03 Stycznia 2024
Aktualności
Metodologia rankingu UI GreenMetric zakłada ocenę zaangażowania uczelni w działania podejmowane z myślą o klimacie i środowisku (w tym dotyczące infrastruktury, transportu, zużycia wody i energii elektrycznej, gospodarowania odpadami) oraz ofertą edukacyjną i badaniami z zakresu zrównoważonego rozwoju. W 2023 roku w rankingu sklasyfikowano 1183 uczelnie z 84 krajów.
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski otrzymał najwięcej punktów w obszarze „Otoczenie i infrastruktura” (67,67 proc. maksymalnej liczby punktów, 391. miejsce na świecie), „Śmieci” (66,67 proc., 482. miejsce) oraz „Edukacja i badania” (61,11 proc., 737. miejsce). Łączna ocena w sześciu obszarach pozwoliła UWM na zajęcie 775. miejsca w UI GreenMetric 2023.
Jeśli pod uwagę weźmiemy tylko polskie uczelnie sklasyfikowane w rankingu, to Uniwersytet Warmińsko-Mazurski zajmuje w takim zestawieniu 9. miejsce. W podziale na poszczególne kategorie wygląda to następująco:
- Otoczenie i infrastruktura – 5. miejsce w Polsce;
- Energia i zmiany klimatu – 15. miejsce;
- Śmieci – 6. miejsce;
- Woda – 6. miejsce;
- Transport – 8. miejsce;
- Edukacja i badania – 10. miejsce.
Na czele rankingu UI GreenMetric 2023 znalazły się trzy europejskie uczelnie: Wageningen University&Research z Holandii, Nottingham Trent University z Wielkiej Brytanii i Umwelt-Campus Birkenfeld z Niemiec.
Ranking UI GreenMetric jest organizowany od 2010 roku przez Uniwersytet Indonezyjski. W porównaniu z 2022 rokiem UWM zajmuje nieco gorsze miejsce (wówczas była to 720. pozycja), ale zwiększyła się konkurencja, ponieważ w zestawieniu uwzględniono dodatkowe 133 uczelnie. Ranking UI GreenMetric cieszy się opinią jednego z najbardziej prestiżowych światowych rankingów uczelni oceniających je pod względem zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.
Przypomnijmy, że niedawno Uniwersytet Warmińsko-Mazurski zadebiutował w QS World University Rankings: Sustainability. Debiut okazał się udany, bo UWM zajmuje 8. miejsce wśród 20 polskich uczelni sklasyfikowanych w tym rankingu. UWM konsekwentnie działa na rzecz wdrożenia celów wskazanych w "Agendzie zrównoważonego rozwoju do 2030 roku", którą nasza uczelnia przyjęła w 2022 roku. Określa ona działania i zobowiązania, które są wyrazem troski o losy planety i jej mieszkańców. Za jej przygotowanie odpowiadał uniwersytecki Green Team. W ostatnim czasie Uniwersytet był także inicjatorem Forum Zielonych Uniwersytetów oraz podjął szereg działań na rzecz równości szans.
dbp