27 Października 2024

Aktualności


Wydział Humanistyczny UWM stał się na kilka godzin centrum studenckiej radiofonii. W miniony piątek (25 października) odbyła się konferencja naukowa o radiu studenckim połączona z jubileuszami 70-lecia Radia Kortowo oraz 10-lecia Radiowego Koła Naukowego „Eter”.

Historia radia studenckiego w Kortowie jest długa i bogata. Kilka jubileuszy, które przypadają w tym roku, skłoniły wykładowców i studentów z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej do zorganizowania konferencji naukowej pt. „Radio studenckie w Polsce. Wczoraj, dziś i jutro”

Chcieliśmy, aby przyjechali do nas ci, którzy tworzą i badają radio studenckie. Pretekstów do zorganizowania takiego wydarzenia było wiele, ponieważ obchodzimy w tym roku 70-lecie Radia Kortowo, 10-lecie naszego radiowego koła i audycji „Mediofon” prowadzonej przez prof. Urszulę Doliwę i dr Martę Więckiewicz-Archacką – mówi w rozmowie z „Wiadomościami Uniwersyteckimi” Alicja Orent, prezeska RKN „Eter”, dziennikarka Radia UWM FM i studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej.  

Wczoraj 

Pierwsza część konferencji dotyczyła wspomnień działalności Radia Kortowo, poprzednika dzisiejszej „Uwuemki”. Przypomnijmy, że rozgłośnia ta działała w latach 1954-1999 na Akademii Rolniczo-Technicznej, która w 1999 r. współtworzyła Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Bartosz Tobieński i Dariusz Wasiela przypomnieli warunki, w jakich funkcjonowało radio, opowiedzieli kilka anegdot oraz zaprezentowali film z archiwalnymi zdjęciami podsumowujący działalność tej rozgłośni. Na sali znajdowało się wielu dziennikarzy, którzy z niejednokrotnie drżącym ze wzruszenia głosem wspominali czas spędzony w Radiu Kortowo. 

W pewnym momencie Radio Kortowo było dla mnie wszystkim, przeplatało się zarówno z życiem zawodowym, jak i prywatnym – wspomina Bartosz Tobieński, współtwórca Radia Kortowo. – Trafiłem na studia do Olsztyna w 1994 r. i w pierwszych miesiącach nie byłem przekonany, czy była to dobra decyzja. Stwierdziłem jednak, że zostanę, bo tu jest radio, a więc Radio Kortowo de facto przekonało mnie do tego, aby kontynuować naukę. Stało się dla mnie także trampoliną do dalszej kariery zawodowej. Tu poznałem fantastycznych ludzi, zawarłem przyjaźnie, które trwają do dziś i cieszę się, że Radio UWM FM kontynuuje historię Radia Kortowo. 

Uczestnicy konferencji „Radio studenckie w Polsce. Wczoraj, dziś i jutro” / fot. Janusz Pająk 

Dziś 

Słowo „wzruszenie” było odmieniane podczas konferencji przez wszystkie przypadki. Uczucie to dosięgnęło również Piotra Szauera, który jako redaktor naczelny Radia UWM FM dba o to, aby ciągłość historii została zachowana

Na pewno ta konferencja jest emocjonującym wydarzeniem. Z jednej strony wspominamy 70-letnią historię działalności studenckich radiowców w Kortowie, ale mamy też wiele innych powodów do świętowania. Zawsze podkreślam, że doceniam trud osób tworzących przez kilkadziesiąt lat Radio Kortowo. Z jednej strony mieli oni łatwiej, bo nie było konkurencji w postaci stacji komercyjnych, ale z drugiej trudniej, bo nie mieli koncesji na nadawanie w eterze, o której marzyli i którą udało im się uzyskać pod koniec działalności. Z kolei studenci RKN „Eter” to nasi współpracownicy i partnerzy. Materiały przez nich przygotowywane są emitowane na naszej antenie, a poza tym członkowie koła z reguły trafiają do naszej redakcji – mówi Piotr Szauer.  

O tym, jak dziś wygląda radiofonia studencka, rozmawiali także naukowcy. Wyniki interesujących badań przedstawiła dr Monika Białek, radioznawczyni z Uniwersytetu Gdańskiego. 

Najważniejszy wniosek z moich badań jest taki, że rola studenckich rozgłośni radiowych w kształceniu dziennikarzy jest istotna. Dla większości studentów motywacją, aby dołączyć do radia studenckiego jest to, że po prostu kochają radio. Część osób podchodzi do sprawy pragmatycznie, bo chce rozwinąć swoje kompetencje, ucząc się drugiego zawodu. Na przykład studenci filologii idą do radia, żeby nie być tylko nauczycielami. Dla jeszcze innych jest to wyzwanie, które podejmują, aby pokonać swoją nieśmiałość czy nieumiejętność występowania przed publicznością – tłumaczy dr Monika Białek.  

