08 Listopada 2023

Aktualności


Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki zaprosiło badaczy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego na szybkie randki z… dziennikarzami. A ponieważ takie spotkania wymagają odrobiny przygotowań, na naukowców czekało szkolenie z zakresu umiejętności miękkich.

Do spotkania z dziennikarzami przedstawiciele UWM przygotowywali się pod okiem dr inż. Małgorzaty Krokowskiej-Paluszak z Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa, która zajmuje się nie tylko badaniami naukowymi, ale aktywnie działa także w Stowarzyszeniu Rzecznicy Nauki. Wykorzystuje tam doświadczenie wyniesione z pracy w mediach i przekonuje nieprzekonanych, że oko kamery czy dyktafon w ręku dziennikarza nie powinny odbierać naukowcom poczucia pewności siebie.

W wydarzeniu wzięło udział jedenaścioro dziennikarzy i taka sama grupa naukowców.

To projekt, który ma łączyć naukowców i dziennikarzy oraz pokazywać, że naukowcy są świetnymi, zabawnymi i bardzo mądrymi ludźmi, którzy poprawiają jakość naszego życia – mówiła podczas spotkania w Kortowie koordynatorka wydarzenia. Jak dodała, to właśnie to, co dzieje się w uniwersyteckich murach, wpływa na to, że jesteśmy bezpieczniejsi i żyje nam się lepiej.

Zdaniem dr inż. Małgorzaty Krokowskiej-Paluszak naukowcy są coraz bardziej świadomi tego, że muszą i powinni komunikować to, czym się zajmują. Jak zapewnia, przychodzi im to z coraz większą łatwością. – Robią to coraz lepiej, coraz bardziej wyraziście i obrazowo – zapewniała przedstawicielka Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki.

Szybkie Randki Naukowo-Dziennikarskie 2023

 

I rzeczywiście: podczas pięciominutowych rozmów z dziennikarzami jedenaścioro naukowców – i tych początkujących, i tych z dużymi osiągnięciami – gotowych było w sposób ciekawy przedstawić zakres swoich badań. Niezależnie od tego, czy chodziło o szarą strefę, czy o tworzenie modelu macicy świni, przedstawiciele środowiska naukowego potrafili wzbudzić zainteresowanie tym, czym się zajmują. Poza zdobyciem nowych pomysłów na tematy artykułów i audycji, dziennikarze mieli okazję także poszerzyć swoją wiedzę i… świadomość. Kto raz się spotka ze specjalistą od mikroplastiku, ten nigdy nie napije się wody z butelki narażonej na promienie słoneczne. Kto zaś porozmawia z naukowcami, którzy swoje badania prowadzą na rybach danio, ten już zawsze do tych niepozornych rybek będzie podchodził z szacunkiem. Należy im się wdzięczność, bo dzięki nim dojść może do wielu przełomowych ustaleń ważnych także dla naszego, ludzkiego zdrowia.

Dzięki kontaktom nawiązanym podczas „randek” korzyść odnoszą obie strony: dziennikarze poznają ekspertów, którzy są w stanie wspierać ich swoją merytoryczną wiedzą, a naukowcy zyskują partnerów, dzięki którym ich głos dociera do większej liczby odbiorców. W świecie, w którym tak łatwo o fake newsy, to właśnie opinie i ustalenia ekspertów są gwarancją bezpieczeństwa i rozwoju.

 

Szybkie Randki Naukowo-Dziennikarskie 2023

 

Kortowskie spotkanie naukowców i dziennikarzy było okazją, by nie tylko rozprawić się z kilkoma stereotypami, które mogą stanowić barierę we współpracy. Tremę przed rozmowami mieli być może i jedni, i drudzy, ale dość szybko udało się o niej zapomnieć. W końcu – jak to się mówi w świecie sportu – gramy do tej samej bramki. Zarówno dziennikarzom, jak i ludziom akademii zależy na tym, żeby społeczeństwo otrzymywało rzetelne informacje, bo tylko one pozwalają na podejmowanie świadomych decyzji.

Projekt Ars Mollis i Szybkie Randki Naukowo-Dziennikarskie odbył się w Kortowie po raz drugi. Rok temu uczestniczką tego wydarzenia była m.in. mgr Jagoda Czajkowska, która nie tylko dołączyła do grona Rzeczników Nauki, ale została także finalistką konkursu organizowanego przez stowarzyszenie oraz zdobywczynią dwóch nagród na Kongresie Nauka i Media.

Naukowcy, którzy wzięli udział w szkoleniu i spotkaniu z dziennikarzami:

ks. mgr Radosław Czerwiński

dr Katarzyna Góra

dr Marcin Janusz

dr Aleksandra Kurzyńska

dr Karol Mierzejewski

dr inż. Damir Mogut

dr inż. Marek Ogryzek

dr hab. wet. Piotr Podlasz, prof. UWM

mgr inż. Małgorzata Potoczna

mgr Joanna Skuza

mgr Sabina Sokołowska

dbp

Rodzaj artykułu