08 Listopada 2024

Aktualności


Już po raz trzeci Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego we współpracy z innymi jednostkami Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zaprosiła studentki i studentów do Biblioteki Uniwersyteckiej, aby mogli się dowiedzieć, co Uniwersytet oferuje poza zajęciami. Student EXPO to doskonała okazja, aby porozmawiać o pracy, karierze i możliwościach zaangażowania w życie uczelni.

Student EXPO to dzień otwarty dla wszystkich studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W Bibliotece Uniwersyteckiej UWM 7 listopada kilkadziesiąt kół naukowych, kilkanaście firm i instytucji, organizacje społeczne oraz wiele agend kulturalnych i drużyn sportowych udowodniało, że studia to nie tylko nauka, ale również czas i miejsce na rozwój pasji i talentów. Za organizację wydarzenia odpowiedzialna była Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego.

– Student EXPO to inicjatywa, która cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród studentów pierwszego roku, ale także wyższych roczników. W tym roku mamy 72 wystawców. Są to koła naukowe, agendy sportowe, kulturalne, organizacje społeczne i firmy, które zachęcają do dołączenia do nich i skorzystania z przedstawianej oferty. Oprócz tego studenci mogą odbyć przysposobienie biblioteczne i zapoznać się z Biblioteką Uniwersytecką. Pamiętajmy, że studia to nie tylko nauka, ale także poznawanie siebie, odkrywanie swoich pasji i zainteresowań, zdobywanie nowych umiejętności – mówi Iwona Pająk, wiceprzewodnicząca RUSS i dodaje, że chociaż rada uczelniana ma doświadczenie, to organizacja takiego wydarzenia zawsze jest wyzwaniem i wiąże się ze stresem.

Bibliotekę Uniwersytecką odwiedziły także władze UWM – prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM oraz prof. Sławomir Przybyliński, prorektor ds. studenckich, którzy gratulowali samorządowi studenckiemu organizacji tak wyjątkowego wydarzenia.

– Jestem pod ogromnym wrażeniem. To fantastyczna impreza, pokazująca, czym mogą żyć studenci poza salami wykładowymi i laboratoriami. To również okazja, aby odkryć nowe pasje, które być może zaowocują i przyczynią się do wyboru przyszłej kariery zawodowej – podkreśla rektor.

Student EXPO

 

Kultura studencka na wyciągnięcie ręki

Studenci biorący udział w wydarzeniu, wykazywali duże zainteresowanie agendami kulturalnymi. Jednym z klubów, który zachęcał do wstąpienia w swoje szeregi, był Akademicki Klub Płetwonurków „Skorpena”. Jego prezes Mieszko Raczyński zapewniał, że zawsze przyświeca im taka sama idea – zdobycie nowych członków.

– Działamy już 55 lat i łączymy różne pokolenia. W tej chwili mamy ok. 50 członków. Zainteresowanie naszą ofertą jest bardzo duże, myślę, że w tym roku nawet większe, niż w latach ubiegłych. Po każdym Student EXPO dołączają do nas nowe osoby, więc organizowanie tego typu wydarzeń jest naprawdę istotne – mówi Mieszko Raczyński i dodaje, że dołączenie do „Skorpeny” jest doskonałym sposobem, aby zacząć przygodę z nurkowaniem. – Oferujemy bardzo obszerny program, od „Studiujesz? = Nurkujesz!”, czyli pierwszego wejścia do wody z instruktorem, po podstawowy kurs nurkowy P1, dzięki któremu zdobywa się uprawnienia do nurkowania i wypożyczania sprzętu na całym świecie. Oprócz tego organizujemy różne wyjazdy, spływy kajakowe, spotkania. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Nowych członków poszukiwali także studenci z Teatru „Cezar”. Na tę okazję przygotowali kilka improwizacji, a także zabawę polegającą na odegraniu emocji przez różne postacie.

– To tak na rozgrzewkę. Zapraszamy każdego, bo nasz teatr tworzymy z ludzi, z konkretnych osób. Nie mamy też gotowych scenariuszy, tylko wspólnie je wymyślamy – podkreśla Andrzej Jagiełka, lider Teatru „Cezar”, który wraz z koleżankami zachęcał także, aby 14 listopada wziąć udział w naborze.

Student EXPO

 

Osoby, które kochają śpiewać i chcą się rozwijać wokalnie, mogły zapoznać się z ofertą Studia Wokalnego UWM, a także sprawdzić swoją wiedzę i dopasować nazwiska do prezentowanych postaci. Nie było to łatwe zadanie, gdyż niektóre osoby były znane jedynie pod pseudonimem.

