20 Kwietnia 2024

Aktualności


Sprzątaniem okolic plaży i Jeziora Kortowskiego oraz piknikiem rozpoczęło się w sobotę świętowanie Dnia Ziemi. Na UWM obchody potrwają kilka dni. Chociaż, jak sami organizatorzy podkreślają, troska o wspólną przestrzeń trwa cały rok.  

Deszczowa i chłodna pogoda nie zniechęciła uczestników wspólnego sprzątania Kortowa. W organizację sobotniego wydarzenia, którego inspiratorem był Bogusław Stec, kanclerz UWM, zaangażowani byli m.in. Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego UWM i Akademicki Klub Płetwonurków „Skorpena”. Akcja sprzątania zaczęła się już po godz. 9.00. Uczestniczyło w niej kilkadziesiąt osób – studentów, pracowników i płetwonurków. Na zakończenie wspólnego sprzątania odbył się piknik pod namiotem.

Małe gesty mają duże znaczenie

 Dzisiaj sprzątamy plażę, okolice plaży i jeziora oraz tereny wokół Kortówki. Jak na taką pogodę mamy dużą frekwencję i proces sprzątania przebiega sprawnie. Zaangażowani są pracownicy, studenci, ale także nasze ACK i „Skorpena” – mówi Bogusław Stec, kanclerz UWM i jeden z organizatorów spotkania. – Nie jest to jedyna inicjatywa dzisiaj, bo w Bibliotece Uniwersyteckiej można zerknąć na kolekcję mebli z recyklingu. Od jakiegoś czasu na Uniwersytecie prowadzimy taką akcję, że wszystkie stare meble, które nadają się jeszcze do użytkowania, są odnawiane. Mamy już kolekcję mebli recyklingowych, które trafiają do różnych miejsc. W Bibliotece jest nie tylko wystawa, ale można również z nich korzystać, usiąść i wypić tam kawę. Jestem zwolennikiem dalszego wykorzystywania infrastruktury, którą posiadamy. Robiliśmy też akcję „Uniwersyteckiego Wietrzenia Magazynów”, czyli wystawialiśmy meble i sprzęty, które nie są przez nikogo wykorzystywane, aby mogły skorzystać z nich inne jednostki.  

 

Wystawa mebli z recyklingu

 

Starania na co dzień

W akcję sprzątania zaangażowali się studenci związani m.in. z Radą Uczelnianą Samorządu Studenckiego.  

– Nie jest to pierwszy raz, kiedy angażujemy się w sprzątanie naszego kampusu akademickiego. Jest to akcja, którą jako Samorząd organizowaliśmy już kilka lat. W tym roku włączyliśmy się w ogólne obchody Światowego Dnia Ziemi razem z całą społecznością akademicką w sprzątanie terenu wokół jeziora. Nie zniechęciła nas pogodę. Myślę, że niezależnie od niej warto angażować się w takie akcje, żeby nasz kampus był piękniejszy – zaznacza Aleksandra Siwiecka, przewodnicząca RUSS. Zaznacza, że studenci starają się dbać o Kortowo nie tylko w czasie takich akcji: – Zwracamy uwagę na śmieci, organizując Kortowiadę. Staramy się wykorzystywać na własny użytek tylko biodegradowalne naczynia i zachęcamy studentów, by rezygnowali z plastiku i korzystali z tego, co może się szybciej rozłożyć.

 

Sprzątanie Kortowa

 

Troska o nasze miejsce na Ziemi

Studenci odpowiedzieli na apel włączenia się do wspólnego sprzątania.  

– Staram się pomóc. Włączenie się w obchody Dnia Ziemi wydaje mi się bardzo ważne, bo mnóstwo ludzi zostawia po sobie śmieci i środowisko jest bardzo zanieczyszczone. Dobrze jest włożyć od siebie cegiełkę na rzecz sprzątania – uważa Michał Okruciński z drugiego roku leśnictwa, delegat do RUSS z Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa. – Dzisiaj sprząta się może niezbyt przyjemnie ze względu na pogodę, ale daje to dużą satysfakcję, że miejsce, gdzie na co dzień przebywam i odpoczywam, jest trochę czystsze.  

Śmieci z Jeziora Kortowskiego przy jego brzegach wyciągała „Skorpena”.  

Wody Jeziora Kortowskiego są sprzątane przez płetwonurków z klubu „Skorpena” od lat siedemdziesiątych. Wyciągnęliśmy przez te lata tony śmieci. Niestety część społeczności akademickiej co roku pracuje nad tym, by zapas nie ubywał. Jeszcze raz sprzątamy w okresie przedwakacyjnym. Zawsze odpowiadamy na akcje, by włączyć się do pomocy w sprzątaniu, a jeżeli chodzi o ekosystemy wodne i czystość Jeziora Kortowskiego, to zawsze jesteśmy pierwsi – mówi Paweł Laskowski, instruktor klubowy i jeden z nurkujących po śmieci.  

 

Sprzątanie Jeziora Kortowskiego

 

Nie tylko jeden dzień 

Troska o planetę jest wpisana w strategię UWM, nie powinno więc dziwić nikogo, że obchody Dnia Ziemi trwają dłużej.  

– Świętowanie Dnia Ziemi na UWM odbywa się nie tylko dzisiaj, ale również w poniedziałek i wtorek, bo mamy kolejne inicjatywy, np. Ekokino i projekcje filmu Ewy Ewart, na który serdecznie wszystkich zapraszamy. Będzie debata związana z tematem filmu. Mamy zajęcia dla dzieciaków – mówi Bogusław Stec i zachęca, by odwiedzić stronę internetową Uniwersytetu, gdzie wszystkie inicjatywy zostały zebrane.

Anna Wysocka

 

Poczęstunek dla uczestników

 

Rodzaj artykułu