25 Czerwca 2024

Aktualności


Minister nauki Dariusz Wieczorek przyznał stypendia 228 młodym naukowcom. Stypendyści reprezentują 53 dyscypliny naukowe i artystyczne. Wśród nich są cztery osoby z UWM.

Stypendium Ministra Nauki dla wybitnych młodych naukowców to finansowe docenienie pracy i zaangażowania doktorów i doktorantów. Do ministerstwa wpłynęło 1708 wniosków o przyznanie stypendium dla naukowców wykazujących się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej. W dziedzinie nauk społecznych na UWM mamy dwie stypendystki w dwóch różnych dyscyplinach: dr Annę Marię Wichowska (ekonomia i finanse) oraz dr Lidię Bielinis (pedagogika). Dr inż. Grzegorz Dąbrowski i mgr  inż. Arkadiusz Zakrzewski otrzymali  stypendia w dziedzinie nauk rolniczych (dyscyplina technologia żywności i żywienia).

Zdaniem dr Anny Wichowskiej z Katedry Teorii Ekonomii na Wydziale Nauk Ekonomicznych UWM otrzymanie stypendium jest źródłem ogromnej motywacji, ale też docenieniem tego, co dotychczas, czyli codziennej, ciężkiej pracy.

Anna Wichowska
Dr Anna Wichowska
Fot. archiwum prywatne 

– Jak przychodzą takie nagrody czy wyróżnienia, to stanowią źródło satysfakcji i chce się więcej osiągać. To zwieńczenie dotychczasowego etapu. Myślę, że dla oceniających wniosek ważna była spójność mojego dorobku. Od pięciu lat po doktoracie zajmuję się problematyką finansów miejskich. Wąskim obszarem moich zainteresowań są kurczące się miasta w Polsce – mówi dr Anna Wichowska.  Badaczka wyjaśnia, że  są to miasta, którym ubywa mieszkańców z roku na rok. – Jest to naglący i aktualny problem, nie tylko polski, ale też międzynarodowy. Spotykam się z dużym zainteresowaniem tym tematem np. na konferencjach. Uzyskałam też na to grant w konkursie Miniatura NCN. To zagadnienie z dużym potencjałem badawczym i ciągle się pogłębiające. Tematyka, która wiąże się ze zmianami demograficznymi, bardzo mocno oddziałuje na życie społeczno-gospodarcze, które jest wieloaspektowe. Można problem kurczących się miast analizować od różnych stron. Ja przede wszystkim zajmuję się finansami publicznymi i finansami tych miast, ale to nie koniec łańcucha konsekwencji ubytku mieszkańców, bo wcześniej jest np. rynek pracy, jakość kapitału ludzkiego czy konkurencyjność miast.

Dr Lidia Bielinis z Katedry Pedagogiki Społecznej i Metodologii Badań Edukacyjnych na Wydziale Nauk Społecznych UWM, podkreśla, że informacja o przyznaniu stypendium ministra sprawiła jej ogromną radość.

Lidia Bielinis
Dr Lidia Bielinis
Fot. Janusz Pająk 

Znalezienie się na liście stypendystów ministra to ogromne wyróżnienie. W całej Polsce złożono ponad 1700 wniosków. W dyscyplinie pedagogika laureatami zostały tylko dwie osoby. We wniosku przedstawiłam osiągnięcia, które dotyczyły mojej pracy badawczej w ramach rozprawy doktorskiej, wyróżnionej przez Polskie Towarzystwo Pedagogiczne w konkursie na najlepszą rozprawę doktorską za 2021 r. Rezultaty badań zaprezentowałam w monografii podoktorskiej pt. „Uczenie się w przestrzeniach cyfrowych uniwersytetu. Studium teoretyczno-empiryczne”. Wśród osiągnięć naukowych we wniosku uwzględniłam m.in. wspomnianą monografię, artykuły naukowe opublikowane w prestiżowych czasopismach oraz wdrożenia, czyli praktyczne zastosowania wyników badań – mówi dr Lidia Bielinis. I dodaje: – Przyznanie stypendium traktuję jednocześnie jako zobowiązanie, bowiem założenie jest takie, aby służyło ono dalszemu rozwojowi młodych naukowców. Mam teraz jeszcze silniejszą motywację do dalszej pracy badawczej Aktualnie pracuję w międzynarodowym zespole (polsko-chorwackim), który zajmuje się badaniami nad wykorzystaniem generatywnej sztucznej inteligencji (AI) w edukacji. Rezultatem prac tego zespołu ma być publikacja na temat wykorzystania AI przez studentki i studentów kierunków nauczycielskich.

