31 Grudnia 2024
Aktualności
Zimowa edycja 63. Estrady Studenckiej Instytutu Muzyki UWM odbyła się 16 grudnia. Wydarzenie to kończy zimowy i letni semestr zajęć i jest doskonałą okazją, aby zaprezentować swoje talenty, wymienić się doświadczeniem i zbudować relacje między studentami, wykładowcami oraz miłośnikami muzyki. To także świetny sposób na promowanie różnorodności artystycznej, którą oferuje Instytut Muzyki Wydziału Sztuki UWM.
– Estrada Studencka ma 40-letnią historię. W 1984 r. prof. Tadeusz Niedźwiedź, obecnie emerytowany nasz profesor, wyszedł z pomysłem, aby studentom, którzy odnosili sukcesy, wyróżniali się w grze na instrumencie lub w śpiewie, dać szansę zaprezentowania się dwa razy w roku przed audytorium koleżanek, kolegów i wykładowców– mówi dr hab. Jan Połowianiuk, prof. UWM, dziekan Wydziału Sztuki UWM, a jednocześnie uczestnik pierwszej Estrady Studenckiej, który wspomina, że pierwsze Estrady to były przede wszystkim genialne popisy instrumentalistów. Później dołączyli wokaliści. Obecnie prezentują się soliści, duety, zespoły, grupy instrumentalne, wokalne i wokalno-instrumentalne. – 40 lat temu, będąc studentem pierwszego roku kierunku wychowanie muzyczne, miałem przyjemność wystąpić na pierwszej Estradzie Studenckiej. W kolejnych latach również byłem typowany jako wyróżniający się student. To było ogromne wyróżnienie. Pamiętam także, że to był dość duży stres, ponieważ prezentowaliśmy się nie tylko przed swoimi koleżankami i kolegami, ale także nauczycielami.
W 63 Estradzie Studenckiej wzięło udział 10 zespołów. Przygotowania trwały cały semestr pod okiem opiekunów-profesorów.
– To bardzo wartościowa i cenna inicjatywa i powinniśmy robić wszystko, aby kontynuować jej istnienie – zaznacza dr hab. Urszula Szyryńska, prof. UWM z Instytutu Muzyki, która była odpowiedzialna za organizację wydarzenia. – Występy Studentów były bardzo zróżnicowane pod względem artystycznym i stylistycznym. Wśród wykonawców znaleźli się miłośnicy ostrego rocka oraz zwolennicy muzyki ludowej. Nie zabrakło również wykonawców muzyki klasycznej. Poziom był bardzo wysoki.
Nagrodę główną IMPerfekt 63 ex aequo otrzymały: Kinga Zielich (wokal), Kinga Romaszewska (wokal), Liliia Maksym (piano) za wykonanie utworu „Kare konie” (melodia i słowa ludowe, opieka artystyczna: dr hab. Hanna Zajączkiewicz prof. UWM) oraz Liliia Maksym (wokal główny), Magdalena Giłowejno (alt), Anna Burniewicz (alt), Weronika Perlik (sopran), Kinga Romaszewska (piano, wokal dodatkowy) za wykonanie utworu „Teresa&Maria” Jana Shemajewa, Alona Sawranenko w aranżacji Lilii Maksym (opieka artystyczna: prof. dr hab. Honorata Cybula).
– To był mój piąty udział w Estradzie Studenckiej. Dla mnie takie wydarzenie jest możliwością podzielenia się twórczością we własnej interpretacji z innymi. W każdej Estradzie, w której uczestniczyłam, prezentowałam zupełnie różne numery. Były to zawsze własne aranżacje lub piosenki autorskie. Wybieram repertuar, który mogę przekazać z mocnym emocjonalnym zabarwieniem, a każda piosenka to historia – wyjaśnia Liliia Maksym i dodaje, że podczas tego wydarzenia lubi się inspirować innymi, bo każdy prezentuje, jak czuje muzykę i to jest piękne. Główną nagrodę IMPerfekt otrzymała pierwszy raz, z czego bardzo się cieszy. Jej plany na przyszłość to nadal tworzyć, dużo pracować nad sobą i dzielić się swoją twórczością z innymi.
Nagrodę IMPerfect 63 Publiczności zdobyli: Szymon Bohdankiewicz (perkusja), Szymon Kosowski (gitara basowa), Kacper Potasznik (wokal), Kacper Sęk (gitara elektryczna) za wykonanie utworu „Bombtrack” (muz. i sł. Rage Against the Machine, opieka artystyczna: dr hab. Krzysztof Szatrawski prof. UWM).
– To była trzecia edycja, w której występowałem. Stres zawsze jest, ale już bardziej oswojony. Bardzo się cieszę, że ludziom się podobało i to jest dla nas największe wyróżnienie. Nie szliśmy z myślą o wygranej. Chcieliśmy pokazać nasze umiejętności i pobawić się z ludźmi. Wybór utworu był bardzo spontaniczny. W zeszłym semestrze tuż po Estradzie zagraliśmy „Bombtrack”. Improwizacja fajnie nam wyszła, więc stwierdziliśmy, że na następnej Estradzie wystąpimy z tym utworem – podkreśla Kacper Potasznik, który wraz z przyjaciółmi rok temu założył zespół Grass. – Napisaliśmy już jedną całą płytę, którą będziemy nagrywać 1 stycznia w studio. Wychodzimy z hip-hopu zmieszanego z rockiem, ale koncerty aranżujemy bardziej na rockowo. Zatem plany na 2025 rok to premiera płyty i koncertowanie.
Nagrodę Estrady Studenckiej jIMgiel 63 za stworzenie jingla Wydziału Sztuki UWM otrzymała Jadwiga Jankowska. Jury przyznało również 3 wyróżnienia. Zdobyli je: Weronika Jesionowska (marimba) za wykonanie utworu „Fly away”(muz. Eckhard Kopetzki, opieka artystyczna: dr hab. Adam Mieczykowski prof. UWM), Kinga Romaszewska (wokal), Kajetan Sęk (fortepian), Gabriel Kościeniewicz (gitara elektryczna), Julian Łuniewski (gitara basowa), Kacper Sęk (perkusja), Kosma Leczycki (1. skrzypce), Gabriela Trupacz (2. skrzypce), Marianna Starosta (wiolonczela) za wykonanie utworu „Delikatny kryształ” (muz. i sł. Kinga Romaszewska, opieka artystyczna: dr hab. Grzegorz Lewandowski) oraz Kinga Zielich (wokal, piano), Kosma Leczycki (skrzypce) za wykonanie utworu „Równe godziny” (muz. i sł. Kinga Zielich, opieka artystyczna: dr hab. Hanna Zajączkiewicz prof. UWM).
syla, fot. Urszula Szyryńska