28 Listopada 2023

Aktualności


W czwartek 30 listopada na UWM odbędzie się kolejne wydarzenie z cyklu „Akademia Budowania Kariery” organizowane z myślą o młodych ludziach. W oczekiwaniu na spotkanie z przedstawicielami firmy Transcom Poland, zachęcamy do przeczytania rad Marty Czech z Instytutu Rozwoju Kapitału Ludzkiego, która niedawno opowiadała na UWM, jak napisać CV i przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Jak podkreślają przedstawiciele Biura Karier UWM, nauka w szkole średniej i studia to czas, kiedy warto zdobyć doświadczenie, ułatwiające podjęcie pracy oraz przygotować na wyzwania zawodowe.

– Akademia Budowania Kariery to cykl spotkań zaplanowany na cały rok akademicki 2023/2024. Naszym celem jest przybliżenie rynku pracy studentom i uczniom szkół średnich oraz umożliwienie im poznania ciekawych pracodawców z Olsztyna. Nasze Biuro Karier oraz Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym planuje wiele działań skierowanych do społeczności akademickiej – zaznaczyła Iwona Olechnowicz z Biura Karier UWM. Doradczyni zawodowa zachęca do obserwowania profili Biura Karier oraz Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym na Facebooku i Instagramie. Tam udostępnione zostaną informacje o kolejnych planowanych działaniach.

Przed nami:

30 listopada (godz. 9-12): „Budowanie własnej ścieżki kariery + symulowane rozmowy rekrutacyjne”, firma Transcom Poland

7 grudnia (godz. 9-12) „Jak rekrutować do korporacji? Warsztaty pokazujące, na czym polega rekrutacja w dużych korporacjach i jak się do niej przygotować”, firma Michelin

14 grudnia (godz. 9-12) „Twoja własna firma”, prowadzący: OHP Warmia Mazury

Zapisy odbywają się za pośrednictwem >>> formularza

 

Marta Czech z firmy Instytut Rozwoju Kapitału Ludzkiego była jedną z osób prowadzących warsztaty z cyklu Akademia Budowania Kariery. O odpowiedź na kilka pytań poprosił ją Adrian Lamparski, student Wydziału Humanistycznego.

 

Czy dobre CV jest istotne?

CV jest niezwykle ważne na współczesnym rynku pracy, ponieważ stanowi pierwszy kontakt pracodawcy z potencjalnym kandydatem. Jest to swojego rodzaju wizytówka, która pozwala pracodawcy poznać kandydata na papierze przed ewentualnym spotkaniem kwalifikacyjnym.

CV jest pierwszym dokumentem, który pracodawca widzi, dlatego musi ono robić dobre pierwsze wrażenie. Estetyczne, klarowne i starannie przygotowane CV pokazuje, że kandydat dba o szczegóły i jest zainteresowany daną ofertą pracy.

W dobrym życiorysie powinny znaleźć się istotne informacje dotyczące doświadczenia zawodowego, wykształcenia, umiejętności i osiągnięć. To pozwala pracodawcy szybko ocenić, czy kandydat spełnia podstawowe kryteria stanowiska.

Dokument warto dostosować do konkretnej oferty pracy, podkreślając doświadczenie i umiejętności, które są istotne dla danego stanowiska. To zwiększa szanse na wyróżnienie się wśród innych kandydatów.

Dobre CV jest czytelne i zwięzłe, co oznacza, że pracodawcy mogą szybko przejrzeć informacje i dokładnie ocenić, czy dany kandydat spełnia ich oczekiwania.

Przygotowanie starannego CV świadczy o profesjonalizmie kandydata, co jest ważne, zwłaszcza w korporacyjnym środowisku pracy.

Proces tworzenia życiorysu wymaga refleksji nad własnymi umiejętnościami, doświadczeniem i osiągnięciami. To może pomóc kandydatowi lepiej zrozumieć siebie i swoje cele zawodowe.

Dobre CV nie zagwarantuje pracy, ale znacząco zwiększa szanse na dostanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Warto więc poświęcić czas na jego staranne przygotowanie i dostosowanie do konkretnych ofert pracy, aby wyróżnić się w konkurencyjnym rynku pracy.

Co należy więc zrobić, aby nasze CV się wyróżniało?

Istnieje wiele sposobów, aby wyróżnić się na tle innych i zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy. Po pierwsze, każde CV powinno być dostosowane do konkretnej oferty pracy. Oznacza to, że należy podkreślić te umiejętności, doświadczenie i osiągnięcia, które są szczególnie istotne dla danej pozycji. Pracodawcy docenią, jeśli zauważą, że kandydat włożył wysiłek w spersonalizowanie swojego CV Zamiast ograniczać się do wymieniania obowiązków z poprzednich miejsc pracy, warto opisać, jakie cele osiągnęliśmy na poprzednich stanowiskach i jakie korzyści przynieśliśmy swoim pracodawcom. Starajmy się unikać ogólników i fraz, które mogą pasować do każdego CV. Przykładowo, zamiast mówić „jestem odpowiedzialny i komunikatywny”, podajmy konkretny przykład, który to potwierdza – np. „Zarządzałem zespołem projektowym i osiągnąłem wyniki X, dzięki skutecznej komunikacji”. Jeśli mamy umiejętności specjalistyczne, które są istotne dla danej branży, nie zapomnijmy o nich wspomnieć. To może przyciągnąć uwagę pracodawcy.

