23 Sierpnia 2024

Aktualności


Intensywny i interesujący piątkowy poranek spędzili przedstawiciele delegacji z Korei Południowej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Specjaliści w zakresie nauk i technologii rolniczych oraz przemysłu rolno-spożywczego odwiedzili Wydział Nauki o Żywności oraz Wydział Medycyny Weterynaryjnej.

To już druga wizyta delegacji z Korei Południowej na UWM. Poprzednia odbyła się niemal dokładnie rok temu.

- Tym razem odwiedził nas m.in. Koo Bon Geun, wiceprezes KOAT (Korea Agriculture Technology Promotion Agency) oraz Kim Heekyum, CEO firmy Gaia Bio. Są oni żywo zainteresowani współpracą z UWM. Firma Gaia Bio chciałaby przesyłać do nas swoje produkty w celu przebadania, a potem wprowadzenia ich na rynki europejskie, w tym na rynek polski. KOAT wyraża również wolę współpracy z naszą uczelnią i najprawdopodobniej w przyszłym roku odbędzie się rewizyta w Seulu, podczas której podpiszemy porozumienie - wyjaśnia Justyna Stawecka, zastępczyni dyrektorki Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym UWM

Od lewej: prof. Justyna Żulewska, Justyna Stawecka oraz goście z Korei Południowej / fot. Katarzyna Wróblewska

Na początku wizyty goście z Korei wysłuchali krótkiej prezentacji o Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim oraz dowiedzieli się, czym zajmuje się Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym. Następnie dr hab. Justyna Żulewska, prof. UWM, kierowniczka Katedry Mleczarstwa i Zarządzania Jakością, zaprezentowała ofertę badawczą i dydaktyczną Katedry oraz oprowadziła uczestników spotkania po hali technologicznej, gdzie mogli również skosztować wyrobów mleczarskich. 

- Wiem, że Azjaci są zainteresowani mleczarstwem, ponieważ w tej części świata ta branża przemysłu jest perspektywiczna. Naszą ewentualną współpracę w przyszłości widziałabym najchętniej w sferze badawczej, bo myślę, że jesteśmy w stanie dużo zaoferować, m.in. ze względu na bardzo dobrze wyposażoną halę technologiczną czy laboratoria, w których jesteśmy w stanie prowadzić bardzo dokładne badania produktów, na każdym etapie procesu technologicznego, z uwzględnieniem wpływu procesów jednostkowych na ich jakość i na zdrowie człowieka - wyjaśniła prof. Justyna Żulewska. 

Delegacja z Korei Południowej w hali technologicznej Wydziału Nauki o Żywności / fot. Katarzyna Wróblewska

Następnie goście odbyli krótki spacer po Kortowie. Przeszli obok Centrum Konferencyjno-Ekspozycyjnego Stara Kotłownia, weszli do Parku Kortowskiego i zatrzymali się na molo nad Jeziorem Kortowskim, gdzie chętnie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia. W nieoficjalnych rozmowach podkreślali, że są pod wrażeniem walorów krajobrazowych Kortowa.  

Kolejnym punktem programu była wizyta na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej. Koreańczycy obejrzeli pracownię obrazowania, gdzie szczególne zainteresowanie wzbudziły rezonans i tomograf komputerowy wykorzystywane do diagnostyki zwierząt. Goście odwiedzili klinikę wyjazdową dużych zwierząt i na zakończenie Katedrę Prewencji Weterynaryjnej i Higieny Pasz, gdzie oprowadzeni zostali po laboratorium analizy podstawowej pasz i laboratorium toksykologicznym z wykorzystaniem chromatografii do analizy substancji aktywnych w materiałach roślinnych. 

Jak mówi dr hab. Łukasz Zielonka, prof. UWM, kierownik Katedry Prewencji Weterynaryjnej i Higieny Pasz, jest on w kontakcie z firmą Gaia Bio już od jakiegoś czasu i ma nadzieję, że tegoroczna wizyta koreańskiej delegacji zaowocuje podpisaniem umowy o współpracy.   

Już wcześniej rozmawialiśmy z przedstawicielami firmy Gaia Bio o możliwościach współpracy i te rozmowy będą kontynuowane w trakcie tej wizyty. Mam nadzieję, że zakończą się one pozytywnie, czyli podpisaniem umowy. Naszą potencjalną współpracę postrzegam za interesującą, ponieważ dawałaby nam duże możliwości rozwoju, w tym rozwoju technicznego. Dla Wydziału Medycyny Weterynaryjnej ważne jest zainteresowanie koreańskich przedsiębiorstw, bo mocno stawiamy na współpracę z otoczeniem gospodarczym. Jednymi z najczęstszych pytań, jakie mi dzisiaj zadawano, były te dotyczące możliwości wprowadzania sztucznej inteligencji do diagnostyki weterynaryjnej. Rzeczywiście miałoby to pewien sens, jeśli idzie o analizę obrazu w diagnostyce i analizę składu surowców paszowych albo gotowych pasz, bo mogłoby znacznie przyspieszyć procedury - mówił prof. Łukasz Zielonka. 

Delegacja z Korei Południowej w pracowni diagnostyki obrazowej na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej / fot. Katarzyna Wróblewska

Koo Bon Geun, wiceprezes KOAT, mówił, że agencja, którą reprezentuje, testuje już rozmaite rozwiązania technologiczne w rolnictwie m.in. w Kazachstanie, Uzbekistanie, Chinach, Wietnamie i Indonezji. Teraz chcą to robić również w Polsce, współpracując z UWM. Natomiast w nieco dalszej przyszłości chcieliby stworzyć okazję koreańskim przedsiębiorcom do wymiany idei dotyczącej rolnictwa i produkcji żywności. 

- Myślę, że oferta, którą ma dla nas Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, jest atrakcyjna i stwarza pole do współpracy między oboma krajami, jeśli chodzi o rolnictwo oraz inne sektory gospodarki - mówił. 

Koo Bon Geun dodał również, że jest to jego pierwsza wizyta w Polsce i przygotowując się do podróży wyszukiwał w Internecie informacje o naszym kraju. Dowiedział się m.in., że Polakiem był Fryderyk Chopin i przeczytał jedną z książek polskiej noblistki Olgi Tokarczuk. 

Delegacja z Korei Południowej nad Jeziorem Kortowskim / fot. Katarzyna Wróblewska

Oprócz Koo Bon GeunaKima Heekyuma w spotkaniu po stronie koreańskiej wzięli również udział: Hoon Shim, dyrektor zespołu ds. projektów zagranicznych KOAT, Woojoo Choi, starszy specjalista KOAT oraz Marta Allina, dyrektorka programowa Start2 Group.  

Marta Wiśniewska

fot. Katarzyna Wróblewska

 

Rodzaj artykułu