15 Listopada 2023

Aktualności


Mgr inż. Jagoda Czajkowska, doktorantka z Wydziału Bioinżynierii Zwierząt UWM, działająca w mediach społecznościowych jako „Dziewczyna od jeleni”, została doceniona przez jury konkursu „Popularyzacja - Grywalizacja” orgaznizowanego przez portal „eDoktorant”, Nagrody przyznano jej za dwa artykuły popularnonaukowe poświęcone miopatii stresowej i głuszcom.

Jak mówiła w wywiadzie dla „Wiadomości Uniwersyteckich” niemal rok temu, kocha dydaktykę i jeleniowate. Jej wiedza o tych zwierzętach dociera nie tylko do studentów UWM. Mgr inż. Jagoda Czajkowska, doktorantka w Katedrze Hodowli Zwierząt Futerkowych i Łowiectwa ciekawostkami dzieli się m.in. ze słuchaczami Radia UWM FM, a na Instagramie jest „Dziewczyną od jeleni”. O tym, o czym można publikować zawiłe rozprawy naukowe, mówi w sposób zrozumiały i z humorem, nie stroniąc od zabawnych analogii. Przykład? Swoje wystąpienie na Kongresie Nauka i Media, za które otrzymała dwie nagrody, zatytułowała... „Niech mocz będzie z wami”.

W konkursie Popularyzacja - Grywalizacja” orgaznizowanym przez portal „eDoktorant” artykuły popularnonaukowe uczestniczki Szkoły Doktorskiej UWM okazały się najlepsze w dwóch dziedzinach (nauki rolnicze oraz nauki ścisłe i przyrodnicze + dziedzina nauk weterynaryjnych).

Jagoda Czajkowska z nagrodami
Fot. Archiwum prywatne

 

Pierwszy artykuł konkursowy pt. „Morderczy stres” opowiada o miopatii stresowej, którą kolokwialnie określam „umieraniem ze strachu” – zaznacza Jagoda Czajkowska, tłumacząc podłoże tego zjawiska. – Wywoływana jest ona silnym stresem, chociażby w trakcie nagłego schwytania jeleniowatego. Jest to dla zwierzęcia tak trudne przeżycie, że może ono doprowadzić je do paraliżu, zmian w mięśniach oraz narządach, a nawet śmierci. Co ciekawe, przypadki, w trakcie których osobniki padły po silnej reakcji stresowej podczas przeganiania i nagłego ich unieruchomienia, dotyczyły zarówno schwytania fizycznego, jak i przy użyciu środków farmakologicznych. Jest to zatem kolejna jednostka chorobowa, na którą należy zwracać uwagę w trakcie manipulowania zwierzętami.

Drugi z tekstów, który zdobył uznanie w konkursie, ma dla autorki szczególne znaczenie.

Artykuł „Legenda o głuszcu” dotyczył historii głuszca w polskich lasach. Ze względu na niewielką populacje tych ptaków stały się one poniekąd legendą. Opowieści i wspomnienia o tokach, czyli okresach godowych głuszców, to główny motyw artykułu. Miał on na celu przypomnieć nam o tym, aby doceniać piękno przyrody, w końcu ono również przemija – mówi nagrodzona doktorantka. – Ten artykuł był dla mnie wyjątkowy, ponieważ wzbogacony został akwarelą autorstwa mojej mamy – Marleny Czajkowskiej, dlatego uważam, że jest to nasza rodzinna „legenda o głuszcu”.

Jagoda Czajkowska należy do grona Rzeczników Nauki. Do stowarzyszenia dołączyła po swoim udziale w randkach naukowo-dziennikarskich, które rok temu odbyły się w Kortowie, a po których właśnie została zaproszona na wspomniany już Kongres Nauka i Media. O swojej pasji do popularyzacji nauki opowiadała także gościom dnia otwartego UWM. Z myślą o rozprawie doktorskiej prowadzi analizę behawioru fermowych danieli zwyczajnych.

Bardzo się cieszę z podwójnej wygranej, ale przede wszystkim z docenienia mojej pracy – przyznaje. – Pisząc oba artykuły, włożyłam w nie dużo serca, nie mówiąc już o tym, że cała moja rodzina przez kilka miesięcy musiała wysłuchiwać kolejnych ciekawostek o głuszcach i przypadkach miopatii u jeleni. Dziękuję każdej osobie, która mi kibicowała. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz będę mogła wam za to podziękować.

dbp

Rodzaj artykułu