07 Lutego 2024

Wydarzenia


Od 22 do 25 maja w Kortowie, kampusie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, odbędą się juwenalia. Podczas tegorocznej Kortowiady nie zabraknie tego, co zbudowało jej popularność: świetnych koncertów i wspólnej studenckiej zabawy w najpiękniejszym miasteczku akademickim w Polsce.

Na scenie głównej, która ponownie stanie na plaży nad Jeziorem Kortowskim, zobaczymy kilkanaścioro artystów reprezentujących różne gatunki i style muzyczne. Do końca stycznia organizatorzy Kortowiady ogłosili już część z nich. Wiadomo więc, że usłyszymy takie gwiazdy jak: Daria ze Śląska, Margaret, Daria Zawiałow, Kwiat Jabłoni, Wilki, Dwa Sławy x Mielzky x Pers, Kizo, PRO8L3M i Lordofon.

Organizatorzy zapewniają także, że oprócz koncertów nie zabraknie wydarzeń towarzyszących przygotowywanych przez samorząd studencki UWM. Od tradycyjnych, czyli Parady Wydziałów czy Boju Wydziałów, przez te, które zagościły w kortowiadowym harmonogramie kilka lat temu (Silent Party, kino plenerowe), aż po nowości. Część z nich będzie na pewno związana z hasłem 63. edycji Kortowiady – „Future is coming”.

Na oficjalnej stronie internetowej Kortowiady czytamy: „Wprawdzie każdy ma swoją przyszłość, jednak w naszej dominują kolory i ich wyjątkowe odcienie, różnorodność kształtów, oślepiające światła... a to wszystko doprawione odrobiną szaleństwa i fenomenalną zabawą! Niech nasza wspólna przyszłość nie będzie przyczyną strachu, niech budzi wyłącznie ciekawość tego, co może przynieść! Jednego możecie być pewni: ta festiwalowa przyszłość będzie pełna kolorów i wspaniałej muzyki”.

W sprzedaży jest druga tura karnetów na studencki festiwal w Olsztynie. Ich liczba jest ograniczona. Dokonać zakupu można wyłącznie przez Going. oraz Empik Bilety. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Kortowiady.

Kortowiada 2024 - koncerty na głównej scenie

Daria ze Śląska

Daria ze Śląska to nowy głos na polskim rynku muzycznym. Premiera jej debiutanckiego albumu „Daria ze Śląska Tu Była” miała miejsce w kwietniu 2023 roku. Materiał wyróżnia się mocnymi i bezpośrednimi tekstami, a także brzmieniową różnorodnością. Słuchacze doceniają ciekawą barwę głosu artystki oraz jej wrażliwość. Reprezentantka Jazzboy Records – podobnie jak Kortez czy Kaśka Sochacka – tworzy łagodną, melancholijną muzykę.

 

Daria ze Śląska wystąpi na Kortowiadzie 2024

 

Margaret

To wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka, a jednocześnie jedna z najpopularniejszych artystek młodego pokolenia. Ma na swoim koncie pięć studyjnych albumów, a dwa z nich pokryły się platyną. Jest także laureatką wielu branżowych nagród. W 2021 roku przeszła artystyczną metamorfozę, która szła w parze ze zmianami na polu biznesowym. Zerwała wszelkie dotychczasowe kontrakty i stworzyła własny songwritersko-producencki team oraz skupiła się na wspieraniu młodych talentów. W 2023 roku obchodziła jubileusz 10-lecia pracy twórczej. Ostatni singiel Margaret, „Tańcz głupia”, zapowiada nowy popowy album artystki, który ukaże się w pierwszej połowie 2024 roku. Na scenie Kortowiady wystąpi po raz pierwszy.

 

Margaret wystąpi na Kortowiadzie 2024

 

Daria Zawiałow

Niezwykle utalentowana wokalistka, jeden z najmocniejszych głosów na polskiej scenie muzycznej, a także autorka tekstów i kompozytorka. Na scenie jest wulkanem energii, a jej utwory grane są przez największe stacje radiowe i podbijają listy przebojów.

Na koncie ma cztery świetne płyty i setki widowiskowych koncertów. Rok 2023 to nowy rozdział w jej twórczości. Wydała album „Dziewczyna Pop”, który jest muzyczną podróżą do Stanów Zjednoczonych i gitarowych lat dziewięćdziesiątych. Nowy krążek jest owocem współpracy z Bartoszem Dziedzicem, producentem odpowiedzialnym za legendarne już wydawnictwa („Granda” Brodki czy „Małomiasteczkowy” Dawida Podsiadło). W „Dziewczynie Pop" Daria postanowiła wyjść z roli narratora i skupić się na swoich osobistych doświadczeniach i przemyśleniach – pisać o nich bardziej wprost, bez owijania w bawełnę i z przymrużeniem oka. Album został podzielony na trzy rozdziały. Pod każdym z nich kryją się cztery premierowe utwory, a wraz z nimi osobna historia, warstwa wizualna i miejsce na mapie USA.

