w Radzie Uczelni, Radzie Doskonałości Naukowej I kadencji, Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów Naukowych – wspomina prof. Andrzej Koncicki.
Laureat nagrody podkreśla, że czas jego pracy organizacyjnej na rzecz uczelni i wydziału, to czas wielu wyzwań. To także okres zmian, do których miał szansę się przyczynić, pełniąc zarządcze funkcje. Jako prorektor był inicjatorem modernizowania infrastruktury dydaktyczno-badawczej na uczelni i cel ten kontynuował już jako dziekan, aplikując o środki z programów Unii Europejskiej (programy BIO i TECHNO) i funduszy krajowych.
– Powstawały wówczas na Uniwersytecie nowe obiekty, rozpoczęliśmy także sporo remontów. Wydział Medycyny Weterynaryjnej podczas moich kadencji dziekańskich w rankingu szkół wyższych Perspektywy w 2014 i 2015 zajmował pierwsze miejsce, uzyskał przedłużenie akredytacji europejskiej, nagrodę Prezydenta Olsztyna „Statuetkę św. Jakuba” w dziedzinie nauka oraz Laur Marszałka Województwa „Najlepszym z Najlepszych”. Wydział uzyskał także status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW) w obszarze nauk weterynaryjnych na lata 2015 – 2019 w ramach konsorcjum naukowego „Zdrowe Zwierzę – Bezpieczna Żywność”. Byliśmy jedynym wydziałem na Uniwersytecie, który szczyci się takim statusem. Osiągnięć było naprawdę wiele – wylicza prof. Koncicki.
Zdaniem profesora naukowiec powinien współpracować z otoczeniem społeczno-gospodarczym, aby badania naukowe odpowiadały na zapotrzebowanie społeczeństwa. Nie ukrywa, że posiadł umiejętność łączenia pracy naukowej i akademickiej z działalnością kliniczną, która jest jego pasją. Podejmował przez to badania mające za zadanie rozwiązywanie istotnych problemów praktyki drobiarskiej. Za tę działalność i popularyzowanie wiedzy weterynaryjnej był wyróżniony nagrodą „CENTAURA” Nauka – Praktyce im. profesora Tadeusza Konopińskiego oraz Honorową Nagrodą Chirona Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.
– W mojej działalności naukowej istotny był i nadal jest kontakt z tzw. praktyką terenową. Wiedziałem przez to, jakie są potrzeby i problemy zdrowotne w stadach drobiu, które należy rozwiązywać. Nasza działalność naukowa jako pracowników Katedry, którą miałem przyjemność kierować przez wiele lat, polegała w dużej mierze na rozwiązywaniu tych problemów. W przedmiocie klinicznym, jakim są choroby ptaków, nauka i dydaktyka nie mogą być oderwane od rzeczywistości. Odpowiadając na realne problemy, uzyskiwaliśmy wiele grantów – dodaje prof. Koncicki.
Od 1 października jest profesorem seniorem, ale – jak podkreśla – naukowcem jest się całe życie i trudno jest mówić o emeryturze. Dodaje, że wydział i Uniwersytet zawsze były dla niego bardzo ważne i gdyby tak się złożyło, że mógłby się jeszcze do czegoś przydać, a zdrowie na to pozwoli, to zawsze będzie do dyspozycji.
Fot. Janusz Pająk
– W Katedrze mamy miłą atmosferę i cały czas współpracujemy. Czuję się częścią tego zespołu. Naukowo działam nadal, publikuję, prowadzę zajęcia dla lekarzy weterynarii w ramach specjalizacji z zakresu chorób drobiu, a ostatnio aktywnie uczestniczyłem w konferencji naukowej, wygłaszając referat – dodaje.
Zdaniem profesora Wydział Medycyny Weterynaryjnej naszego Uniwersytetu jest miejscem kreowania wielu świetnych badaczy-praktyków. Jak zaznacza, na początku drogi naukowej ważna jest przede wszystkim konsekwencja.
– Trzeba być zaangażowanym, potrafić współpracować w zespołach. Wszyscy moi wychowankowie uzyskiwali nagrody i legitymują się dużym dorobkiem naukowym. Zawsze miałem szczęście otaczać się dobrymi ludźmi i pracować wspólnie w dobrej atmosferze – podsumowuje.
Anna Wysocka
Prof. dr hab. Andrzej Koncicki współpracował z licznymi organizacjami i instytucjami. Był m.in. wiceprezesem i prezesem Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych, a od 2016 r. jest jego honorowym członkiem. Ponadto był członkiem Interdyscyplinarnego Zespołu Ekspertów ds. Programów Międzynarodowych przy NCBiR, ekspertem Polskiej Komisji Akredytacyjnej w dziedzinie nauk weterynaryjnych, członkiem Rady Sanitarno-Epizootycznej przy Głównym Lekarzu Weterynarii oraz wiceprezesem Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.
Obecnie jest przewodniczącym Rady Naukowej PIWet-PIB w Puławach (druga kadencja), członkiem Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN, Światowego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Patologów Drobiu, rad redakcyjnych i programowych trzech czasopism z listy JCR, wiceprezesem Olsztyńskiego Forum Nauki, członkiem ministerialnego zespołu ds. zwalczania oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe stosowane w medycynie weterynaryjnej i krajowym kierownikiem ds. specjalizacji lekarzy weterynarii w zakresie chorób drobiu.