Jednym ze stypendystów ministra jest też dr inż. Grzegorz Dąbrowski, badacz z Katedry Przetwórstwa i Chemii Surowców Roślinnych na Wydziale Nauki o Żywności.

Grzegorz Dąbrowski
Dr inż. Grzegorz Dąbrowski
Fot. Archiwum prywatne 

– Takie stypendium to sygnał, że idzie się w dobrą stronę i że to, co się robi, nie idzie na marne, a jest docenione. To motywuje do dalszej pracy, zwłaszcza na takim etapie kariery naukowej jak mój, czyli przed habilitacją – mówi dr inż. Grzegorz Dąbrowski. I opowiada o swoich obecnych naukowych działaniach. – Jestem wykonawcą w projekcie NCN Opus, który realizujemy wraz z badaczami z Politechniki Łódzkiej. W ramach tego projektu brałem udział w badaniach nt. prozdrowotnych właściwości oleju rokitnikowego. Obecnie interesuję się fermentowanymi napojami roślinnymi oraz ich prozdrowotnymi składnikami, np. nieparzystowęglowymi i rozgałęzionymi kwasami tłuszczowymi. Zajmowałem się tym tematem m.in. podczas stażu na Litwie, który był jednym z osiągnięć branych pod uwagę w aplikacji o stypendium obok publikacji oraz kierowania projektami badawczymi.

Czwartym stypendystą ministra na UWM jest mgr inż. Arkadiusz Zakrzewski, specjalista inżynieryjno-technicznym oraz asystent w Katedrze Mikrobiologii Żywności, Technologii i Chemii Mięsa na Wydziale Nauki o Żywności UWM. Arkadiusz Zakrzewski ma już na swoim różne nagrody, m.in. był pierwszym studentem w historii UWM, który zdobył Diamentowy Grant. Został także laureatem konkursu w programie START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i znalazł się w gronie 100 wybitnych młodych naukowców.

Arkadiusz Zakrzewski
Mgr inż. Arkadiusz Zakrzewski, fot. Janusz Pająk 

Aktualnie Arkadiusz Zakrzewski skupia się na biofilmach Listeria monocytogenes wytwarzanych na muszlach małż.

 Są to pierwsze tego rodzaju badania, które mają na celu zrozumienie funkcjonowania biofilmów na tej matrycy, ponieważ małże mogą stanowić realne zagrożenie dla konsumentów z grup ryzyka oraz dla płodów. W swoich badaniach analizuję konkurencyjność Listeria wobec innych mikroorganizmów, jej preferencje dotyczące różnych gatunków małż oraz zdolność do przetrwania procesów przetwórczych. Badania te są kluczowe dla opracowania skutecznych metod kontroli i zapobiegania zakażeniom Listeria w produktach spożywczych pochodzenia morskiego – podkreśla Arkadiusz Zakrzewski. 

Wnioski o przyznanie stypendium zostały ocenione przez zespół doradczy metodą punktową, w ramach poszczególnych dyscyplin nauki i sztuki. Stypendia zostały przyznane na okres 3 lat, a ich miesięczna wysokość wynosi 5 390 zł.

aw

 

 

Rodzaj artykułu