15 Lutego 2023
Aktualności
Patronat kierunku lingwistyka w biznesie (LwB) i wiążące się z nim wsparcie edukacyjne uzyskują klasy, w których prowadzona jest nauka języków obcych: angielskiego, niemieckiego i/lub rosyjskiego, znajdujących się w ofercie ww. kierunku.
Katedra Lingwistyki Stosowanej oferuje im bogaty pakiet zajęć o różnym charakterze i różnorodnej tematyce. Uczniowie mogą wziąć udział w prelekcjach i warsztatach prowadzonych przez pracowników KLS na Wydziale Humanistycznym, w siedzibie szkoły lub online. Zajęcia te poświęcone są kwestiom lingwistycznym (np. Czy jestem dobrym strategiem? O sposobach uczenia się języków obcych) i konkretnym zagadnieniom językowym (np. Uczyć się sznurków i lin – angielskie idiomy biznesowe; O majstrze w szlafmycy, który naprawiał szufladę, czyli kilka słów o germanizmach w języku polskim) lub dotyczą problematyki kulturoznawczej (np. The Tube or a double Decker, czyli jak podróżować po Londynie; Schodami w górę, schodami w dół, czyli rzecz o moskiewskim metrze; Do kogo należy kultura i czy można ją ukraść?).
Uczniowie mają też możliwość pracy w nowoczesnym laboratorium językowym LwB, które w październiku 2022 roku zostało uruchomione dzięki środkom przyznanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach projektu: „Program Rozwojowy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie” realizowanego przez Centrum Innowacji i Transferu Technologii UWM.
Podczas zajęć w laboratorium uczniowie mogą m.in. ćwiczyć wymowę (np. Co powiedziała kołdra, kiedy spadła z łóżka? Podstawowe różnice fonetyczne w polszczyźnie i angielszczyźnie; Rosyjska fonetyka dla początkujących, czyli jak mówić (prawie) jak Rosjanie) oraz poszerzać swój zasób słownictwa i sprawdzić się w roli tłumaczy (np. Verstand vs. Gefühle. Das uralte Dilemma).
Klasom objętym patronatem kierunku lingwistyka w biznesie oferowany jest także udział w projektach studencko-uczniowskich, realizowanych we współpracy uczniów klasy patronackiej oraz studentów ww. kierunku (np. Jak skutecznie uczyć się języków obcych?; Mały tekst w dużym mieście; Stereotypy – ułatwiają życie czy przeszkadzają zrozumieć świat?; Turystyka marzeń w XXI wieku).
Obecnie program klas patronackich lingwistyki w biznesie realizowany jest w dziewięciu szkołach. Są to: Zespół Szkół nr 3 im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie, II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Działdowie, III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Elblągu, I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie, Zespół Szkół Licealnych w Morągu, Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Marii Curie-Skłodowskiej w Makowie Mazowieckim, Zespół Szkół im. Króla Władysława Jagiełły w Lidzbarku, II Liceum Ogólnokształcące im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Olsztynie oraz VI Liceum Ogólnokształcące im. Gabriela Narutowicza w Olsztynie.
– Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. W listopadzie i grudniu 2022 odbyło się kilkanaście prelekcji, a na Wydziale Humanistycznym gościło liczne grono młodzieży z Olsztyna, Działdowa, Szczytna, Makowa Mazowieckiego czy Lidzbarka. Zrealizowane zostały także zajęcia online, które również są atrakcyjną formą pracy i urozmaiceniem planowych zajęć szkolnych. Młodzież z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem poznawała różne możliwości zastosowania w praktyce wiedzy i umiejętności lingwistycznych – mówi dr Magdalena Makowska, koordynatorka programu „Klasa patronacka LwB”. I dodaje: – Zapraszamy do współpracy!
Oferta zajęć realizowanych w semestrze letnim jest już udostępniona na stronie internetowej Katedry Lingwistyki Stosowanej.
W razie jakichkolwiek pytań lub chęci dołączenia do programu należy kontaktować się z dr Magdaleną Makowską (magdalena.makowska@uwm.edu.pl).
mm, red.