17 Stycznia 2024

Aktualności


Wydział Bioinżynierii Zwierząt znów okazał się najbardziej skuteczny we wspieraniu swojej przedstawicielki do tytułu Belfra UWM. Dr inż. Iwona Chwastowska-Siwiecka zdobyła największą liczbę głosów w plebiscycie na najpopularniejszego nauczyciela akademickiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Trzy pierwsze miejsca w plebiscycie Belfer UWM 2023 przypadły reprezentantom Wydziałów: Bioinżynierii Zwierząt, Medycyny Weterynaryjnej oraz Biologii i Biotechnologii, ale – jak podkreślał prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM – już samo znalezienie się w finałowej szesnastce powinno być dla belfrów powodem do dumy. Rektor zaznaczył też, że gala jest świętem dydaktyki na Uniwersytecie. Prof. Przyborowski zapewnił jednak, że umiejętność dzielenia się wiedzą nie jest jedyną istotną cechą świetnych nauczycieli akademickich.

To oni decydują o tym, że studenci czują się na Uniwersytecie jak u siebie – mówił rektor. A gratulując tym, którzy brali udział w plebiscycie, dodał: – Życzę za państwa pośrednictwem wszystkim nauczycielom akademickim, aby nie ustawali w dążeniu do doskonałości oraz stwarzania przyjaznych i życzliwych warunków studiowania.

 

 

 

Dr inż. Iwona Chwastowska-Siwiecka, która wygrała w głosowaniu zorganizowanym przez Radę Uczelnianą Samorządu Studenckiego, zdecydowała się na piękny gest – zadeklarowała, że nagrodę pieniężną przekaże Aleksandrze Kacprzyk, pracownicy Sekcji Socjalnej UWM, która choruje na nowotwór. Jak tłumaczyła, jednym z powodów, dla których chciała zwyciężyć w plebiscycie, był właśnie pomysł podzielenia się wygraną. O swoim pomyśle i marzeniu nikomu jednak nie powiedziała, co czyni ten gest Belferki UWM 2023 jeszcze wymowniejszym.

 

Iwona Chwastowska-Siwiecka odbiera nagrodę od rektora UWM

 

Będę nieskromna: chciałam wygrać – przyznała wzruszona i zaskoczona Belferka UWM 2023. – Kiedy wkłada się całą energię i siłę w kształcenie studentów, to wierzy się, że kiedyś ta karma wróci, że nas docenią. Ale tak naprawdę był jeszcze drugi ważny cel. Chciałam wygrać, żeby podzielić się tą nagrodą z kimś, kto jest wojownikiem i walczy z chorobą nowotworową. Tą osobą jest pani Ola. Walczy ona o swoje zdrowie i życie. Nie jest mi ta sprawa obca, ponieważ moja córka również chorowała na nowotwór złośliwy. Była małą wojowniczką.

Ci, którzy uważają, że osoby godne tytułu Belfra UWM powinny być nie tylko nauczycielami, ale też przewodnikami, mogli się przekonać, że tegoroczna zwyciężczyni właśnie taką postawę stara się reprezentować.

Chciałam dać moim studentom lekcję, że pomoc innym, wspieranie się nawzajem jest wartością najcenniejszą, a zdrowie i życie człowieka rzeczą nadrzędną – przyznała. I zaznaczyła, że zdaje sobie sprawę z tego, że jej zwycięstwo było możliwe dzięki zaangażowaniu wielu osób. – Wielkie wsparcie, które otrzymywałam każdego dnia, utwierdziły mnie w przekonaniu, że zawód nauczyciela akademickiego to jest najwłaściwsza droga.

Nowa Belferka UWM od ponad 20 lat związana jest z Wydziałem Bioinżynierii Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W finale plebiscytu znalazła się już po raz drugi. Spełnia swoje pasje, prowadząc zajęcia oraz jako prodziekan ds.  studenckich. Studenci dr Chwastowkiej-Siwieckiej podkreślają, że choć musi być stanowcza i asertywna, to jest przy tym bardzo przyjazna. Zawsze znajduje czas na rozmowy ze studentami, a nawet – jak mówiła w rozmowach po zdobyciu statuetki – sama do nich zachęca.

Stara się inspirować do rozwoju i pogłębiania wiedzy poprzez swoje niezliczone pomysły naukowe. A jak czegoś nie wie, to mówi, że zapozna się z danym tematem i przygotuje. Jest uczciwa, otwarta, pełna optymizmu i empatii, co ułatwia jej nawiązywanie trwałych relacji ze studentami. Nie brakuje jej poczucia humoru oraz zasad moralnych, bo jak podkreśla „szacunek, pokora i dobre słowo mogą wiele zdziałać oraz zburzyć każdy mur”. Cały czas zgłębia wiedzę dotyczącą tradycji kulinarnych Prus Wschodnich. Jej najważniejszą miłością są jednak córka i syn.

O zwycięstwie w plebiscycie Belfer UWM decyduje nie tylko charyzma nauczyciela akademickiego i sympatia, jaką się cieszy. Liczy się także determinacja i konsekwencja wspierającej go społeczności akademickiej, która w ostatnim etapie plebiscytu musi pamiętać o codziennym głosowaniu. Marcin Leliwa z Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego, który tym razem odpowiadał za organizację plebiscytu, zaznaczył w rozmowie z Radiem UWM FM, że tegoroczny finał był tym, w którym studenci chyba najbardziej intensywnie zaangażowali się we wspieranie nominowanych. 

