07 Lutego 2024
Aktualności
Na scenie głównej, która ponownie stanie na plaży nad Jeziorem Kortowskim, zobaczymy kilkanaścioro artystów reprezentujących różne gatunki i style muzyczne. Organizatorzy Kortowiady ogłosili już część z nich. Wiadomo więc, że usłyszymy takie gwiazdy jak: Daria ze Śląska, Margaret, Kwiat Jabłoni, Wilki, Dwa Sławy x Mielzky x Pers, Kizo, PRO8L3M, Lordofon i bracia Kacperczyk.
Organizatorzy zapewniają także, że oprócz koncertów nie zabraknie wydarzeń towarzyszących przygotowywanych przez samorząd studencki UWM. Od tradycyjnych, czyli Parady Wydziałów czy Boju Wydziałów, przez te, które zagościły w kortowiadowym harmonogramie kilka lat temu (Silent Party, kino plenerowe), aż po nowości (Kortowskie Bingo). Część z nich będzie na pewno związana z hasłem 63. edycji Kortowiady – „Future is coming”.
Na oficjalnej stronie internetowej Kortowiady czytamy: „Wprawdzie każdy ma swoją przyszłość, jednak w naszej dominują kolory i ich wyjątkowe odcienie, różnorodność kształtów, oślepiające światła... a to wszystko doprawione odrobiną szaleństwa i fenomenalną zabawą! Niech nasza wspólna przyszłość nie będzie przyczyną strachu, niech budzi wyłącznie ciekawość tego, co może przynieść! Jednego możecie być pewni: ta festiwalowa przyszłość będzie pełna kolorów i wspaniałej muzyki”.
W sprzedaży jest druga tura karnetów na studencki festiwal w Olsztynie. Ich liczba jest ograniczona. Dokonać zakupu można wyłącznie przez Going. oraz Empik Bilety. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Kortowiady.
Kortowiada 2024 - koncerty na głównej scenie
Daria ze Śląska
Daria ze Śląska to nowy głos na polskim rynku muzycznym. Premiera jej debiutanckiego albumu „Daria ze Śląska Tu Była” miała miejsce w kwietniu 2023 roku. Materiał wyróżnia się mocnymi i bezpośrednimi tekstami, a także brzmieniową różnorodnością. Słuchacze doceniają ciekawą barwę głosu artystki oraz jej wrażliwość. Reprezentantka Jazzboy Records – podobnie jak Kortez czy Kaśka Sochacka – tworzy łagodną, melancholijną muzykę.
Margaret
To wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka, a jednocześnie jedna z najpopularniejszych artystek młodego pokolenia. Ma na swoim koncie pięć studyjnych albumów, a dwa z nich pokryły się platyną. Jest także laureatką wielu branżowych nagród. W 2021 roku przeszła artystyczną metamorfozę, która szła w parze ze zmianami na polu biznesowym. Zerwała wszelkie dotychczasowe kontrakty i stworzyła własny songwritersko-producencki team oraz skupiła się na wspieraniu młodych talentów. W 2023 roku obchodziła jubileusz 10-lecia pracy twórczej. Ostatni singiel Margaret, „Tańcz głupia”, zapowiada nowy popowy album artystki, który ukaże się w pierwszej połowie 2024 roku. Na scenie Kortowiady wystąpi po raz pierwszy.
Kwiat Jabłoni
Kwiat Jabłoni to wyjątkowy duet. Kasia i Jacek Sienkiewiczowie – uzdolnione, folk-popowe rodzeństwo – od 2018 roku nieustannie czarują swoimi piosenkami i zdobywają kolejnych fanów. Swój pierwszy album „Niemożliwe” wydali w 2019 roku. Wystąpili chociażby na Open’er Festival czy Pol’and’Rock Festival, ale także na Kortowiadzie – przed dwoma laty swoim występem porwali publiczność na plaży kortowskiej. Teraz, niedługo po wydaniu kolejnej płyty „Pokaz Slajdów”, wrócą nad Jezioro Kortowskie.
Wilki
Zespół Wilki debiutował ponad 30 lat temu i przez trzy dekady stworzył wiele hitów, które zapadły w pamięć słuchaczom. Ma na koncie osiem albumów studyjnych, a ostatni z nich, „Wszyscy marzą o miłości”, wydano we wrześniu 2022 roku. W ostatnich latach z Robertem Gawlińskim na czele zagrali wiele klubowych tras, a w maju 2024 roku wystąpią na plaży kortowskiej! Na Kortowiadzie wystąpią ponownie po pięciu latach.
