07 Września 2023

Aktualności


W czwartek 7 września na UWM rozpoczęła się międzynarodowa konferencja „Innowacyjna żywność wysokiej jakości dla zdrowia społeczeństwa i zrównoważonego rozwoju – zintegrowany program rozwoju badań naukowych i innowacji w zakresie nauk rolniczych i weterynaryjnych”. To podsumowanie projektu realizowanego z programu Regionalna Inicjatywa Doskonałości (RID).

Kampus UWM w dniach 7-8 września będzie przestrzenią międzynarodowych rozmów, wymiany poglądów i naukowych inspiracji. Prawie 200 uczestników zgłosiło się na konferencję będącą podsumowaniem działań projektowych. Projekt obejmował wsparcie rozwoju pięciu dyscyplin naukowych: rolnictwa i ogrodnictwa, technologii żywności i żywienia, weterynarii, zootechniki i rybactwa, inżynierii środowiska, górnictwa i energetyki.

Konferencja jest poświęcona podsumowaniu ponad czteroletniego projektu, dotyczącego Regionalnej Inicjatywy Doskonałości. W programie uczestniczyło pięć dyscyplin naukowych. Środki, które pozyskaliśmy na realizację tego projektu, pozwoliły podnieść jakość prowadzonych badań naukowych. Mogliśmy publikować w dobrych czasopismach z otwartym dostępem i upowszechniać to, co robimy na UWM – mówi „Wiadomościom Uniwersyteckim” prof. Jerzy Jaroszewski, prorektor UWM ds. nauki - Wiele osób dzięki temu programowi wyjechało za granicę, dzięki temu zacieśniliśmy współpracę międzynarodową. W efekcie tego mamy dzisiaj ok. 20 osób z zagranicy. Nauka ma wymiar globalny i bez współpracy międzynarodowej nie ma rozwoju. Możemy korzystać z doświadczeń osób, które pracują za granicą, łączyć to, co my potrafimy robić bardzo dobrze. Dzięki temu powstają wspólne publikacje, a to się przekłada na lepszą naszą rozpoznawalność w różnych rankingach.

prof. Jerzy Jaroszewski przemawia

 

Kierownikiem projektu RID na UWM jest prof. dr hab. Małgorzata Darewicz, dziekan Wydziału Nauki o Żywności. 

– Wartością dodaną tego projektu jest to, że rzeczywiście umocniła się pozycja Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, nastąpiło upowszechnienie wiedzy na temat tego, co robimy. Nawiązaliśmy i podtrzymaliśmy kontakty z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Wyniki badań mogły przełożyć się na jakość dydaktyki. Suche fakty są takie, że mamy ponad 600 publikacji, ponad 300 różnych uczestnictw w konferencjach zagranicznych, ponad 100 osób wyjechało na kursy i szkolenia oraz doskonaliło swoje umiejętności. Mamy bardzo zaawansowane aparaty i narzędzia, do obsługi których szkoliliśmy pracowników. Dzięki tej aparaturze naukowcy otrzymywali dobre wyniki i publikowali w topowych czasopismach – mówi prof. Małgorzata Darewicz. I dodaje: – Jako Wydział Nauki o Żywności mamy publikacje, które mogliśmy wykazać w ewaluacji, mamy przeszkolonych ludzi. W mojej macierzystej Katedrze Biochemii Żywności zakupiliśmy spektometr masowy. Dzięki szkoleniom w Manchesterze mam dwóch młodych pracowników, którzy wiedzą na temat tego aparatu o wiele więcej niż ja, od strony technicznej są specjalistami. Dzięki szkoleniom mogliśmy wejść w projekt z przemysłem  jedna z mleczarni zaproponowała nam współpracę właśnie w oparciu o tę aparaturę i to, że mamy przeszkolonych ludzi.

Jak zaznacza prof. Darewicz, zysków tego projektu jest wiele: – Jestem pewna, że dalej będą się pojawiać, bo w którymś momencie zaczynamy odcinać kupony od tego, co już zrealizowaliśmy i jeszcze do końca roku będziemy realizować. Projekt się od strony naukowej nie kończy, a będzie trwał dalej. Dofinansowaliśmy drobny sprzęt laboratoryjny oraz odczynniki i naukowcy jeszcze przez dwa lata będą realizowali badania. 

Gośćmi konferencji są naukowcy z ośrodków akademickich z Polski oraz z Turcji, Finlandii, Hiszpanii, Słowacji, Chorwacji, Czech, Litwy, Portugalii, Gruzji, Brazylii, Węgier, Holandii i USA. 

Uczestnicy konferencji stoją przed wejściem

– Jestem pierwszy raz w Polsce i w Olsztynie. Spacerowałem po Kortowie, to niesamowity kampus. Nie miałem wcześniej doświadczenia współpracy z innymi polskimi uniwersytetami. Na tej konferencji będę miał prezentację o tarhanie. To farmaceutyczny produkt spożywczy, proszek składający się z jogurtu i mąki. W Turcji dużo tego produktu konsumujemy. Interesuję się pozytywnym oddziaływaniem na zdrowie różnych produktów, dlatego wybrałem tarhanę – mówi Doganay Yuskel z Kahramanmaras Sutcu Imam University z Turcji.

 – Pierwszy raz odwiedzam Olsztyn i wasz Uniwersytet. Konferencja jest bardzo ciekawa: dużo interesujących tematów, referatów i posterów. Mam nadzieję na ciekawą współpracę naukową i nawiązanie kontaktów – mówi dr inż. Magdalena Wijata z Katedry Agronomii SGGW w Warszawie

 

Konferencja RID, nagrodzeni stoją

Pierwszego dnia konferencji odbywają się wykłady gości z zagranicy. Zostały również przyznane nagrody Rady Naukowej Projektu RID  naukowcom, którzy w obrębie wspomnianych pięciu dyscyplin byli najbardziej zaangażowani w realizację projektu. Drugiego dnia konferencji odbędą się sesje panelowe oraz posterowe.

Szczegółowy program dostępny jest na >>> stronie konferencji.

Patronat: Minister Edukacji i Nauki, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Projekt finansowany w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą "Regionalna Inicjatywa Doskonałości" w latach 2019-2023, nr projektu 010/RID/2018/19, kwota finansowania 12.000.000 złotych.

 

Anna Wysocka

fot. Janusz Pająk

Rodzaj artykułu