Działo się bardzo dużo! Stworzono wiele memów, filmików, przeróbek... Studenci na galę przynieśli banery, plakaty, głośno krzyczeli, skandowali imiona i nazwiska swoich kandydatów, tym właśnie uświetnili tę galę – relacjonował wiceprzewodniczący RUSS.

Dodajmy, że reprezentowany przez dr inż. Iwonę Chwastowską-Siwiecką Wydział Bioinżynierii Zwierząt po raz drugi wywalczył dla swojego reprezentanta nagrodę. Rok temu triumfowała dr inż. Sara Dzik.

Dr wet. Hubert Ziółkowski, który zajął II miejsce w finale plebiscytu Belfer UWM 2023 i przyjął nagrodę z rąk prof. Sławomira Przybylińskiego, od 2012 roku prowadzi na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej zajęcia z zakresu farmakologii weterynaryjnej oraz farmakologii klinicznej. Prowadzi badania naukowe nad procesami farmakokinetycznymi ksenobiotyków w organizmach ludzi i zwierząt, a jego podstawowym narzędziem badawczym jest spektrometria mas. W rozmowie z Radiem UWM FM podkreślał, że "lubi zdobywać wiedzę, ale jeszcze bardziej lubi się nią dzielić”.

Gala Plebiscytu Belfer UWM 2023

 

Trzecie miejsce w plebiscycie należało do jednego z najmłodszych stażem belfrów, czyli do dr. Roberta Stryińskiego, pracującego na Wydziale Biologii i Biotechnologii UWM. Jest on absolwentem tego wydziału oraz Akademii Biznesu UWM. W 2018 roku rozpoczął studia doktoranckie w ramach programu Interdisciplinary Doctoral Studies in Biology and Biotechnology finansowanego przez Unię Europejską.

Gala Plebiscytu Belfer UWM 2023

 

W swoich badaniach naukowych analizuje wzajemne zależności w układzie pasożyt - żywiciel na modelu nicienia Anisakis simplex, wywołującego u ludzi chorobę zwaną anisakiozą oraz komórek i organoidów pochodzących od człowieka. Obecnie jest kierownikiem projektu finansowego przez Narodowe Centrum Nauki oraz wykonawcą w projektach finansowanych przez agencje polskie i hiszpańskie.

Nagrodę zdobywcy trzeciego miejsca wręczył prof. Paweł Wysocki, prorektor ds. kształcenia.

 

Finaliści - Gala Plebiscytu Belfer UWM 2023

 

W gali, która odbyła się 17 stycznia, udział wzięli przedstawiciele władz regionu oraz liczni goście. Jako pierwszy z nich do zebranych w Centrum Konferencyjnym UWM zwrócił się nowy wicewojewoda województwa warmińsko-mazurskiego Mateusz Szauer.

To dla mnie zaszczyt i wzruszenie, że po 18 latach od ukończenia studiów na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, mogę wrócić do państwa w nowej roli – zapewnił. A gratulując wyróżnionym nauczycielom, zaznaczył, że UWM ma wiele powodów do dumy: – Uniwersytet Warmińsko-Mazurski to dziś uczelnia świętująca dwudziestopięciolecie, uczelnia rozpoznawalna w kraju, której wizytówki to przede wszystkim najpiękniejsze miasteczko studenckie – nasz kampus Kortowo, ale również ten plebiscyt, którego zazdroszczą nam uczelnie w całym kraju.

Wszyscy jesteście wygranymi – zwrócił się z kolei do finalistów plebiscytu marszałek województwa Marcin Kuchciński. – To, że zostaliście laureatami na swoich wydziałach, świadczy o tym, że jesteście fantastycznymi ludźmi, fantastycznymi wykładowcami, że w bardzo dobry, umiejętny sposób przekazujecie wiedzę, że macie znakomity kontakt ze swoimi studentami i że wasze zajęcia to jest – pozwólcie, że zakończę młodzieżowym słowem 2017 roku – po prostu „sztos”.

Życzę dalszego wspaniałego rozwoju wszystkim belfrom – mówił z kolei Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. Gospodarz miasta skorzystał też z okazji, by pogratulować RUSS organizacji wydarzenia i życzyć studentom nie tylko ukończenia studiów, ale i zdobycia kompetencji oraz umiejętności przydatnych w późniejszym wykonywaniu obowiązków zawodowych.

Robert Szewczyk, przewodniczący Rady Miasta Olsztyna, przed przyjściem na galę zajrzał do kalendarza świąt nietypowych, w którym znalazł powód, by życzenia złożyć nie tylko finalistom plebiscytu.

17 stycznia, jak podaje kalendarz świąt nietypowych, to Święto Wszystkich Fajnych. W związku z tym, drodzy państwo: wszystkiego najlepszego! Nie wiem, czy to było zamierzone przez organizatorów, ale to na pewno doskonały wybór – żartował Robert Szewczyk. – Widzę uśmiechnięte twarze i kiedy na to patrzę, panie rektorze, to widzę przyszłość przed Uniwersytetem i Olsztynem. Belfrom gratuluję już samej nominacji, bo to oznacza, że jesteście szanowani i dostrzegani.

Tradycyjnie już uroczystość uświetniona została występem artystycznym. Tym razem na scenie pojawili się Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz. Uczestnicy wydarzenia mieli także wysłuchać utworów w wykonaniu Natalii Kowalskiej.

dbp

Rodzaj artykułu