11 Lipca 2024
Projekt „Filozofia na Wesoło; Myśl, Śmiej się, Działaj!” to inicjatywa trojga studentów filozofii związanych z Kołem Inicjatyw Filozoficznych: Łucji Wysockiej (przewodniczącej koła), Julii Czyżewskiej i Damiana Dudy. Partnerem inicjatywy jest Towarzystwo Naukowe Pruthenia. Projekt składa się z kilku części, w tym m.in. szkolenia dla członków koła z nowych metod edukacji oraz przygotowania merytorycznego i poprowadzenia przez nich warsztatów filozoficznych w minimum dziesięciu szkołach ponadpodstawowych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.
– Nastawiamy się na szeroko rozumianą popularyzację filozofii wśród młodzieży. Chcemy odwiedzić licea oraz technika. Planujemy poprowadzić zajęcia z filozofii ze szczególnym uwzględnieniem filozofów związanych z Warmią – Herdera i Kanta. To jest ukłon w stronę naszego partnera, który nas zgłosił do tego konkursu, ponieważ Pruthenia zajmuje się na co dzień historią tych ziem – mówi Łucja Wysocka. – Dodatkowo chcemy 18 listopada zorganizować na Wydziale Humanistycznym wystawę prac plastycznych poświęconą Immanuelowi Kantowi, ponieważ rok 2024 na Warmii i Mazurach jest ogłoszony Rokiem Kanta. To będą prace wykonane przez młodzież. Nasze wyjazdy do szkół planujemy w terminie wrzesień – listopad.
Łucja wniosek konkursowy pisała wspólnie z Julią i Damianem. W prowadzenie warsztatów będą zaangażowani także pozostali członkowie koła naukowego. Grant jest dla nich szansą na rozwój i wyjście filozofii poza mury uczelni.
– Jesteśmy z trzech różnych roczników filozofii i bardzo nam zależy na pokazaniu, że ten kierunek pomaga w nie do końca standardowym podejściu do świata. Studenci filozofii nie kojarzą się raczej z ludźmi, którzy piszą wnioski – żartuje Łucja i zauważa, że filozofia uczy interdyscyplinarnego spojrzenia.
Julia Czyżewska jest na drugim roku studiów licencjackich. Podkreśla, że celem projektu jest pokazanie, że filozofia jest nie tylko ciekawa, ale też potrzebna w życiu.
– Filozofia odpowiada nam na wiele pytań, możemy się nią posługiwać i uczyć myślenia bardziej krytycznego. Chcemy zachęcać do tego, żeby nie bać się myśleć i poznawać siebie – mówi Julia Czyżewska. – Filozofia to też bardzo kreatywny kierunek. Moim zdaniem możemy się dzięki niej dużo nauczyć i wykorzystać ją w sytuacjach codziennych. Dzięki studiom bardzo otworzyłam się na ludzi.
Julia zauważa, że zadawanie pytań i szukanie na nie odpowiedzi już jest filozofowaniem.
– Chcemy filozofię rozpowszechnić wśród młodych ludzi, zachęcić ich do studiowania tego kierunku, żeby widzieli, że to nie są takie bajki, ale coś, co pomaga nadawać życiu sens i daje dobry grunt naukom ścisłym – mówi Damian Duda, który skończył pierwszy rok studiów. Zaznacza, że filozofia to jego hobby.
Grant w wysokości 10 tys. zł jest finansowany z Narodowego Instytutu Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Funduszu Młodzieży na lata 2022-2023.
aw
Fot. Członkowie kola podczas zajęć, które prowadzili w Gołdapi z okazji 300-lecia urodzin Kanta.