Do Kortowa wróci po pięciu latach.

 

Daria Zawiałow wystąpi na Kortowiadzie 2024

 

Kwiat Jabłoni

Kwiat Jabłoni to wyjątkowy duet. Kasia i Jacek Sienkiewiczowie – uzdolnione, folk-popowe rodzeństwo – od 2018 roku nieustannie czarują swoimi piosenkami i zdobywają kolejnych fanów. Swój pierwszy album „Niemożliwe” wydali w 2019 roku. Wystąpili chociażby na Open’er Festival czy Pol’and’Rock Festival, ale także na Kortowiadzie – przed dwoma laty swoim występem porwali publiczność na plaży kortowskiej. Teraz, niedługo po wydaniu kolejnej płyty „Pokaz Slajdów”, wrócą nad Jezioro Kortowskie.

 

Kwiat Jabłoni wystąpi na Kortowiadzie 2024

 

Wilki

Zespół Wilki debiutował ponad 30 lat temu i przez trzy dekady stworzył wiele hitów, które zapadły w pamięć słuchaczom. Ma na koncie osiem albumów studyjnych, a ostatni z nich, „Wszyscy marzą o miłości”, wydano we wrześniu 2022 roku. W ostatnich latach z Robertem Gawlińskim na czele zagrali wiele klubowych tras, a w maju 2024 roku wystąpią na plaży kortowskiej! Na Kortowiadzie wystąpią ponownie po pięciu latach.

 

Zespół Wilki wystąpi na Kortowiadzie 2024

 

Dwa Sławy x Mielzky x Pers

To twórcy „I JEST TO MOŻLIWE mixtape”, który, jak sami mówią, powstał przypadkiem, podczas rekreacyjnego męskiego wyjazdu. Ich wspólny materiał znacznie różni się od „club2020”, czyli krążka, na którym pojawił się zarówno Gruby Mielzky i Pers, jak i Astek oraz Radosny, którzy tworzą jako Dwa Sławy. Zagrali wspólnie kilka koncertów podczas trasy, a kolejną okazją, by zobaczyć ich razem, będą olsztyńskie juwenalia.

 

Dwa Sławy x Mielzky x Pers wystąpią na Kortowiadzie 2024

 

Kizo

To raper i autor tekstów, jeden z najpopularniejszych wykonawców młodego pokolenia, o czym świadczą wyróżnienia w postaci złotych, platynowych i diamentowych płyt. Jego najnowszy krążek „Patocelebryta” znalazł się na szczycie list sprzedażowych i pokrył podwójną platyną, a pochodzący z płyty singiel „TAXI” ogłoszono najczęściej odtwarzanym utworem na Spotify w 2023 roku.

 

Kizo wystąpi na Kortowiadzie 2024

 

PRO8L3M

PRO8L3M zadebiutował w 2013 roku kontrowersyjnym albumem „C30-C39”, który był wtedy powiewem świeżości na polskiej scenie hip-hopowej, a jednocześnie trudnym do sklasyfikowania fenomenem. 10 lat i 8 albumów później ostry język Oskara (trafnie punktujący otaczającą nas rzeczywistość) i niepodrabialne produkcje Steeza nadal zaskakują odbiorców. Każdy ich eksperyment kończy się sukcesem. Zarówno mixtape’y oparte na polskiej muzyce minionych dekad, znakomite koncerty, jak i muzealna jubileuszowa wystawa przyciągają rzesze fanów. Niedawno w ręce słuchaczy trafił krążek zatytułowany „PROXL3M”. Jubileuszowa trasa, którą zakończą wiosną, została wyprzedana. A na Kortowiadę są jeszcze bilety…

PRO8L3M wystąpi na Kortowiadzie 2024

 

Lordofon

Choć nie uważają się za głos jakiegokolwiek pokolenia, to są bezczelnym i bezpretensjonalnym echem przebodźcowanych i nieco rozczarowanych swoim życiem dwudziestoparolatków. Rejony zainteresowań muzycznych formacji założonej przez Macieja Poredę (wokal) i Michała Jurka (produkcja) sięgają bardzo szeroko. Mimo to przez ostatnie lata udało im się wypracować swój własny indywidualny vibe, a tym samym zbudować oddane grono fanów, czego dowodem jest odbiór ich twórczości.

Debiutowali w 2020 roku albumem „Koło”, a latem 2023 r. ukazał się ich drugi krążek – „Passé”. Zawiera 12 utworów, które sprawnie łączą w sobie cechy gatunkowe indie rocka, punku i rapu z chwytliwością popowych hitów. Teksty piosenek – często autoironiczne, słodko-gorzkie i naiwnie nostalgiczne –  naszpikowane są nawiązaniami do szeroko pojętej kultury masowej.

 

Lordofon wystąpi na Kortowiadzie 2024

 

Więcej informacji wkrótce

 

Rodzaj artykułu