21 Grudnia 2023
Aktualności
W przedświąteczną środę na scenie Centrum Konferencyjnego UWM spotkali się przedstawiciele Akademickiego Centrum Kultury oraz Ośrodka Inicjatyw Artystycznych Wydziału Sztuki. Ich połączone siły zaowocowały niemal dwugodzinnym wydarzeniem pełnym muzyki i dobrego humoru.
A ponieważ koncert odbywał się pod hasłem „Kultura pod choinkę”, o świąteczną atmosferę zadbano od samego początku, wyświetlając zebranym nagranie pt. „Kortowskie Święta 2023”. To kolejna wersja pastorałki wyśpiewanej przez kolegia rektorskie i dziekańskie. Do dobrze znanego już refrenu co roku dopisywane są nowe zwrotki. Za ich przygotowanie odpowiada dr Krzysztof Szatrawski z Wydziału Sztuki. Autorem kompozycji, którą tym razem wykonała Orkiestra Akademicka UWM, jest z kolei dr Tomasz Szymuś. Inicjatorem powstania muzycznych życzeń był prof. Benedykt Błoński, dziekan Wydziału Sztuki, któremu po raz trzeci udało się do swojego pomysłu przekonać władze uczelni.
Po wyśpiewanych życzeniach na scenie pojawił się prof. Jerzy Przyborowski. Rektor UWM przywitał gości i podziękował agendom za przygotowanie artystycznego wydarzenia wpisującego się w harmonogram obchodów 25-lecia Uniwersytetu oraz skorzystał z okazji, by zachęcić zebranych do chwili zadumy.
– Żyjemy w czasach, w których potrzeba jest radości, ale także refleksji. Do życzeń świątecznych i noworocznych chciałbym więc dorzucić prośbę o to, byśmy pomyśleli o tych wszystkich, którzy gdzieś daleko, w zimnie, walczą o swoją wolność – zaznaczył prof. Przyborowski. I dodał: – Chciałbym życzyć nam wszystkim tego, co najważniejsze: zdrowia i dobrego zdrowia, a przede wszystkim właśnie pokoju na świecie, w naszym kraju, w naszych rodzinach, ale także tego wewnętrznego własnego, w naszych sercach. Wszystkiego najlepszego!
Na kortowskiej scenie wystąpiły najbardziej umuzykalnione agendy. Jako pierwszy zaprezentował się Chór im. Wiktora Wawrzyczka pod kierownictwem prof. Katarzyny Bojaruniec, który w czerwcu podsumował 70-lecie swojej działalności. Chórzyści wykonali trzy utwory.
Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo” reprezentowała na scenie nie tylko grupa studencka, ale i dziecięca. Obie dały świetny popis swoich możliwości, więc powody do dumy mają wszyscy instruktorzy, na czele z dr inż. Ewą Kokoszko (kierowniczką zespołu i choreografką, a także koordynatorką choinkowego koncertu), Dariuszem Wiśniewskim (kierownikiem kapeli), Natalią Bałdygą (instruktorka śpiewu) i Alicją Baran (instruktorką tańca).
Studio Wokalne UWM, które prowadzi Urszula Borejszo, jak zwykle udowodniło, że świetnie sprawdza się w każdym repertuarze, a Orkiestra Akademicka UWM, także za sprawą swojego dyrygenta, Rafała Krauze, ośmieliła widownię do wspólnych śpiewów.
Po raz drugi w rolę prowadzących koncert „Kultura pod choinkę” wcielili się członkowie grupy Kloszart. Tym razem gospodyniami wydarzenia były Ewelina Jasińska i Karolina Obrębska, a na scenie, pomiędzy kolejnymi występami muzycznymi, pojawiali się także ich koleżanki i koledzy z Kloszartu, aby swoimi skeczami wprowadzić do Centrum Konferencyjnego trochę humoru. Miejscem akcji zabawnych historii był akademik w okresie przedświątecznym, a jednymi z ich bohaterów byli np. zatroskani o ceny prądu dziekani. Nie zabrakło też żartów ze studentów szukających sposobu na urządzenie imprezy oraz odnalezienie Świętego Graala, czyli odpowiedzi na pytania egzaminacyjne.
Choć wydarzenie odbywa się w kampusie uniwersyteckim, jest ono doskonale znane nie tylko społeczności akademickiej. W koncercie brało udział wielu mieszkańców Olsztyna, którzy podkreślali, że z przyjemnością przyjeżdżają do Kortowa na występy swoich ulubionych agend.
Tradycyjnie już koncert „Kultura pod choinkę” miał wymiar nie tylko artystyczny, ale i charytatywny. Tym razem wsparciem postanowiono otoczyć Filipa Jabłońskiego. Chłopiec ma 12 lat, urodził się z zespołem wad wrodzonych kostnych. Trzy tygodnie temu przeszedł bardzo skomplikowaną operację rekonstrukcji biodra i stopy oraz implantację gwoździa śródszpikowego, którego celem jest wydłużenie prawej nogi. Przed nim wielomiesięczna i bardzo bolesna rehabilitacja. Organizatorzy wydarzenia zdecydowali więc, że dobrowolne wpłaty do puszek zostaną przekazane na ten cel.
Daria Bruszewska-Przytuła