15 Grudnia 2023
Aktualności
Przypomnijmy, że od 13 grudnia na czele Ministerstwa Nauki stoi Dariusz Wieczorek. Zapowiedział on m.in. zwiększenie nakładów na naukę i rozwój oraz podwyżkę dla nauczycieli akademickich od 1 stycznia 2024 roku.
Apel przedstawicieli instytucji nauki i szkolnictwa wyższego do parlamentarzystów oraz partii tworzących rząd po wyborach 2023
Instytucje nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce chcą aktywnie uczestniczyć w nowej sytuacji społecznej i politycznej, jaką zainicjowały wybory 15 października 2023 r. Wierzymy, że nowy rząd podejmie działania zmierzające do poprawy sytuacji w systemie szkolnictwa wyższego i nauki. Od zaraz potrzebny jest wzrost nakładów na sektor nauki. Potrzebny jest dialog z reprezentantami instytucji przedstawicielskich – RGNiSW, KRASP, KRePUZ, KRZaSP, KRD, PSRP, a także z władzami PAN PAU, FNP i Sieci Badawczej Łukasiewicz, by podjąć konkretne działania dla rozwiązywania narosłych problemów. Nasze współuczestnictwo na każdym etapie procesów decyzyjnych jest jednym z gwarantów powodzenia w rozwoju nauki i instytucji edukacyjnych w Polsce. Ścisła więź z Unią Europejską jest bezdyskusyjna, podobnie jak otwarta nauka, a także środki na rozwój dyscyplin związanych z naszym językiem, kulturą i lokalnością. Wnosimy o pilne zorganizowanie spotkania z instytucjami przedstawicielskimi i podjęcie stosownych rozmów.
Podpisano:
prof. Marcin Pałys, przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego
prof. Arkadiusz Mężyk, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich
dr Robert Musiałkiewicz, przewodniczący Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych
prof. Waldemar Tłokiński, przewodniczący Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich
mgr inż. Michał Klimczyk, przewodniczący Krajowej Reprezentacji Doktorantów
inż. Kewin Lewicki, przewodniczący Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej
prof. Marek Konarzewski, prezes Polskiej Akademii Nauk
prof. Jan Ostrowski, prezes Polskiej Akademii Umiejętności
prof. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
dr Andrzej Dybczyński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz
Fot. rawpixel.com/Freepik