23 Czerwca 2024
Aktualności
Dzień wypełniony nauką, zabawą, muzyką i iście słoneczną energią – taką sobotę sprawili sobie w prezencie na rozpoczęcie lata wszyscy, którzy przyjęli zaproszenie do Kortosfery. Na kilku poziomach Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji UWM czekała moc atrakcji. Wśród nich – także nowości oraz wydarzenia specjalne.
– Wykład prof. Leszka Błaszkiewicza cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. I to nie tylko ze względu na temat (Słońce - źródło życiodajnej energii), ale także samego profesora. Leszek Błaszkiewicz jest świetnym popularyzatorem nauki i wiele osób czekało tu na niego – relacjonował Mateusz Pikuliński, dyrektor Kortosfery. – Od samego rana ruszyliśmy także z animacjami. Pomogli nam je przygotować partnerzy, czyli m.in. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Na stoisku Szlaku Kopernikowskiego można sobie zrobić własnoręcznie przypinkę i zdobyć Copernicoina.
I dzieci, i dorośli mogli obejrzeć pokazy przygotowane przez pracowników Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronimicznego – w sali konferencyjnej Kortosfery zaparkowało mobilne planetarium. Tego dnia w budynku zorganizowano także wystawę meteorytów.
– Było też kilka stref, które przygotowaliśmy specjalnie z myślą o tym wydarzeniu, bo na co dzień nie ma ich w naszej ofercie. Wśród nich była przestrzeń, w której świetnie odnajdują się rodzice z dziećmi, czyli strefa gier logicznych. Zostanie ona z nami na pierwszy tydzień wakacji, więc turyści i mieszkańcy regionu, którzy w najbliższym czasie nas odwiedzą, będą mieli szansę z niej skorzystać i trochę u nas pogłówkować – zaznaczył szef CPNiI UWM.
Obok laboratoriów, które w Kortosferze są stale dostępne (np. Laboratorium Wysokich Energii), goście mogli korzystać także z premierowych atrakcji. Wśród nich znalazło się Laboratorium Świetlnych i Barwnych Zjawisk.
– Dołączy ono do naszej stałej oferty 1 września, ale już dzisiaj chcieliśmy zaprezentować małą zapowiedź tej atrakcji. Odbiór jest bardzo pozytywny – zapewniał Mateusz Pikuliński. I dodał, że goście po raz pierwszy mogą korzystać z możliwości laboratorium mikroskopii w formie OPEN.
Na uczestników wydarzenia czekały też strefy łazików marsjańskich i robotów edukacyjnych, które, jak zaznaczył szef Kortosfery, cieszyły się bardzo dużą popularnością.
Główny bohater sobotniego wydarzenia w Kortosferze, czyli Słońce, sprawiło mały prezent uczestnikom – po porannej burzy i deszczu pojawiło się ono w końcu na niebie, dzięki czemu należący do Kortosfery teleskop mógł zostać umieszczony na dachu budynku i udostępniony do obserwacji.
– O wydarzeniu dowiedziałyśmy się z informacji w internecie. Postanowiłyśmy przyjść i zobaczyć, co tu się będzie działo – mówiła Natalia, która Kortosferę odwiedziła z córką.
– Jesteśmy tu po raz drugi – dodała 6-letnia Agata, która – jak zdradziła – już ma swoje ulubione miejsce w olsztyńskim centrum nauki. – Najbardziej podoba mi się kosmos, który jest na górze.
I ona, i jej mama miały nadzieję, że podczas tej wizyty uda im się popatrzeć przez teleskop.
Zdarzało się, że na wycieczkę do Kortosfery wybierały się wspólnie dwie lub nawet trzy zaprzyjaźnione rodziny.
– To bardzo ciekawe wydarzenie, pełne pomysłowych atrakcji – mówiła Magdalena Uzarewicz-Borowska, mama ośmiolatka. – Dzieciaki świetnie się bawią, a my, dorośli, razem z nimi. Byliśmy tu wcześniej, ale nie udało nam się wtedy skorzystać z laboratoriów, więc chcemy dzisiaj nadrobić te zaległości.
Na to, że coś dla siebie znajdą osoby w różnym wieku, zwracał uwagę także 13-letni Tomek spod Olsztyna, który w Kortosferze pojawił się w towarzystwie rodziców i 7-letniego brata.
– Przyjechaliśmy tu ze względu na mojego młodszego brata, ale ja także dobrze się bawię. Wiem trochę więcej niż on, więc mam małą przewagę. Czasem dzielę się z nim dodatkową wiedzą na temat tego, co oglądamy – tłumaczył nastolatek.
Podsumowaniem sobotnich wydarzeń w Kortosferze był koncert muzyki elektronicznej w wykonaniu Przemysława Rudzia oraz pokaz filmu „W stronę Słońca”, który można było obejrzeć w kinie plenerowym. Przed budynkiem CPNiI UWM czekała też uniwersytecka strefa „Cześć”, którą zarządza Centrum Marketingu i Mediów UWM.
Dla Kortosfery sobotnie wydarzenie było rozgrzewką przed wakacjami. W lipcu CPNiI startuje ze specjalną ofertą dla dzieci w wieku 7-11 lat oraz 11+, które będą miały możliwość kupić pięciodniowy karnet i korzystać z przygotowanych dla nich atrakcji, m.in. w kortosferowych laboratoriach. Edukatorzy czekać będą tu także na turystów indywidualnych oraz uczestników kolonii i półkolonii organizowanych w Olsztynie i regionie.
>>> Kortosfera jednym z turystycznych odkryć
Podczas Pikniku Nauki i Sztuki w Kortowie można było przekonać się, że Kortosfera świetnie radzi sobie także poza swoim budynkiem. Jak zapewnia Mateusz Pikulińki, takich plenerowych wydarzeń z udziałem jego zespołu będzie w najbliższym czasie więcej. Jedno z nich już 7 lipca podczas Rodzinnego Pikniku Lotniczego w Gryźlinach.
W rozpoczęciu lata z przytupem podczas wydarzenia „Słońce rządzi wszystkim – energia” kortowskie centrum nauki wspierali partnerzy: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, Centrum Marketingu i Mediów UWM oraz firmy Solartech i Rock'n'Grill.
dbp