15 Grudnia 2023

Aktualności

W odpowiedzi na nową sytuację społeczną i polityczną reprezentanci instytucji nauki i szkolnictwa zwrócili się do parlamentarzystów oraz partii tworzących rząd. "Wnosimy o pilne zorganizowanie spotkania z instytucjami przedstawicielskimi i podjęcie stosownych rozmów" - piszą w liście do polityków.
Przypomnijmy, że od 13 grudnia na czele Ministerstwa Nauki stoi Dariusz Wieczorek. Zapowiedział on m.in. zwiększenie nakładów na naukę i rozwój oraz podwyżkę dla nauczycieli akademickich od 1 stycznia 2024 roku.

Apel przedstawicieli instytucji nauki i szkolnictwa wyższego do parlamentarzystów oraz partii tworzących rząd po wyborach 2023

Instytucje nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce chcą aktywnie uczestniczyć w nowej sytuacji społecznej i politycznej, jaką zainicjowały wybory 15 października 2023 r. Wierzymy, że nowy rząd podejmie działania zmierzające do poprawy sytuacji w systemie szkolnictwa wyższego i nauki. Od zaraz potrzebny jest wzrost nakładów na sektor nauki. Potrzebny jest dialog z reprezentantami instytucji przedstawicielskich – RGNiSW, KRASP, KRePUZ, KRZaSP, KRD, PSRP, a także z władzami PAN PAU, FNP i Sieci Badawczej Łukasiewicz, by podjąć konkretne działania dla rozwiązywania narosłych problemów. Nasze współuczestnictwo na każdym etapie procesów decyzyjnych jest jednym z gwarantów powodzenia w rozwoju nauki i instytucji edukacyjnych w Polsce. Ścisła więź z Unią Europejską jest bezdyskusyjna, podobnie jak otwarta nauka, a także środki na rozwój dyscyplin związanych z naszym językiem, kulturą i lokalnością. Wnosimy o pilne zorganizowanie spotkania z instytucjami przedstawicielskimi i podjęcie stosownych rozmów.

Podpisano:

prof. Marcin Pałys, przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego

prof. Arkadiusz Mężyk, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich

dr Robert Musiałkiewicz, przewodniczący Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych

prof. Waldemar Tłokiński, przewodniczący Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich

mgr inż. Michał Klimczyk, przewodniczący Krajowej Reprezentacji Doktorantów

inż. Kewin Lewicki, przewodniczący Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej

prof. Marek Konarzewski, prezes Polskiej Akademii Nauk

prof. Jan Ostrowski, prezes Polskiej Akademii Umiejętności