Dwa Sławy x Mielzky x Pers
To twórcy „I JEST TO MOŻLIWE mixtape”, który, jak sami mówią, powstał przypadkiem, podczas rekreacyjnego męskiego wyjazdu. Ich wspólny materiał znacznie różni się od „club2020”, czyli krążka, na którym pojawił się zarówno Gruby Mielzky i Pers, jak i Astek oraz Radosny, którzy tworzą jako Dwa Sławy. Zagrali wspólnie kilka koncertów podczas trasy, a kolejną okazją, by zobaczyć ich razem, będą olsztyńskie juwenalia.
Kizo
To raper i autor tekstów, jeden z najpopularniejszych wykonawców młodego pokolenia, o czym świadczą wyróżnienia w postaci złotych, platynowych i diamentowych płyt. Jego najnowszy krążek „Patocelebryta” znalazł się na szczycie list sprzedażowych i pokrył podwójną platyną, a pochodzący z płyty singiel „TAXI” ogłoszono najczęściej odtwarzanym utworem na Spotify w 2023 roku.
PRO8L3M
PRO8L3M zadebiutował w 2013 roku kontrowersyjnym albumem „C30-C39”, który był wtedy powiewem świeżości na polskiej scenie hip-hopowej, a jednocześnie trudnym do sklasyfikowania fenomenem. 10 lat i 8 albumów później ostry język Oskara (trafnie punktujący otaczającą nas rzeczywistość) i niepodrabialne produkcje Steeza nadal zaskakują odbiorców. Każdy ich eksperyment kończy się sukcesem. Zarówno mixtape’y oparte na polskiej muzyce minionych dekad, znakomite koncerty, jak i muzealna jubileuszowa wystawa przyciągają rzesze fanów. Niedawno w ręce słuchaczy trafił krążek zatytułowany „PROXL3M”. Jubileuszowa trasa, którą zakończą wiosną, została wyprzedana. A na Kortowiadę są jeszcze bilety…
Lordofon
Choć nie uważają się za głos jakiegokolwiek pokolenia, to są bezczelnym i bezpretensjonalnym echem przebodźcowanych i nieco rozczarowanych swoim życiem dwudziestoparolatków. Rejony zainteresowań muzycznych formacji założonej przez Macieja Poredę (wokal) i Michała Jurka (produkcja) sięgają bardzo szeroko. Mimo to przez ostatnie lata udało im się wypracować swój własny indywidualny vibe, a tym samym zbudować oddane grono fanów, czego dowodem jest odbiór ich twórczości.
Debiutowali w 2020 roku albumem „Koło”, a latem 2023 r. ukazał się ich drugi krążek – „Passé”. Zawiera 12 utworów, które sprawnie łączą w sobie cechy gatunkowe indie rocka, punku i rapu z chwytliwością popowych hitów. Teksty piosenek – często autoironiczne, słodko-gorzkie i naiwnie nostalgiczne – naszpikowane są nawiązaniami do szeroko pojętej kultury masowej.
Nocny Kochanek
Zespół Nocny Kochanek łączy muzycznie klasyczny heavy metal z humorystycznymi tekstami. Wykorzystując dystans do świata oraz gry językowe zespół rysuje obraz polskiej subkultury metalowej. Powstał w 2012 roku jako chwilowy eksperyment - alter ego formacji Night Mistress. Miał być oddechem od poważnego grania. Nowy projekt rozbawił i przyciagnął publiczność, w związku z tym członkowie zespołu postanowili funkcjonować w takiej formie dłużej.
We wrześniu 2022 roku, czyli po 10 latach od momentu powstania kapeli, miała miejsce premiera czwartego albumu zespołu – „O Jeden Most Za Daleko”. To płyta prezentująca przekrój muzyki rockowo-metalowej, natomiast tematyka tekstów jest typowa dla Nocnego Kochanka.
Zespół wraca na Kortowiadę po 6 latach. W 2018 roku wystąpił na górce kortowskiej, a jego lider zapewniał na antenie Radia UWM FM, że lubi grać na studenckich imprezach.
Zeamsone
Zeamsone to polski raper, autor tekstów oraz producent muzyczny. Współpracował z wieloma reprezentantami polskiego rapu. Ma na koncie pięć albumów studyjnych. Debiutował w 2018 roku krążkiem „777”. Od początku swojej kariery samodzielnie nagrywa i miksuje utwory. Od płyty "UNIWERSUM" ponadto także zajmuje się ich produkcją oraz pisze teksty.
Jego ostatni album, wydany w 2023 roku „???” zyskał status platynowej płyty.
