24 Styczeń 2023

Nauka

Dwa i pół miliona złotych dodatkowej subwencji otrzyma Wydział Medycyny Weterynaryjnej UWM. Nasza uczelnia jest jedną z czterech, które uzyskały ministerialne wsparcie klinik weterynaryjnych. To inwestycja w najlepsze ośrodki, a jej celem jest zapewnienie bezpieczeństwa żywieniowego Polski.

Podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi (14.12.) Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, ogłosił, że przeznacza 10 mln zł dodatkowej subwencji na rozwój klinik weterynaryjnych w czterech polskich uczelniach: na Uniwersytetach Przyrodniczych w Lublinie i Wrocławiu, Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz na UWM.

Ta subwencja ma na celu dalsze podnoszenie jakości kształcenia studentów weterynarii, a w szczególności podniesienie ich umiejętności praktycznych, zwiększenia zatrudnienia w klinikach, aby je bardziej udostępnić społeczeństwu. Ponadto będzie opracowany koszyk nowych świadczeń weterynaryjnych zdecydowanie tańszych niż do tej pory. Każdy właściciel zwierzęcia będzie mieć więc lepszy dostęp do kliniki. Chcemy przez to dać impuls do rozwoju klinik weterynaryjnych niezbędnych dla zapewniania bezpieczeństwa żywieniowego Polski – wyjaśniał minister Czarnek.

Dlaczego dodatkową subwencję po 2,5 mln zł otrzymają tylko cztery uczelnie, jeśli w Polsce lekarzy weterynarii kształci ich siedem? Dodatkowe fundusze otrzymają te uczelnie, których wydziały weterynaryjne mają akredytację Europejskiego Stowarzyszenia Jednostek Prowadzących Kształcenie Weterynaryjne (EAEVE).

- Bardzo się cieszę z tej dodatkowej subwencji. Przeznaczymy ją na poprawę jakości kształcenia w naszych klinikach – zapewnia prof. Bogdan Lewczuk, dziekan WMW.

Na co dokładnie zostanie przeznaczona?

- Na zwiększenie zatrudnienia lekarzy i personelu pomocniczego oraz na wzrost ich wynagrodzeń z tytułu pracy w klinikach. Dzięki temu nasi studenci uzyskają lepsze warunki nauki. Będziemy mogli także zwiększyć zakres i jakość świadczonych usług. Zwiększymy liczbę pacjentów, a więc nasi studenci w trakcie ćwiczeń i staży klinicznych zetkną się z większą liczbą różnych przypadków i będą lepiej przygotowani praktycznie do pracy - tłumaczy dziekan.

Jak informuje dziekan, minister zapowiedział, że w drugiej połowie 2022 r. cztery najlepsze polskie wydziały weterynaryjne otrzymają kolejne 2,5 mln zł wsparcia.

Wydział Medycyny Weterynaryjnej UWM powstał w 1966 r. W czerwcu br. zdobył trzeci raz z rzędu akredytację europejską EAEVE potwierdzającą najwyższą jakość kształcenia. To jedyny wydział weterynaryjny w Polsce, który utrzymał taki status bez przerw od 2005 r.

lek