05 Grudnia 2024

Aktualności


Wydział Nauk Technicznych UWM już po raz drugi zaprosił do siebie doradców zawodowych i nauczycieli na warsztaty dotyczące nowoczesnej techniki i jej zastosowania w inżynierskich zawodach technicznych.

Warsztaty odbyły się 5 grudnia w budynku Wydziału Nauk Technicznych. Swój udział w nich zgłosiło ponad 20 osób z województwa warmińsko-mazurskiego. Uczestników spotkania przywitał dr inż. Jerzy Domański, prodziekan ds. kształcenia WNT, który w skrócie przedstawił zebranym ofertę dydaktyczną wydziału oraz perspektywy pracy po ukończonych studiach.

– Chcemy zapoznać uczestników z profilem kształcenia naszego wydziału oraz z nowoczesnymi technologiami, które stosujemy w dydaktyce. Przygotowaliśmy prezentacje oraz zajęcia praktyczne. Mamy nadzieję, że po powrocie do szkół opowiedzą swoim uczniom, jak jest u nas, jak uczymy i co zyskują nasi absolwenci – mówi prodziekan i zaznacza, że po ukończeniu studiów na WNT absolwenci nie mają najmniejszych problemów ze znalezieniem pracy.

W programie warsztatów znalazło się sześć tematów. Były to: Bezpieczne logowanie i uwierzytelnianie w praktyce: Jak chronić swoje dane?; Fizyka w życiu codziennym. Zjawiska rządzące ruchem płynów w prezentacjach praktycznych; Korespondencja seryjna w MS Word – jak zaoszczędzić czas podczas tworzenia wielu podobnych pism, wizytówek, maili itp.?; Modelowanie linii produkcyjnych; Planowanie procesu projektowania i wytwarzania w technologii druku 3D: Od koncepcji do realizacji; Wodór paliwem przyszłości? Zajęcia poprowadzili pracownicy wydziału.

– Na zajęciach z fizyki dla nauczycieli i doradców zawodowych będziemy zgłębiać tematy związane z wodą, olejem i powietrzem w życiu człowieka. Co się dzieje w rurach, co się dzieje, gdy otwieramy lub zamykamy przewód, co się dzieje w maszynach, że np. koparka kopie, a także jak to się dzieje, że z podziemnych parkingów jesteśmy w stanie wydmuchać spaliny – wymienia dr inż. Paweł Pietkiewicz, adiunkt w Katedrze Mechaniki Podstaw Konstrukcji Maszyn WNT.

warsztaty na WNT

 

Dr inż. Bartosz Pszczółkowski, adiunkt w Katedrze Technologii Materiałów i Maszyn WNT poprowadził z kolei zajęcia z technologii wytwarzania ze szczególnym uwzględnieniem technologii addytywnych.

– Pokażę proces technologiczny zaplanowania i przygotowania projektu z wykorzystaniem druku 3D. Będziemy dyskutować o technologii FDM, a co za tym idzie, zajmiemy się projektowaniem i wytwarzaniem z materiałów termotopliwych – wyjaśnia dr inż. Bartosz Pszczółkowski i dodaje, że technika rozwija się bardzo dynamicznie i z roku na rok powstają nowe rzeczy, zmienia się technologia wytwarzania, a nawet aparaty badawcze, dlatego należy iść z duchem czasu i doszkalać się na bieżąco.

W warsztatach udział wziął Bogdan Zarzecki, nauczyciel z Centrum Kształcenia Zawodowego w Ełku.

– Prowadzę zajęcia w pracownia CNC, która służy do nauki podstaw programowania obrabiarek sterowanych numerycznie oraz do nauki obsługi tych obrabiarek. Z tego też względu bardzo ciekawią mnie rzeczy związane z techniką, a ona bardzo dynamicznie się zmienia. Nie uciekniemy od tego, dlatego tak ważne jest zdobywanie nowej wiedzy – podkreśla Bogdan Zarzecki i dodaje, że uczniowie niekiedy więcej wiedzą od nauczycieli, ale to rolą nauczyciela jest przekazywanie wiedzy młodszym pokoleniom i pomaganie im w zrozumieniu otaczającego świata. – Mimo wszystko, mamy większe doświadczenie życiowe. Najważniejsza według mnie jest umiejętność odróżniania tych złych treści od dobrych. Nie narzucamy niczego, ale wskazujemy kierunek.

warsztaty na WNT

 

Grażyna Wiśniewska jest doradcą zawodowym w Szkole Podstawowej nr 2 w Olsztynie. Na warsztaty zapisała się, aby zapoznać się z nowinkami w edukacji młodzieży i perspektywami dalszego kształcenia,

– Pracuję w szkole podstawowej, ale dobrze jest wiedzieć, co mogę zaprezentować młodzieży na zajęciach doradztwa zawodowego. Świat się szybko zmienia, wchodzą nowe technologie i chcę być z nimi na bieżąco. Człowiek uczy się przez całe życie. Wybrałam warsztaty dotyczące tworzenia wielu podobnych dokumentów, ochrony danych, fizyki w codziennym życiu oraz poświęcone wodorowi – mówi Grażyna Wiśniewska.

Marcin Kapturski jest absolwentem olsztyńskiej uczelni. Ukończył ją w 1999 r. Obecnie pracuje w "mechaniku" w Bartoszycach.

– Znalazłem informację na stronie WNT o warsztatach, więc postanowiłem skorzystać z nich, zdobyć nową wiedzę, a przy okazji zobaczyć, jak się wydział rozwinął i jakie możliwości teraz oferuje. Minęło 25 lat, więc zmiany są ogromne. Chcąc opowiedzieć moim uczniom o wydziale, muszę być z nim na bieżąco. Mam też nadzieję, że uda mi się nawiązać nowe kontakty. A co do samych warsztatów, to zapisałem się na organizację procesów produkcyjnych, druk 3D oraz wodór jako paliwo – dodaje nauczyciel.

Uczestnicy warsztatów dla doradców zawodowych i nauczycieli mieli także okazję, aby zwiedzić pracownie dydaktyczne Wydziału Nauk Technicznych.

syla, fot. Janusz Pająk

Rodzaj artykułu