10 Października 2024
Aktualności
Wzorem poprzednich lat główna scena Kortowiady stanie na plaży kortowskiej. Co ważne, organizatorzy planują o wiele więcej koncertów. Jak zapowiadają, ma być ich nawet kilkadziesiąt.
– Na uczestników będą czekały także wydarzenia towarzyszące – Silent Party, kino plenerowe i mnóstwo innych atrakcji, które zamienią Kortowiadę w wyjątkowe przeżycie – zapewnia Natalia Nowak, rzeczniczka imprezy. – Przyszłoroczna edycja zapowiada się jeszcze bardziej imponująco niż poprzednie – więcej artystów, więcej wrażeń i nowe udogodnienia dla uczestników.
Jedną z zapowiadanych nowości jest aplikacja mobilna, dzięki której będzie można wygodnie śledzić plan koncertów, tworzyć własne line-upy i być na bieżąco dzięki powiadomieniom o najważniejszych wydarzeniach. Aplikacja pozwala także wygodnie przechowywać bilet. Jest już dostępna w App Store i Google Play. O tym, jakie jeszcze atrakcje czekać będą na uczestników olsztyńskich juwenaliów, organizatorzy będą informować na bieżąco.
Pierwszym ważnym terminem w kalendarzu osób wyczekujących na Kortowiadę, był 10 października. To wtedy, w samo południe, organizatorzy ujawnili pierwszego artystę 64. edycji Kortowiady – Otsochodzi a do sprzedaży trafiła limitowana, pula karnetów na to wydarzenie. Karnetów na Kortowiadę należy szukać – podobnie jak rok temu – na Going. oraz Empik Bilety.
Wśród dodatkowych atrakcji Kortowiady znajdzie się, jak zawsze, wiele wydarzeń integracyjnych skierowanych do studentów, jak i takich, w których będą mogli uczestniczyć wszyscy chętni. Do tej pory potwierdzono, że odbędzie się Silent Party, Festiwal Gier Planszowych oraz Kino Plenerowe.
Po dłuższej przerwie wraca też KortoFest, konkurs, który wyłania utalentowane młode zespoły. Finał konkursu zaplanowano na 26 kwietnia. Właśnie wtedy ci, którym udało się do niego zakwalifikować, zaprezentują na żywo swoje autorskie utwory. Zwyciężyć mogą trzy zespoły – dwa zostaną wyłonione przez jury, a jednego laureata wybierze publiczność, głosując za pośrednictwem kortowiadowej aplikacji. Nagrodą główną w konkursie jest występ na scenie na plaży kortowskiej oraz 3000 złotych.
Kortowiada 2025 to festiwal studencki organizowany przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Fundację Samorządu Studentów oraz Radę Uczelnianą Samorządu Studenckiego.
Artykuł jest aktualizowany.
Artyści Kortowiady:
OTSOCHODZI
To jeden z najciekawszych polskich raperów młodego pokolenia, ceniony zarówno przez prasę, jak i publiczność. Tego drugiego dowodzą wielomilionowe liczby odsłuchów jego kawałków na YouTube oraz platynowe płyty i dwa diamentowe single. Otso jest również członkiem supergrupy OIO, którą tworzy wspólnie z Young Igim i OKIM. Aktualnie promuje swój szósty solowy album “TTHE GRIND”.

LADY PANK
W czwartek 24 października organizatorzy przekazali informację o zespole, który dołaczył do koncertowego składu Kortowiady 2025. To jedna z największych legend polskiego rocka - Lady Pank. Zespół powstał w 1981 roku, więc jego historia to także kawał historii polskiej muzyki. Trzon grupy od początku istnienia stanowią założyciel Jan Borysewicz oraz wokalista Janusz Panasewicz. Ich utwory, takie jak „Mniej niż zero”, „Tańcz głupia tańcz” czy „Kryzysowa narzeczona” weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej i wychowały kilka pokoleń słuchaczy.

WIKTOR DYDUŁA
Trzecim kortowiadowym artystą jest Wiktor Dyduła. To młody i bardzo utalentowany wokalista, którego szersza publiczność poznała, gdy dotarł do finału jednego z polskich talent show. Jego koncerty to wypełnione energią i gitarowymi brzmieniami pop-rockowe kompozycje, w których warstwa liryczna zatrzymuje i skłania do refleksji. Poza niewątpliwym talentem wokalnym mocną stroną Wiktora Dyduły są zdolności kompozytorskie oraz wyjątkowa charyzma, dzięki czemu wypracował sobie własny, charakterystyczny styl – zarówno w muzyce, jak i wizerunkowo. Mimo dość krótkiego stażu na polskiej scenie muzycznej ma na koncie kilka hitów – utwór „Tam słońce, gdzie my” podbił listy przebojów największych rozgłośni radiowych i został odsłuchany 10 milionów razy na samym Spotify.

