19 Grudnia 2024

Aktualności


W środę 18 grudnia poznaliśmy nazwiska studentów i doktorantów nagrodzonych przez Santander Bank Polska za rozmaite aktywności wykraczające poza podstawowe obowiązki.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski współpracuje z Santander Bank Polska na wielu polach, a przyznane nagrody są jednym z wymiarów tej współpracy. Nagroda Santander przeznaczona jest dla studentów i doktorantów UWM, którzy wyróżniają się nie tylko dobrymi wynikami w nauce, ale mogą pochwalić się także działalnością społeczną, naukową, mają osiągnięcia artystyczne i sportowe.

Tym razem przyznano 55 nagród. Jak podkreśla prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM, duża konkurencja uprawnia laureatów do tego, aby czuli się wyjątkowo.  

Bardzo dziękuję Santander Bank Polska oraz Santander Universidades i gratuluję wszystkim nagrodzonym. Konkurencja była naprawdę duża, więc mogą państwo być zadowoleni i dumni z siebie. Działając wspólnie z Santander Bank Polska, możemy propagować przedsięwzięcia związane z rozmaitymi wartościami. Dla nas nie są najważniejsze pieniądze, chociaż oczywiście stanowią one wymierny efekt. Najważniejsze są dla nas wartości. Nie spoczywajcie na laurach, kontynuujcie swoją działalność - czy to tutaj, w środowisku akademickim, czy poza uczelnią. Bądźcie wierni swoim ideałom – podkreślał rektor.

Pod wrażeniem działalności nagrodzonych osób był również Wojciech Leśniewski, dyrektor Santander Universidades w Polsce.   

Serdecznie państwu gratuluję wspaniałych osiągnięć. Grudzień jest dla mnie niezwykłym miesiącem, nie tylko za sprawą świąt, ale także zawodowo, ponieważ podróżuję po wielu uczelniach w Polsce, gdzie wręczamy podobne wyróżnienia.  Patrząc z takiej ogólnopolskiej perspektywy, muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem tego, jak państwo działają - nie tylko naukowo czy jako młodzi przedsiębiorcy, ale także, jak propagują państwo wartości, o których wspomniał pan rektor.

Wśród nagrodzonych znalazły się osoby podejmujące dodatkowe aktywności na różnych polach, studenci mniej i bardziej doświadczeni, a także doktoranci, którzy postanowili podjąć karierę naukową.

Jedną z nich jest Olga Kosewska, doktorantka w Szkole Doktorskiej UWM.   

Zajmuję się entomologią, a dokładnie szkodnikami magazynowymi i badam wpływ wybranych właściwości chemicznych ziarna na rozwój owadów, ich mikrobiom i enzymologię. Aplikowałam do Nagrody Santander na podstawie dokonań naukowych oraz społecznych, ponieważ udzielam się w samorządzie doktorantów naszego Uniwersytetu. Każde wyróżnienie jest miłe i wyjątkowe. Czuję się zauważona i zarazem jest to miły prezent świąteczny – mówi Olga.

Kolejnego nagrodzonego, Wojciecha Cylkę, studenta dziennikarstwa i komunikacji społecznej, można na co dzień spotkać w Kortowie z kamerą, bowiem jest członkiem Studenckiego Koła Telewizyjnego “Zoom”. Ponadto realizuje się, biorąc udział w licznych konferencjach naukowych.  

Bardzo mi się to spodobało. Brałem nawet udział w kilku sympozjach międzynarodowych. Myślę o tym, żeby w przyszłości to wykorzystać i być może aplikować do Szkoły Doktorskiej UWM. Moja pasja do nauki zrodziła się po tym, jak dołączyłem do Studenckiego Koła Telewizyjnego “Zoom”. Czuję się doceniony i wyróżniony, bardzo mi miło, że ta działalność została zauważona – mówi Wojtek.

Wszyscy nagrodzeni podkreślali, że rozdanie nagród idealnie wpisało się w świąteczną atmosferę. Patryk Wiśniewski, doktorant w dyscyplinie technologia żywności i żywienia żartował, że tysiąc złotych, które wpłynęło na konto każdego wyróżnionego, stanowi miły prezent pod choinkę. 

Jestem przewodniczącym Naukowego Koła Mikrobiologii Żywności “Kocuria”, piszę artykuły naukowe i na tej podstawie postanowiłem aplikować o Nagrody Santander. Jest to wartościowa inicjatywa doceniająca całą pracę, którą wkładamy w naszą naukę i rozwój. Miło jest także otrzymać dodatkowe środki finansowe w tym świątecznym czasie – dodał Patryk.

Nad przygotowaniem uroczystości czuwało Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym, które koordynuje wspólne inicjatywy UWM z partnerami zewnętrznymi oraz Biuro ds. Studenckich, które realizowało założenia konkursu.

Wojciech Leśniewski z Santander Universidades Polska zachęcał również studentów i doktorantów UWM do korzystania z Santander Open Academy - platformy e-learningowej, na której można bezpłatnie korzystać z wielu ciekawych szkoleń, które kończą się uzyskaniem certyfikatu.

Prof. Jerzy Przyborowski i przedstawiciele Santander Bank Polska zapewniają zacieśnianie współpracy w kolejnych latach, między innymi w zakresie zrównoważonego rozwoju, który jest bardzo istotny dla Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.  

Santander wspiera w rozwoju

Od 27 lat Grupa Santander wspiera społeczeństwo w budowaniu lepszej przyszłości. W 1996 roku Grupa Santander uruchomiła pionierską inicjatywę wspierającą edukację, wejście na rynek pracy i przedsiębiorczość. Dzięki temu wsparcie uzyskało już ponad 1 500 000 osób i firm. Firma zainwestowała w ten cel ponad 2,3 mld euro. Grupa współpracuje z ponad 1200 uczelniami w 26 krajach.

Marta Wiśniewska

fot. Janusz Pająk 

 

Rodzaj artykułu