12 Listopada 2024
Aktualności
Spotkanie w Braniewie odbywało się pod hasłem „Kardynał Stanisław Hozjusz: teolog, humanista, dyplomata i kandydat na ołtarze” i było kontynuacją rozważań rozpoczętych w maju w Rzymie z okazji 25-lecia Wydziału Teologii. Jego organizatorami byli Tomasz Sielicki, burmistrz Braniewa i tamtejszy urząd miasta.
Wśród prelegentów konferencji znaleźli się pracownicy Wydziału Teologii UWM, którzy opowiadali m.in. o Hozjuszu jako promotorze Braniewa, ale też założycielu i fundatorze pierwszego na Warmii seminarium duchownego. Uczestnicy spotkania mogli usłyszeć o wyzwaniach dla Kościoła w czasach Hozjusza i obecnie, a także obejrzeć obrazy i zdjęcia prezentujące Braniewo i kolegium jezuickie.
– Prezentowaliśmy wątki historyczne związane m.in. z budynkami braniewskiego kolegium, epoką, w której żył Hozjusz i historią jego życia. Przybliżyliśmy wpływ Kościoła na tamtych terenach. Jak się widzi postać Hozjusza tylko na obrazach, to jest to tylko starszy pan. Ale gdy się dotyka epoki, w której żył, czyta jego teksty i widzi się jego wpływ na Kościół w tamtych czasach, to widać jego siłę. Kościół był wtedy w okresie kryzysu i reformacji. Hozjusz związany był z ruchem odnowy Kościoła, nie obawiał się trudnej sytuacji. Postawił na edukację – mówi ks. dr hab. Marek Żmudziński, prof. UWM i dziekan Wydziału Teologii.
– Dowiedziałem się, że organizowana z okazji jubileuszu 25-lecia Wydziału Teologii konferencja w Rzymie ma dotyczyć postaci kardynała Hozjusza, który był z Braniewem bardzo mocno związany. Szukałem możliwości włączenia się w to wydarzenie i wpadłem na pomysł, żeby odbywający się co roku plener malarski w Braniewie tym razem poświęcony był Hozjuszowi. Prace, które powstały podczas pleneru, prezentowane były w Rzymie, a potem wystawa trafiła do Olsztyna do Muzeum Archidiecezjalnego. W piątek 8 listopada została zaprezentowana w Braniewie – mówi Tomasz Sielicki, burmistrz miasta. – W tym roku mamy jubileusz 740-lecia miasta Braniewa, który połączyliśmy z 520-rocznicą urodzin Hozjusza i jubileuszem nauczania teologii na Warmii. Trudno jest mówić o teologii na Warmii w oderwaniu od Braniewa, bo tutaj powstało pierwsze Kolegium Hosianum. Hozjusz to postać, której nie da się wymazać z historii miasta. Mieszkańcy Braniewa trochę się do niego przyzwyczaili, więc ta konferencja była okazją, by przypomnieć o kardynale Hozjuszu, jego działalności i trwającym procesie beatyfikacyjnym.
Oprócz wystawy obrazów, którą mieszkańcy mogli zobaczyć po raz pierwszy, została otwarta także wystawa fotografii wielkoformatowych, przybliżających postać kardynała Hozjusza.
W Braniewskim Centrum Kultury na sesji wykładowej obecna była m.in. zaproszona przez organizatora młodzież.
– Moim zdaniem młodzież to główni odbiorcy tej konferencji, bo oni są spadkobiercami dokonań Hozjusza. My pielęgnujemy historię, ale oni będą kolejnymi, którzy będą o historię Hozjusza dbali – uważa Tomasz Sielicki.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński oraz prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM. Patronat naukowy miał Wydział Teologii UWM w Olsztynie.
aw
fot. Urząd Miasta w Braniewie