05 Grudnia 2024

Aktualności


Uniwersytet Warmińsko-Mazurski dołączył do ponad stu uczelni z regionu Morza Bałtyckiego zrzeszonych w sieci Baltic University Programme (BUP).

Baltic University Programme powstał w 1991 roku, aby umożliwić wymianę informacji między państwami po okresie zimnej wojny. W logo sieci znajduje się satelita skierowana na region Morza Bałtyckiego. Odzwierciedla to główną misję jej działania, do której należą edukacja i badania w zakresie zrównoważonego rozwoju i demokracji na tym obszarze, ale w sieci mile widziane są także uczelnie z państw, które nie leżą nad Bałtykiem (przykładem są chociażby Czechy).   

Obecność Uniwersytetu w Baltic University Programme otwiera szerokie możliwości dla badaczy, dydaktyków oraz studentów. Członkostwo w tej sieci umożliwia nawiązywanie współpracy naukowej, pozyskiwanie partnerów do wspólnych projektów oraz wymianę doświadczeń. Dodatkowo, w ramach programu powstają scenariusze kursów, publikacje, materiały dydaktyczne do wykorzystania przez członków sieci, a także organizowane są różne wydarzenia dedykowane studentom i doktorantom – wylicza Agnieszka Domańska, kierowniczka Biura ds. Współpracy Międzynarodowej UWM.  

Dzięki udziałowi UWM w Baltic University Programme, nasi naukowcy zyskają łatwiejszy dostęp do współpracy z uczelniami zrzeszonymi w sieci. Nie będzie ona już oparta wyłącznie na indywidualnych inicjatywach, lecz na dobrze skoordynowanych działaniach w ramach programu. 

W październiku uczestniczyłam w spotkaniu członków Baltic University Programme w Czechach. Głównym tematem rozmów było to, aby kontaktów nie zawierały już pojedyncze osoby na wydziałach, ale centralne jednostki administracyjne uczelni zajmujące się współpracą międzynarodową - takie jak nasze Biuro ds. Współpracy Międzynarodowej. Opracowaliśmy szereg rozwiązań, które mają ułatwić współpracę między członkami sieci oraz zapewnić łatwiejszy dostęp do informacji o działaniach BUP – wyjaśnia Agnieszka Domańska.  

Baltic University Programme jest jedną z największych sieci uniwersyteckich na świecie z ponad 30-letnią tradycją. Jej celem jest budowanie silnych badawczych i edukacyjnych społeczności w regionie Morza Bałtyckiego, a także organizowanie akademickich wydarzeń dla studentów.  

Cele sieci zostały sformułowane w dziesięciu następujących punktach: zmiana klimatu, energia odnawialna, zrównoważone społeczności, zrównoważone zasoby wody, miejsko-wiejski rozwój, zrównoważona mobilność, gospodarka o obiegu zamkniętym oraz zrównoważona turystyka.  

Powyższe założenia idealnie wpisują się w ideę działania UWM, który od 2022 roku realizuje Agendę zrównoważonego rozwoju do 2030 roku. Określa ona działania, które uczelnia chce podejmować z myślą o przyszłości planety i jej mieszkańców. Oprócz prowadzenia badań naukowych jest to m.in. wprowadzanie zmian w miasteczku akademickim (termomodernizacja budynków, instalacje fotowoltaiczne) czy promowanie postaw proekologicznych poprzez organizowanie takich wydarzeń jak Dzień Ziemi czy Dzień Recyklingu.  

Marta Wiśniewska 

fot. Baltic University Programme

Rodzaj artykułu