11 Lipca 2024


Studenci Koła Inicjatyw Filozoficznych z Wydziału Humanistycznego UWM będą realizowali projekt pt. „Filozofia na Wesoło; Myśl, Śmiej się, Działaj!”. Jego finansowaniem zajmie się Warmińsko-Mazurski Fundusz Inicjatyw Młodzieżowych.

Projekt „Filozofia na Wesoło; Myśl, Śmiej się, Działaj!” to inicjatywa trojga studentów filozofii związanych z Kołem Inicjatyw Filozoficznych: Łucji Wysockiej (przewodniczącej koła), Julii Czyżewskiej i Damiana Dudy. Partnerem inicjatywy jest Towarzystwo Naukowe Pruthenia. Projekt składa się z kilku części, w tym m.in. szkolenia dla członków koła z nowych metod edukacji oraz przygotowania merytorycznego i poprowadzenia przez nich warsztatów filozoficznych w minimum dziesięciu szkołach ponadpodstawowych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Nastawiamy się na szeroko rozumianą popularyzację filozofii wśród młodzieży. Chcemy odwiedzić licea oraz technika. Planujemy poprowadzić zajęcia z filozofii ze szczególnym uwzględnieniem filozofów związanych z Warmią – Herdera i Kanta. To jest ukłon w stronę naszego partnera, który nas zgłosił do tego konkursu, ponieważ Pruthenia zajmuje się na co dzień historią tych ziem – mówi Łucja Wysocka. – Dodatkowo chcemy 18 listopada zorganizować na Wydziale Humanistycznym wystawę prac plastycznych poświęconą Immanuelowi Kantowi, ponieważ rok 2024 na Warmii i Mazurach jest ogłoszony Rokiem Kanta. To będą prace wykonane przez młodzież. Nasze wyjazdy do szkół planujemy w terminie wrzesień – listopad.

Łucja wniosek konkursowy pisała wspólnie z Julią i Damianem. W prowadzenie warsztatów będą zaangażowani także pozostali członkowie koła naukowego. Grant jest dla nich szansą na rozwój i wyjście filozofii poza mury uczelni.

Jesteśmy z trzech różnych roczników filozofii i bardzo nam zależy na pokazaniu, że ten kierunek pomaga w nie do końca standardowym podejściu do świata. Studenci filozofii nie kojarzą się raczej z ludźmi, którzy piszą wnioski – żartuje Łucja i zauważa, że filozofia uczy interdyscyplinarnego spojrzenia.

Julia Czyżewska jest na drugim roku studiów licencjackich. Podkreśla, że celem projektu jest pokazanie, że filozofia jest nie tylko ciekawa, ale też potrzebna w życiu.

– Filozofia odpowiada nam na wiele pytań, możemy się nią posługiwać i uczyć myślenia bardziej krytycznego. Chcemy zachęcać do tego, żeby nie bać się myśleć i poznawać siebie – mówi Julia Czyżewska. – Filozofia to też bardzo kreatywny kierunek. Moim zdaniem możemy się dzięki niej dużo nauczyć i wykorzystać ją w sytuacjach codziennych. Dzięki studiom bardzo otworzyłam się na ludzi.

Julia zauważa, że zadawanie pytań i szukanie na nie odpowiedzi już jest filozofowaniem.  

Chcemy filozofię rozpowszechnić wśród młodych ludzi, zachęcić ich do studiowania tego kierunku, żeby widzieli, że to nie są takie bajki, ale coś, co pomaga nadawać życiu sens i daje dobry grunt naukom ścisłym – mówi Damian Duda, który skończył pierwszy rok studiów. Zaznacza, że filozofia to jego hobby.

Grant w wysokości 10 tys. zł jest finansowany z Narodowego Instytutu Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Funduszu Młodzieży na lata 2022-2023.

aw

Koło Inicjatyw Filozoficznych

Fot. Członkowie kola podczas zajęć, które prowadzili w Gołdapi z okazji 300-lecia urodzin Kanta.

Rodzaj artykułu