SZPAKU
21 listopada organizatorzy ujawnili, że na plaży kortowskiej wystąpi także znany z bezkompromisowego stylu i osiedlowego sznytu Szpaku. Pochodzący z Morąga raper wystąpi na głównej scenie Kortowiady po raz pierwszy. Przez kilka lat na rodzimym rapowym podwórku wypracował sobie silną pozycję i zdobył ogromne grono słuchaczy. Autor wydanej kilka tygodni temu EPki „MATI” na początku listopada wystąpił w olsztyńskiej Uranii, gdzie zapowiedział przerwę od muzyki. Szpaku może pochwalić się wieloma wydawniczymi sukcesami - zalicza się do nich chociażby fakt, że wydany w 2018 roku „Atypowy” znalazł się w ostatnim tygodniu października na szczycie listy OLIS.

LANBERRY
Do składu 64. Kortowiady dołączyła utalentowana wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów – Lanberry. Na polskiej scenie muzycznej funkcjonuje od 2017 roku i stworzyła dotąd wiele hitowych utworów, które podbijały i podbijają nadal listy przebojów największych rozgłośni radiowych. Jej klipy w serwisie YouTube wyświetlano już ponad 100 milionów razy. Świetnie oceniana przez krytyków i uwielbiana przez fanów artystka w Kortowie wystąpi po raz pierwszy.

OPAŁ
W grudniu organizatorzy Kortowiady Opał to jeden z najciekawszych talentów na polskiej scenie muzycznej. Jego hip-hopowa droga, prowadząca od podziemia i flirtu z horrorcorem, aż po wyprzedane koncerty w największych klubach w Polsce, znalazła swoje ukoronowanie w niezwykle osobistej i pełnej wrażliwości ostatniej płycie. Dla Opała to jednak dopiero początek, bo jego kariera dopiero nabiera tempa. Kojarzony jest – nie bez przypadku z Gibbsem – z którym ostatnio wystąpił w Olsztynie. Koncert został bardzo ciepło przyjęty i mam nadzieję, że tak samo będzie podczas Kortowiady.

OKI
W maju na plaży w kampusie UWM wystąpi także Oki. To reprezentant polskiej sceny rapowej, który wyróżnia się wizerunkiem i stylem. Na kortowiadowej scenie pojawi się po raz drugi. Na jego koncert w 2023 roku przybyło mnóstwo fanów, a od tamtego czasu jego kariera nabrała jeszcze większego tempa. Jego najnowsza płyta, “ERA47” została świetnie przyjęta i odcisnęła piętno na całej krajowej scenie rapowej – już w preorderze zdobyła platynowy nakład. To także najczęściej słuchany krążek na Spotify w 2024 roku. Dzięki wyjątkowemu skillowi wokalnemu, scenicznej energii i niezaprzeczalnej ambicji obecnie zaliczany jest do grona najpopularniejszych polskich raperów, a jego występy to prawdziwe show.

BLETKA
Tuż po Nowym roku organizatorzy przekazali informację o tym, że do line-upu wyczekiwanej Kortowiady dołącza Bletka. Aleksandra Bletek to największe objawienie ostatnich lat na scenie pop-alternatywnej. Jeszcze przed premierą debiutanckiego solowego utworu mogła cieszyć się diamentem za singiel “Taxi” z Kizo, czyli raperem, który Bletkę odkrył i wypromował - wspólnie wystąpili na wielu polskich scenach, w tym na tej kortowiadowej. Rok 2025 będzie rokiem Bletki, która intensywnie pracuje nad pierwszą solową płytą. Premiera krążka planowana jest na jesień 2025.

Organizatorzy zdradzają, że w tym roku to głosy uczestników miały ogromny wpływ na dobór artystów. Większość tych, którzy wystąpią podczas przyszłorocznej Kortowiady została wskazana przez festiwalowiczów w ankietach – nadal pojawiają się one w kortowiadowej aplikacji, którą w czasie tygodnia poprzedzającego rozpoczęcie sprzedaży biletów pobrało z App Store oraz Google Play przeszło 1500 użytkowników.

