16 Października 2024

Wydarzenia


Na UWM rusza pilotażowy projekt mentoringowy. Studenci i studentki pod okiem absolwentów-mentorów będą mogli dowiedzieć się więcej o określonej branży, zyskać wiedzę i kontakty. Zgłoszenia można przesyłać do 29 października.

Mentoring to jeden z najskuteczniejszych sposobów rozwoju osobistego i zawodowego. Pomaga nie tylko w zdobywaniu nowych umiejętności, ale także w budowaniu sieci kontaktów zawodowych, które mogą okazać się kluczowe w przyszłej karierze. Przykłady mentorskich relacji znajdziemy w niemal każdej dziedzinie życia – od nauki, przez literaturę, po sztukę i biznes. To unikalna okazja, by uczyć się od tych, którzy już osiągnęli sukcesy. 

Projekt prowadzi Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym UWM. 

– Mentoring jest formą wsparcia starą jak świat i niektórzy twierdzą, że najcenniejszą. W wielu uczelniach już funkcjonuje jako ustrukturyzowana forma wspierania studentów i studentek. Chcieliśmy to wprowadzić w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Połączyliśmy to z budowaniem społeczności naszych absolwentów i absolwentek – mówiła w rozmowie z Radiem UWM FM Marta Wangin, dyrektorka CWO. Cała rozmowa o projekcie dostępna jest na stronie radia. 

Mentorzy i mentorki, którzy zgodzili się na współpracę, to w większości absolwenci UWM. Należą do nich m.in. Anna Bułło, dyrektor regionu BGK, Paweł Czuryłło, dyrektor Oddziału Olsztyn w Santander Bank Polska, Monika Falej, dyrektorka Olsztyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i wielu innych. Sylwetki wszystkich mentorów można poznać na stronie projektu mentoringowego. 

Kto może skorzystać?

Mentee (podpieczny mentora) – student(ka) Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, niezależnie od stopnia studiów (pierwszego, drugiego stopnia, jednolitych studiów magisterskich czy studiów podyplomowych) lub absolwent(ka) (do 6 miesięcy od skończenia studiów). Po przesłaniu formularza zgłoszeniowego, decyzję o zakwalifikowaniu podejmie Organizator Projektu.

Jak się zgłosić?

Aby wziąć udział w projekcie mentoringowym, należy wypełnić  formularz zgłoszeniowy i wysłać go do 29 października 2024 r. Liczba miejsc jest ograniczona. Zgłaszający otrzyma potwierdzenie drogą mailową o zakwalifikowaniu się do projektu. 

 

_______

Projekt Mentoringowy na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie to inicjatywa, która rozpocznie swoją pierwszą edycję w roku akademickim 2024/2025. Opiera się na trzech głównych elementach:

1. Szkolenia i spotkania przygotowawcze: pierwszy cykl skupia się na szkoleniach oraz spotkaniach przygotowujących mentora do roli oraz zapoznaniu mentee (podopiecznego) z zasadami mentoringu. 

2. Spotkanie organizacyjne: kluczowe spotkanie, które ma na celu ustalenie oczekiwań i celów zarówno mentora, jak i mentee.

3. Cykl indywidualnych spotkań: po etapie przygotowawczym, Mentor i Mentee przechodzą do indywidualnego cyklu kilku spotkań, w trakcie których mają możliwość realizować zdefiniowane zindywidualizowane cele. To czas, kiedy Mentor wspiera Mentee w rozwoju zawodowym i osobistym, dzieląc się swoimi doświadczeniami, wiedzą i umiejętnościami. 

 

WU maj

 

O Projekcie Mentoringowym można przeczytać w majowym wydaniu "Wiadomości Uniwersyteckich UWM". Urszula Sobierajska i Małgorzata Lipczyńska z Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym UWM opowiedziały, dlaczego ważne jest budowanie relacji z absolwentami uczelni oraz dlaczego mentoring jest ważny w kontekście rozwoju zawodowego studentów i absolwentów. 

Wydanie dostępne jest na stronie internetowej.

Rodzaj artykułu