Kacperczyk
Bracia Kacperczyk to jeden z najpopularniejszych duetów na polskiej scenie muzycznej. Ich debiut miał miejsce w 2020 roku. Wydali wówczas „Sztuki Piękne”. Rok później wrócili z albumem „Kryzys Wieku Średniego”, który osiągnął status platynowej płyty. Niemal dwa lata później bracia wydali swój trzeci i najnowszy krążek – „Pokolenie Końca Świata”. Gościnnie na płycie pojawili się: Artur Rojek, Szczyl oraz WaluśKraksaKryzys. Trzecie wydawnictwo grupy pokryło się złotem, a Trasa Końca Świata przyciągnęła tłumy. Po jej zakończeniu, w maju, przyjdzie czas na kortowiadowy koncert.
Artur Rojek
Rojek to wyjątkowy wokalista, a także kompozytor, autor tekstów, a nawet promotor. Przez 20 lat był liderem zespołu Myslovitz, z którym odniósł ogromny sukces, na stałe zapisując się w historii polskiej muzyki rockowej. W 2014 roku artysta rozpoczął karierę solową, a jego pierwsza płyta („Składam się z ciągłych powtórzeń”) pokryła się dwukrotną platyną. W 2020 roku ukazał się drugi album Artura Rojka, „Kundel”. Od jakiegoś czasu artysta pracuje nad nowym materiałem. Kolejny solowy album artysty ma się ukazać w najbliższych miesiącach.
Rosalie.
Rosalie. w Kortowie wystąpi po raz pierwszy. To urodzona w Berllinie wokalistka, kompozytorka oraz autorka tekstów i producentka, tworząca w nurcie r’n’b. Ma na koncie kilka albumów, w tym debiutancki „Enuff” z 2016 roku oraz „IDeal” z 2020 roku, który wyróżniono Fryderykiem w kategorii Najlepszy Album Roku Soul, R’n’b, Gospel.
W 2023 roku wydała swój trzeci krążek „Motherlode”. Pojawiła się na wielu dużych polskich scenach. Teraz czas na tę kortowiadową! Rosalie. to czternasta gwiazda tegorocznych juwenaliów UWM.
Vito Bambino
Po rocznej przerwie do Kortowa wróci Vito Bambino. To jeden z najbardziej znanych obecnie wokalistów w Polsce, związany także z zespołem Bitamina. Za sprawą wyjątkowego głosu i osobowości jego popularność nieustannie rośnie. W ostatnich latach można było go usłyszeć w towarzystwie Sanah, Igo, Mroza, Dawida Podsiadło czy Darii Zawiałow. Jako solowy artysta wydał już dwa albumy - „Poczekalnię” oraz pokrytą złotem „Pracownię”.
>>> Majówkowa niespodzianka: do kortowiadowych gwiazd dołączają Tribbs, Rubens i Kukon
Kortowiada 2024: wydarzenia dodatkowe
21 maja:
Wielkie Kortowskie Wesele
godz. 21:30 - 02:30
Namiot przy Wydziale Humanistycznym
22 maja:
I Kortowiadowy Mecz o Puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego
godz. 18:00 - 21:00
Hala Sportowa UWM
Kortowiadowy Bieg o Złotego Dzika
godz. 15:00 - 17:00
Górka Kortowska
23 maja:
Kortowskie Bingo
godz. 14:00 - 17:00
Namiot przy Wydziale Humanistycznym
Bój Wydziałów
godz. 13:00 - 15:00
Boisko przy starej pętli
Kino Plenerowe z T-Mobile
godz. 18:00 - 22:00
Boisko przy starej pętli
24 maja:
Zdobądź flagę
24-05-24 \ 15:00 - 17:00
Boisko przy starej pętli
Speed Dating
godz. 13:00 - 17:00
Namiot przy Wydziale Humanistycznym
Kortostrong
godz. 11:00 - 14:00
Boisko przy starej pętli
Kino Plenerowe z T-Mobile
godz. 18:00 - 22:00
Boisko przy starej pętli
25 maja:
Liga Akademików
godz. 12:00 - 15:00
Boisko przy starej pętli
Festiwal Gier Planszowych
godz. 13:00 - 17:00
Namiot przy Wydziale Humanistycznym
Kino Plenerowe z T-Mobile
godz. 18:00 - 22:00
Boisko przy starej pętli
Informacje na temat planowanych wydarzeń znaleźć można na oficjalnej stronie imprezy: www.kortowiada.pl w zakładce WYDARZENIA.