09 Listopada 2023

Wydarzenia


Oddział PAN w Olsztynie i w Białymstoku zaprasza na kolejną odsłonę Wszechnicy – jesiennego cyklu wykładów popularnonaukowych, poruszających najciekawsze zjawiska z obszaru „Człowiek-Środowisko-Żywność-Zdrowie”. które poprowadzą polscy naukowcy. Wszystkie spotkania zaplanowano w formacie online.

Wykłady organizowane przez Polską Akademię Nauk mogą być źródłem wiedzy i inspiracji. Spotkania odbędą się na platformie Teams. Poniżej program i linki do poszczególnych spotkań. 

Program:

14.11.2023, godz. 13.00 – dołącz

Dwugłos o biologii i hodowli sandacza z perspektywy XXI wieku:

1. „Sandacz – ekologia i gospodarowanie” - dr Andrzej Kapusta, Zakład Ichtiologii, Hydrobiologii i Ekologii Wód, Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza w Olsztynie.

2. „Udomowienie sandacza – sposób na efektywną hodowlę pożądanej ryby” - dr hab. Daniel Żarski, Zakład Biologii Gamet i Zarodka, Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

21.11.2023, godz. 13.00 – dołącz

Dwugłos o postępie w leczeniu zaburzeń słuchu:

1. „Współczesne możliwości leczenia i rehabilitacji zaburzeń słuchu” - prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie.

2. „Współczesne możliwości wczesnego wykrywania i diagnostyki zaburzeń słuchu” - prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Krzysztof Kochanek, Instytut Fizjologii i Patologii słuchu w Warszawie.

28.11.2023, godz. 13.00 – dołącz

Dwugłos o produkcji pieczywa i jego wartości żywieniowej:

1. „Produkcja pieczywa – tradycja i nowoczesność- prof. dr hab. inż. Katarzyna M. Majewska, Katedra Przetwórstwa i Chemii Surowców Roślinnych, Wydział Nauki o Żywności, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

2. „Chleb marzeń – wczoraj, dzisiaj, jutro” - dr inż. Krzysztof Dziedzic, Katedra Technologii Żywności Pochodzenia Roślinnego (Pracownia Chemii i Technologii Zbóż), Wydział Nauk o Żywności i Żywieniu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

06.12.2023, godz. 13.00 – dołącz

Dwugłos o diagnostyce chorób przenoszonych przez kleszcze – teraźniejszość i przyszłość:

1. „Jak diagnozujemy choroby przenoszone przez kleszcze” - prof. dr hab. Joanna Zajkowska, Klinika Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

2. „Metody multiomiczne w diagnostyce chorób przenoszonych przez kleszcze” - prof. dr hab. Anna Moniuszko-Malinowska, Klinika Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. 

 

fot. pixabay.com

 

 

Rodzaj artykułu