10 Grudnia 2023

Aktualności


Jak co roku na początku grudnia poznaliśmy laureatów Nagród Prezydenta Olsztyna za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. gronie znalazła się m.in. dyrektor Instytutu Sztuk Pięknych prof. Violetta Kulikowska-Parkasiewicz oraz mgr Wojciech Dzieszkiewicz, doktorant UWM.

Prof. Violettę Kulikowską-Parkasiewicz doceniono za całokształt twórczej działalności w dziedzinie sztuki współczesnej.

– Przede wszystkim zajmuję się rysunkiem. Ale w mojej twórczości pojawiają się też instalacje i wideo – w zależności od tego, jakie medium w danej chwili jest mi potrzebne, żeby wyrazić to, co chcę przekazać. Głównym leitmotivem mojej twórczości jest powierzchnia, na której rysuję. Jest ona barierą pomiędzy tym, co my widzimy a tym, czego nie widzimy – mówiła prof. Kulikowska-Parkasiewicz w rozmowie z reporterem Radia UWM FM. Jak zaznaczyła, wyróżnienie ma wymiar także prestiżowy. – Dołączam do grona znamienitych laureatów tej nagrody. Jest to duże szczęście. Ale tak w życiu bywa, że to tylko chwile. Potem przychodzi życie i radością jest sama twórczość. Fajnie, że to się przeplata.

 

Violetta Kulikowska-Parkasiewicz

 

Drugą nagrodzoną osobą związaną z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim jest mgr Wojciech Dzieszkiewicz, który w tym roku akademickim rozpoczął naukę w Szkole Doktorskiej UWM. Nagrodę przyznano mu za pracę twórczą w dziedzinie sztuk plastycznych. W rozmowie z „Wiadomościami Uniwersyteckimi” opowiadał o swoim zainteresowaniu motywem miasta

– Miasto jest motywem przewodnim tego, czym chciałbym się zajmować w swojej pracy doktorskiej. Kiedy pojawiła się możliwość studiów doktorskich na Wydziale Sztuki, w Instytucie Sztuk Pięknych UWM, pomyślałem sobie, że będę mógł jeszcze bardziej zgłębić filozofię miasta. Tematem roboczym jest futurystyka tkanki miejskiej, ale więcej szczegółów na razie zdradzić nie mogę – zaznaczył.

 

Wojciech Dzieszkiewicz z prezydentem

 

– Zajmuję się rysunkiem oraz grafiką i zawsze chciałem pokazać miasto – jakby to powiedzieć – „z marszu” – mówi doktorant z Wydziału Sztuki. – Chodzi mi o to, że ludzie przechadzając się po mieście, widzą tylko to, co jest na poziomie ich wzroku i rzadko kiedy podnoszą głowę do góry. A to właśnie ponad linią naszego wzroku znajdują się często te najciekawsze elementy, które tworzą, ale także upiększają tkankę miejską. Tak powstał kiedyś finansowany ze stypendium prezydenta Olsztyna projekt, do którego zaprojektowałem kilkanaście grafik w technikach akwaforty i akwatinty. Przedstawiały one elementy architektoniczne, których ludzie nie są w stanie dojrzeć na pierwszy rzut oka.

red.

Źródło zdjęć: Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz/Facebook

 

Rodzaj artykułu