– Chcemy się dowiedzieć, co gra w duszy studentów UWM Jesteśmy już po pierwszych castingach, dzisiaj mamy kolejne. Poszukujemy osób, które są uzdolnione muzycznie, mają dużo samozaparcia, zapał do pracy i trochę wolnego czasu, aby uczestniczyć w zajęciach indywidualnych, jak i grupowych. Bierzemy udział w różnych koncertach, ostatnio występowaliśmy na wydarzeniu zorganizowanym z okazji 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej  – podkreśla Olga Michalik.

Ich motto to „Studenci pomagają studentom”. Organizacja ESN Olsztyn (Erasmus Student Network) podczas Student EXPO zachęcała studentów do poznania nowych znajomych z całego świata, a także zdobycia międzynarodowego doświadczenia.

– Jesteśmy organizacją, która zajmuje się studentami przyjeżdżającymi na nasz Uniwersytet z projektu Erasmus+. Pomagamy im się zaaklimatyzować, organizujemy różne imprezy, wydarzenia, staramy się zorganizować wolny czas poza uczelnią. Wstąpienie w nasze szeregi owocuje poznaniem innych kultur, nawiązaniem nowych przyjaźni i doskonaleniem umiejętności językowych – wyjaśnia Wiktoria Tylmanowska, prezydentka ESN Olsztyn.

Student EXPO

 

Koła naukowe zrzeszają pasjonatów

Liczną grupę wystawców na tegorocznym Student EXPO stanowiły koła naukowe działające na UWM. Jednym z nich było Koło Naukowe Sztucznej Inteligencji „Czarna Magia".

– Nasze koło powstało w ubiegłym roku. Poszerzamy wiedzę studentów na temat sztucznej inteligencji (AI). Realizujemy różne projekty, głównie w obszarach Wizji Komputerowej i NLP. Jeździmy na branżowe wydarzenia takie jak hackathony, meetupy i konferencje. Oprócz tego organizujemy spotkania z gośćmi ze świata akademickiego i biznesu. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych sztuczną inteligencją i jej rozwojem – mówi Tomasz Budzejko.

Od roku na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim działa także Koło Naukowe Popkulturalni, które przyciągało uwagę odwiedzających Student EXPO retro konsolą do gier.

– Nie narzekamy na zainteresowanie. Głównie dołączają do nas osoby z Wydziału Humanistycznego, ale zapraszamy do nas studentów z całego UWM. Zajmujemy się badaniem szeroko pojętej popkultury – od gier komputerowych, po komiksy, filmy i animacje. Organizujemy wspólne seanse, dyskusje na temat filmów czy innych wytworów popkultury. Już wkrótce na naszej stronie ukaże się informacja o naborze – zachęca Mikołaj Maszota, przewodniczący Koła Naukowego „Popkulturalni”.

Jagoda Błażejewicz, przewodnicząca Koła Naukowego Hodowców Koni i Jeździectwa „TOGO” wraz z koleżankami opowiadała zainteresowanym studentom, czym zajmuje się koło i jakie ma plany na przyszłość. Na stoisku można było też obejrzeć wystawę wędzideł.

– Zainteresowanie jest całkiem spore, podchodzą studenci, odpowiadają na pytania dotyczące podstawowej wiedzy jeździeckiej, a potem przechodzą do rozmowy. Często padają pytania o możliwość jazdy konnej, ale niestety nie jesteśmy w stanie tego zapewnić, ale zapraszamy wszystkich, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę i brać udział w ciekawych badaniach naukowych – zaznacza przewodnicząca koła.

Student EXPO

 

Bardzo obleganym stoiskiem było stoisko Wydziału Nauki o Żywności, na którym funkcjonuje 10 kół naukowych. Zainteresowani ofertą studenci mogli skosztować  różnych wypieków, soków, jogurtów, a nawet owadów.

– Przede wszystkim zachęcamy studentów naszego Uniwersytetu do dołączenia do kół naukowych działających na naszym wydziale. Prezentujemy żywność przygotowaną z najlepszych składników i o właściwościach prozdrowotnych. Bardzo nas cieszy, że do naszych kół dołączają także studenci innych wydziałów, którzy chcą pogłębiać wiedzę o zdrowej żywności – podkreśla prof. Tomasz Sawicki, prodziekan ds. studenckich na Wydziale Nauki o Żywności i dodaje, że Student EXPO to bardzo fajne wydarzenie, podczas którego można dowiedzieć się, co robić oprócz studiowania, poznać nowe koleżanki i kolegów i zaangażować się w życie uczelni.

Planowanie kariery zawodowej

W Bibliotece Uniwersyteckiej UWM pojawiły się również firmy współpracujące z uczelnią, które przekonywały, że pasja, nauka i rozwój kariery mogą iść w parze.