W połowie stycznia stało się jasne, że kortowiadowy hymn wybrzmi w najlepszej możliwie formie – uczestnicy Kortowiady będą mieli szansę wyśpiewać go razem z jego twórcami, czyli zespołem Enej. Kapela została założona w 2002 roku przez Piotra i Pawła Sołoducha oraz ich przyjaciela, Łukasza Kojrysa. Nazwa zespołu pochodzi od imienia głównego bohatera „Eneidy” – Eneja, wesołego kozaka podróżującego po świecie. Grupa stanowi różnorodną kulturowo mieszankę, co wynika z pochodzenia członków zespołu. Przez lata na polskiej scenie muzycznej swoim bogatym repertuarem wiele razy udowodnili, że ich muzyka daje odbiorcom wiele radości – także podczas licznych edycji Kortowiady.

Bracia Figo Fagot, czyli niekwestionowani królowie pastiszu disco-polo, przybędą do Kortowa, by rozkołysać publiczność brzmieniem syntezatorowych solówek, elektronicznych sampli z najgłębszych odmętów klimatu disco polo oraz prześmiewczych tekstów z celną i wyrazistą puentą. Grupa została założona we wrześniu 2010 roku, na potrzeby serialu Kaliber 200 Volt, emitowanego w jednej z telewizji muzycznych i jest realną kontynuacją serialowych postaci tworzących wysmakowane disco polo z elementami humorystycznej ironii. Tworzą go „Figo – Fabian Barłoś”, czyli Piotr Połać (wokal, teksty) oraz „Fagot – Szymon Filip Barłoś”, czyli Bartosz Walaszek (keyboard, wokal, teksty). Bracia Figo Fagot mają na koncie sześć albumów studyjnych, spośród których pięć pokryło się złotem. Bracia Figo Fagot, zaprezentują plejadę swoich największych hitów, z „Bożenką”, „Ooooo kończy się już noc”, „Pisarzem miłości” i „Karolino (KOCHAM CIĘ)” na czele.

W maju na kotowiadowej scenie zamelduje się także Filip Diesendorf-Krause, znany jako Louis Villain. Polski raper oraz producent muzyczny jest współzałożycielem duetu Avi x Louis Villain oraz wytwórni Moya. Owocem współpracy tego duetu były dwa albumy – Spis Dzieł Sycylijskich oraz Akademia Sztuk Pięknych. W listopadzie 2022 ukazał się jego pierwszy solowy album, „Maestro”, na którym pojawił się także Kaz Bałagane, Otsochodzi, Kabe, Ero, Szczyl czy Guzior. W 2024 roku wydał album „In Blanco” i utwory właśnie z tej płyty można usłyszeć podczas jego trasy koncertowej, która obecnie trwa.

Pod koniec lutego organizatorzy Kortowiady poinformowali, że do grona gwiazd, które zagrają w kampusie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, dołączył zespół Myslovitz. Grupa powstała w 1992 roku i ma w swoim dorobku aż 10 wspaniałych albumów i legendarne przeboje, jak „Długość dźwięku samotności”, „Dla Ciebie” czy „Z twarzą Marylin Monroe”. Zespół otrzymał przez lata wiele nagród i cieszy się opinią jednej z najbardziej popularnych polskich kapel.

Małpa to znany polski raper i bez wątpienia ważna postać w polskim hip-hopie. Jego pierwsza płyta wydana w 2009 roku, „Kilka numerów o czymś”, spotkała się ze świetnymi opiniami, zarówno ze strony słuchaczy, jak i krytyków. Jego dyskografia obejmuje cztery albumy, z czego każdy zdobył tytuł przynajmniej złotej płyty. W 2024 roku Małpa zagrał jubileuszową trasę koncertową, na którą przybyły tłumy fanów, co jest dowodem na to, że wersy trafiają do kolejnych pokoleń słuchaczy. Trasa nie obejmowała Olsztyna, ale już w maju raper po raz pierwszy wystąpi na kortowiadowej scenie.

Tribbs to polski producent muzyczny, kompozytor oraz DJ, który już od kilku lat szturmem podbija polską scenę muzyczną. Na solowej karierze postanowił skupić się w 2020 roku. Przełomem w karierze okazały się covery znanych polskich przebojów, jak „Bal wszystkich świętych” czy „Ostatni raz zatańczysz ze mną”. Od tamtego czasu zagrał setki koncertów w całym kraju – od lokalnych klubów po Stadion Narodowy czy Operę Leśną. W tym roku ponownie wystąpi dla kortowiadowej publiczności
>>> Koncerty gwiazd i mnóstwo wydarzeń dodatkowych: tak wyglądała 63. Kortowiada