Znaczenie ma także estetyka CV. Należy starannie sformatować dokument, używać spójnej czcionki i stylu. Jeśli to możliwe, warto dołączyć link do swojego portfolio online lub przykłady swoich prac. To może pomóc pracodawcy lepiej zrozumieć nasze umiejętności i osiągnięcia. Jeśli mamy pozytywne referencje lub rekomendacje od poprzednich pracodawców, warto rozważyć umieszczenie ich w CV.

Czego powinniśmy unikać?

Zaszkodzić wizerunkowi kandydata mogą m.in. błędy językowe, dlatego warto starannie sprawdzić nasze CV.

Dobrą taktyką nie jest także wpisanie w sekcje „Umiejętności” i „Zainteresowania” wszystkiego, co przyjdzie nam do głowy. Warto skupić się na tych kompetencjach, które są istotne dla konkretnej oferty pracy. Starajmy się dostosować swoje umiejętności do wymagań stanowiska. Unikajmy ogólników i podawajmy konkretne przykłady, które potwierdzają nasze kompetencje.

W sekcji „Zainteresowania” warto podać różnorodne pasje, ale najlepiej, jeśli mogą one mieć jakieś powiązania z pracą lub przekładać się na cenne umiejętności.

Starajmy się nie przesadzać z ilością informacji. Wybierajmy te, które naprawdę wyróżniają kandydata w kontekście danej oferty pracy.

A jakie możliwości ma ktoś, kto nie potrafi pisać CV?

Jeżeli ktoś nie ma doświadczenia w samodzielnym pisaniu, może skorzystać z jednego z dostępnych szablonów i wypełnić go własnymi informacjami. Warto rozważyć też skorzystanie z usług profesjonalisty ds. pisania CV lub doradcy kariery. O pomoc można poprosić też przyjaciół lub rodzinę.. Inni ludzie potrafią zauważyć nasze mocne strony i pomóc w wydobyciu istotnych informacji..

Istnieje również wiele dostępnych źródeł edukacyjnych online, które oferują poradniki i kursy czy wspomniane już szablony.

Warto pamiętać, że CV to ważny dokument w procesie poszukiwania pracy, więc należy poświęcić czas i uwagę na jego przygotowanie. Nawet jeśli ktoś nie ma wcześniejszego doświadczenia, istnieją dostępne opcje, które mogą pomóc w stworzeniu profesjonalnego i przyciągającego uwagę pracodawcy dokumentu.

Czy rozmowa kwalifikacyjna jest równie ważna co CV?

Pokazanie się z dobrej strony na rozmowie kwalifikacyjnej jest kluczowe. Warto dowiedzieć się jak najwięcej o firmie, w której przeprowadzana jest rozmowa, oraz o konkretnej ofercie pracy. Przemyślmy i przygotujmy się, dlaczego jesteśmy odpowiednim kandydatem na to stanowisko.

Upewnijmy się, że CV jest starannie przygotowane, Zadbajmy też o właściwą prezencję – ubierzmy się stosownie do kultury firmy i branży, ale awsze postawmy na profesjonalizm. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej skupmy się na swoich umiejętnościach, doświadczeniu i osiągnięciach. Bądźmy pewni siebie i postawmy na jasną komunikację. Starajmy się mówić zrozumiale i na temat. Słuchajmy uważnie pytań, aby udzielić adekwatnych odpowiedzi. Zachowajmy pozytywną postawę i entuzjazm wobec stanowiska i firmy. Pracodawcy cenią kandydatów, którzy są zaangażowani i zmotywowani. Warto przygotować kilka pytań do pracodawcy, aby pokazać swoje zainteresowanie ofertą pracy i firmą. Kontrolujmy swoje emocje i unikajmy negatywnych komentarzy lub uwag o poprzednich pracodawcach lub doświadczeniach. Pokażmy, że jesteśmy elastycznym pracownikiem, gotowym do nauki i rozwoju. Warto wspomnieć o sytuacjach, w których musieliśmy szybko się przystosować i zdobyć nowe umiejętności. Po zakończeniu rozmowy, wyraźmy wdzięczność za możliwość uczestniczenia w niej.

Pokazanie się z dobrej strony na rozmowie kwalifikacyjnej to proces, który wymaga staranności, przygotowania i umiejętności komunikacyjnych. Ważne jest, aby być autentycznym i profesjonalnym, aby pozostawić dobre wrażenie na pracodawcy.

al, red.

Fot. Freepik

 

 

 

 

Rodzaj artykułu