– Jesteśmy tutaj, aby promować zawód policjanta, przybliżyć proces kwalifikacji do służby w policji i przedstawić studentom możliwości zatrudnienia. Zainteresowanie jest bardzo duże i namacalne, bo po każdym takim wydarzeniu przychodzą do nas studenci – podkreśla asp. szt. Sylwia Maleszewska z sekcji naboru Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie i dodaje, że studenci najczęściej pytają o zarobki, jak długo trwa rekrutacja i czy nie koliduje to ze studiami. – Zapewniamy, że nie. Można to połączyć. Duże obawy zawsze wywołuje też tor przeszkód, dlatego zapraszamy w trzecią sobotę w miesiącu o godz. 9:00 na ul. Pstrowskiego 3. Można wtedy poćwiczyć i taki tor pokonać.

Maciej Ruść, ambasador EY Poland, a także wiceprezes ds. marketingu ELSA Olsztyn mówił o działalności EY, która polega na budowaniu lepiej funkcjonującego świata – poprzez wspieranie klientów, pracowników i społeczeństwa w tworzeniu trwałych wartości – oraz budowanie zaufania na rynkach kapitałowych.

– Bardzo cieszy to, że podchodzą studenci i interesują się tym, czym się zajmujemy, chociaż jest to dosyć niszowe – mówi Maciej Ruść.

Student EXPO

 

Pierwsza pomoc i zmienianie uczelni na lepsze

W Bibliotece Uniwersyteckiej można było spotkać także pracowników Straży Uniwersyteckiej, którzy szkolili studentów i pracowników z pierwszej pomocy przedmedycznej.

– Przeszliśmy Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy i chętnie dzielimy się swoją wiedzą. Mówi się, że w społeczeństwie panuje znieczulica, ale to wynik niewiedzy i braku doświadczenia. Młodzi ludzie boją się, że zaszkodzą poszkodowanemu, więc wolą nie podejmować żadnych czynności. My chcemy to zmienić przekonuje Wiesław Giłowejno, dowódca Straży Uniwersyteckiej.

Z kolei na straży Otwartego Budżetu Akademickiego stanął Sławomir Kokoszko, kierownik Działu Obsługi Obiektów, który przypominał studentom, doktorantom i pracownikom o dzieleniu się swoimi pomysłami, aby wspólne zmienić przestrzeń uczelnianą na jeszcze przyjaźniejszą.

Wnioski można składać do 19 listopada. Głosowanie odbędzie się od 9 do 16 grudnia, a dwa dni później poznamy wyniki, które projekty zwyciężyły i będą realizowane w 2025 r. Kilka wniosków już napłynęło, ale z doświadczenia wiemy, że na dwa, trzy dni przed końcem terminu, spływa ich najwięcej. W tamtym roku mieliśmy 13 projektów, a w tym liczymy na więcej – informuje Sławomir Kokoszko.

Student EXPO

 

Przyjemne z pożytecznym

Wielu pierwszorocznych studentów odwiedziło Bibliotekę Uniwersytecką, aby zaliczyć przysposobienie biblioteczne, ale z zaciekawieniem też podchodzili do stoisk i wypytywali o szczegóły przystąpienia do agend czy kół naukowych. Takimi osobami byli Martyna i Michał, studenci I roku logistyki na Wydziale Nauk Ekonomicznych.

– Bardzo fajna inicjatywa, przy okazji zaliczenia można się dowiedzieć, czym jeszcze uczelnia żyje. Poważnie myślę o dołączeniu do Akademickiego Klubu Płetwonurków „Skorpena” – mówi Martyna, a jej kolega Michał dodaje, że zainteresował go Akademicki Klub Miłośników Fantastyki OLIFANT, ale stoisko było tak oblegane, że nie dał rady podejść bliżej.

Justyna, Małgosia i Agata, studentki I roku leśnictwa na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa chórem odpowiadają, że Student EXPO to superwydarzenie.

– Można tu wszystko znaleźć. W tej chwili jeszcze przyzwyczajamy się do studiowania, ale być może w przyszłym semestrze dołączymy do któregoś z kół naukowych. Szczególnie spodobało nam się Koło Naukowe Entomologów „Pasikonik”. Pająki, robaki, karaczany są super – przekonują studentki.

Student EXPO na stałe wpisał się już w kalendarz uniwersyteckich wydarzeń. Jednego dnia można było zetknąć się ze sportem, kulturą, nauką i karierą. Z pewnością wiele studentek i studentów odnalazło swoje pasje i zacznie spełniać marzenia.

syla, fot. Janusz Pająk

 

Rodzaj artykułu