Naukowczyni z Gdańska podkreśliła również, że rola mediów studenckich jest nie do przecenienia, ponieważ stanowią one ważne źródło informacji oraz stwarzają możliwość kształtowania tzw. kompetencji miękkich, które przydają się w każdym zawodzie. 

Dzisiaj mówimy o radiu, ale myślę, że w ogóle media studenckie (telewizja, gazety, portale internetowe) odgrywają dużą rolę nie tylko dla studentów, ale także dla pracowników uczelni, bo pamiętajmy, że donoszą chociażby o tym, co dzieje się w dziekanacie, jakie są potrzeby społeczności akademickiej. Studenci zapraszają również różne osobistości ze świata polityki czy kultury, dzięki czemu prowadzone są debaty na istotne tematy – dodaje dr Białek.  

Jedną ze studentek, którą radio pochłonęło, chociaż w ogóle się tego nie spodziewała, jest właśnie Alicja Orent.  

Do radia dostałam się przypadkiem. Namówiła mnie dr Magdalena Szydłowska, opiekunka mojego koła. Na jednych z pierwszych zajęć powiedziała mi: „Idź do radia!”. Na co ja pomyślałam: „Ja, do radia? Słucham radia, lubię radio, ale żeby w radiu pracować?!”. Okazało się, że radio kompletnie mnie pochłonęło i sprawdzam się w nim, bo uwielbiam gadać i od dzieciństwa pasjonuję się muzyką, sztuką, szeroko pojętą kulturą. W Radiu UWM FM pracuję już dwa lata, mam swoje audycje, jestem reporterką. Dzięki temu mogę nauczyć się pracy w prawdziwym newsroomie, co nie byłoby możliwe na zajęciach. Mogę również poznawać ludzi, wymieniać się opiniami z bardziej doświadczonymi dziennikarzami czy organizować takie konferencje jak dzisiejsza – przyznaje Alicja Orent. 

Członkowie RKN „Eter": od lewej: Michał Morawski, Bartosz Wiśniewski, Alicja Orent i Aniela Potorska / fot. Janusz Pająk 

Jutro 

Co do tego, że radio będzie istniało w przyszłości nie mają wątpliwości dr Magdalena Szydłowska i prof. Urszula Doliwa z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM. 

Tak sobie myślę, że mamy po prostu szczęście – mówi dr Szydłowska, rozglądając się po sali i wypatrując swoich – jak to mówi – „eterian”. – Radiem zajmuję się od zawsze, właściwie od momentu, kiedy świadomie zaczęłam patrzeć na świat, to medium stało się moją pasją. Mamy wielki przywilej, że możemy radia uczyć i o radiu mówić, pisać, badać i słuchać. Matko… aż strach myśleć (śmiech). To nasze całe życie! Pamiętam, jak w latach 90. mówiło się o tym, że radia nie będzie, że radio się skończy. Razem z prof. Doliwą protestowałyśmy i okazuje się, że miałyśmy rację. 

To jest w nas takie bardzo pierwotne, że lubimy słuchać historii i to się chyba nigdy nie zmieni. Może zmieniać się tylko narzędzie, za sprawą którego trafią one do słuchaczy. Najważniejsze jest to, że wciąż są osoby z pasją do radia. Dziennikarz radiowy może zbudować niezwykłą więź ze słuchaczem, towarzyszyć mu rano, wieczorem, w samochodzie, w pracy, podczas ćwiczeń. Nie da się zbudować tak bliskiej relacji z prezenterem telewizyjnym. To jest bardzo wyjątkowe – dodaje prof. Urszula Doliwa.  

Konferencję zakończył panel dotyczący technicznych aspektów funkcjonowania radia i prezentacji stacji studenckich, a dawni dziennikarze Radia Kortowo wzięli udział w specjalnym spotkaniu z prof. Jerzym Przyborowskim, rektorem UWM. 

Przypomnijmy, że 29 października odbędzie się nabór do Radia UWM FM, który jest doskonałą okazją, aby dołączyć do kortowskiej rozgłośni i spróbować radiowej przygody. Nieustannie można również dołączać do Radiowego Koła Naukowego „Eter”. Chętni studenci (nie tylko dziennikarstwa) mogą skontaktować się z jego członkami np. za pośrednictwem mediów społecznościowych.  

Marta Wiśniewska 

 

Mediom uniwersyteckim poświęciliśmy sierpniowo-wrześniowy numer „Wiadomości Uniwersyteckich”. Z cyfrową wersją pisma można zapoznać się na stronie internetowej UWM.   

Rodzaj artykułu